Skocz do zawartości
AktywForum
Zbieraj punkty i wymieniaj na nagrody!

sprawdź punkty

Podwójne ocieplenie ścian.

adas.pawlak

Recommended Posts

Witam,

Od pewnego czasu borykam się z pewnym problemem... jestem w trakcie remontu starego budynku z lat 60tych, budynek murowany z pustaka a'la suporex gr. 24cm. Dom ociepliłem tej jesieni styropianem grafitowym grubości 15cm. Wewnątrz budynku zamierzam wykonać przedścianki z gk aby wyrównać ściany, które nie trzymają pionu, poziomu ani żadnego z kątów- i tu wpadłem na genialny pomysł aby w przestrzeń pomiędzy ścianami konstrukcyjnymi a przedścianką z płyt gk włożyć 3cm. wełny. Czy do dobry pomysł? Koszt docieplenia nie będzie duży a to zawsze kilka cm. izolacji. Czy takie ocieplenie ściany konstrukcyjnej z dwóch stron nie będzie powodowało problemu z wilgocią wewnątrz. Czy przy takim układzie dać folie paroizolacyjną pod płyty czy pozostawić możliwość ewentualnego przenikania pary wodnej przez wełnę. A może to zły pomysł - bo spotkałem się z opiniami, że zrobię w środku termos a na ścianach wyrosną mchy i porosty... a do tego na wewnętrznej ścianie będzie wykraplała się wilgoć i wszystko w środku zgnije. Dodam jeszcze tylko, że wentylacja w budynku jest tradycyjna - grawitacyjna, okna wymienione.

Żeby miało to jakikolwiek sens, grubość czy wartość lambdy musiałaby być zbliżona do tej wartości zewnętrznej, która pełni podstawową funkcję ocieplenia. Natomiast cała akumulacja ciepła odbywa się w materiale z którego zrobione są ściany i ta zewnętrzna warstwa ma chronić przed oddaniem tego ciepła. Stąd żeby uniknąć różnicy temperatur pomiędzy tymi warstwami, co za tym idzie również wykraplaniem się wilgoci, nie stosuje się izolacji od wewnątrz.

Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka

4 godziny temu, adas.pawlak napisał:

Witam,

Od pewnego czasu borykam się z pewnym problemem... jestem w trakcie remontu starego budynku z lat 60tych, budynek murowany z pustaka a'la suporex gr. 24cm. Dom ociepliłem tej jesieni styropianem grafitowym grubości 15cm. Wewnątrz budynku zamierzam wykonać przedścianki z gk aby wyrównać ściany, które nie trzymają pionu, poziomu ani żadnego z kątów- i tu wpadłem na genialny pomysł aby w przestrzeń pomiędzy ścianami konstrukcyjnymi a przedścianką z płyt gk włożyć 3cm. wełny. Czy do dobry pomysł? Koszt docieplenia nie będzie duży a to zawsze kilka cm. izolacji. Czy takie ocieplenie ściany konstrukcyjnej z dwóch stron nie będzie powodowało problemu z wilgocią wewnątrz. Czy przy takim układzie dać folie paroizolacyjną pod płyty czy pozostawić możliwość ewentualnego przenikania pary wodnej przez wełnę. A może to zły pomysł - bo spotkałem się z opiniami, że zrobię w środku termos a na ścianach wyrosną mchy i porosty... a do tego na wewnętrznej ścianie będzie wykraplała się wilgoć i wszystko w środku zgnije. Dodam jeszcze tylko, że wentylacja w budynku jest tradycyjna - grawitacyjna, okna wymienione.

To zły pomysł z tą wełną i z płytami G/K też.    

6 godzin temu, adas.pawlak napisał:

i tu wpadłem na genialny pomysł aby w przestrzeń pomiędzy ścianami konstrukcyjnymi a przedścianką z płyt gk włożyć 3cm. wełny. Czy do dobry pomysł? 

Jak myślisz, dlaczego nikt tak nie robi? Nikt na taki pomysł jeszcze nie wpadł? 

"Czy przy takim układzie dać folie paroizolacyjną pod płyty czy pozostawić możliwość ewentualnego przenikania pary wodnej przez wełnę." Wyobraź sobie, że remontujesz poddasze i tam dajesz folię paroizolacyjną. Chodzi o to, żeby wilgoć z pomieszczeń nie dostała się do wełny.

18 godzin temu, vlad1431 napisał:

Żeby miało to jakikolwiek sens, grubość czy wartość lambdy musiałaby być zbliżona do tej wartości zewnętrznej, która pełni podstawową funkcję ocieplenia.

A to ciekawa teoria.

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Utwórz nowe...