Skocz do zawartości

Podwójne ocieplenie ścian.


adas.pawlak

Recommended Posts

Witam,

 

Od pewnego czasu borykam się z pewnym problemem... jestem w trakcie remontu starego budynku z lat 60tych, budynek murowany z pustaka a'la suporex gr. 24cm. Dom ociepliłem tej jesieni styropianem grafitowym grubości 15cm. Wewnątrz budynku zamierzam wykonać przedścianki z gk aby wyrównać ściany, które nie trzymają pionu, poziomu ani żadnego z kątów- i tu wpadłem na genialny pomysł aby w przestrzeń pomiędzy ścianami konstrukcyjnymi a przedścianką z płyt gk włożyć 3cm. wełny. Czy do dobry pomysł? Koszt docieplenia nie będzie duży a to zawsze kilka cm. izolacji. Czy takie ocieplenie ściany konstrukcyjnej z dwóch stron nie będzie powodowało problemu z wilgocią wewnątrz. Czy przy takim układzie dać folie paroizolacyjną pod płyty czy pozostawić możliwość ewentualnego przenikania pary wodnej przez wełnę. A może to zły pomysł - bo spotkałem się z opiniami, że zrobię w środku termos a na ścianach wyrosną mchy i porosty... a do tego na wewnętrznej ścianie będzie wykraplała się wilgoć i wszystko w środku zgnije. Dodam jeszcze tylko, że wentylacja w budynku jest tradycyjna - grawitacyjna, okna wymienione.

Link do komentarza

Żeby miało to jakikolwiek sens, grubość czy wartość lambdy musiałaby być zbliżona do tej wartości zewnętrznej, która pełni podstawową funkcję ocieplenia. Natomiast cała akumulacja ciepła odbywa się w materiale z którego zrobione są ściany i ta zewnętrzna warstwa ma chronić przed oddaniem tego ciepła. Stąd żeby uniknąć różnicy temperatur pomiędzy tymi warstwami, co za tym idzie również wykraplaniem się wilgoci, nie stosuje się izolacji od wewnątrz.

Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka

Link do komentarza
4 godziny temu, adas.pawlak napisał:

Witam,

 

Od pewnego czasu borykam się z pewnym problemem... jestem w trakcie remontu starego budynku z lat 60tych, budynek murowany z pustaka a'la suporex gr. 24cm. Dom ociepliłem tej jesieni styropianem grafitowym grubości 15cm. Wewnątrz budynku zamierzam wykonać przedścianki z gk aby wyrównać ściany, które nie trzymają pionu, poziomu ani żadnego z kątów- i tu wpadłem na genialny pomysł aby w przestrzeń pomiędzy ścianami konstrukcyjnymi a przedścianką z płyt gk włożyć 3cm. wełny. Czy do dobry pomysł? Koszt docieplenia nie będzie duży a to zawsze kilka cm. izolacji. Czy takie ocieplenie ściany konstrukcyjnej z dwóch stron nie będzie powodowało problemu z wilgocią wewnątrz. Czy przy takim układzie dać folie paroizolacyjną pod płyty czy pozostawić możliwość ewentualnego przenikania pary wodnej przez wełnę. A może to zły pomysł - bo spotkałem się z opiniami, że zrobię w środku termos a na ścianach wyrosną mchy i porosty... a do tego na wewnętrznej ścianie będzie wykraplała się wilgoć i wszystko w środku zgnije. Dodam jeszcze tylko, że wentylacja w budynku jest tradycyjna - grawitacyjna, okna wymienione.

To zły pomysł z tą wełną i z płytami G/K też.    

Link do komentarza

"Czy przy takim układzie dać folie paroizolacyjną pod płyty czy pozostawić możliwość ewentualnego przenikania pary wodnej przez wełnę." Wyobraź sobie, że remontujesz poddasze i tam dajesz folię paroizolacyjną. Chodzi o to, żeby wilgoć z pomieszczeń nie dostała się do wełny.

 

18 godzin temu, vlad1431 napisał:

Żeby miało to jakikolwiek sens, grubość czy wartość lambdy musiałaby być zbliżona do tej wartości zewnętrznej, która pełni podstawową funkcję ocieplenia.
 

A to ciekawa teoria.

Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...

Podepnę się pod temat. Mam w połowie podobny pomysł jak autor, z tym że nie cały dom, a ganek mam nie ocieplony. Dom jest z bloczka sylikatowego, od zewnątrz, szary pustak od środka, a pomiędzy 5cm wełny. Po wymianie okien w domu jest ok, ale ganek był dostawiany z samego sylikatu, bez drugiej warstwy z pustaka i jest w nim zimno. Od zewnątrz nie pasuje mi ocieplać, bo jedna ściana licuje z domem i będzie brzydki uskok. Można to ocieplić od środka wełną, albo styropianem?

Link do komentarza
Dnia 30.01.2023 o 22:49, drzanudz napisał:

Podepnę się pod temat. Mam w połowie podobny pomysł jak autor, z tym że nie cały dom, a ganek mam nie ocieplony. Dom jest z bloczka sylikatowego, od zewnątrz, szary pustak od środka, a pomiędzy 5cm wełny. Po wymianie okien w domu jest ok, ale ganek był dostawiany z samego sylikatu, bez drugiej warstwy z pustaka i jest w nim zimno. Od zewnątrz nie pasuje mi ocieplać, bo jedna ściana licuje z domem i będzie brzydki uskok. Można to ocieplić od środka wełną, albo styropianem?

Oczywiście, że można. Przez analogię - przecież poddasze użytkowe jest ocieplane od wewnątrz właśnie wełną. Są też płyty PIR z gotową warstwą g-k - np. z oferty Recticel.

Link do komentarza
Dnia 30.01.2023 o 22:49, drzanudz napisał:

Podepnę się pod temat. Mam w połowie podobny pomysł jak autor, z tym że nie cały dom, a ganek mam nie ocieplony. Dom jest z bloczka sylikatowego, od zewnątrz, szary pustak od środka, a pomiędzy 5cm wełny. Po wymianie okien w domu jest ok, ale ganek był dostawiany z samego sylikatu, bez drugiej warstwy z pustaka i jest w nim zimno. Od zewnątrz nie pasuje mi ocieplać, bo jedna ściana licuje z domem i będzie brzydki uskok. Można to ocieplić od środka wełną, albo styropianem?

A ty jesteś totalnie zdrowy?

Izoluj ganek 15-20cm styropianem grafitowym a w przyszłości dołożysz jeszcze  styropianu na ścianach zewnętrznych wtedy zlicujesz sobie to.

Od środka to ocieplają tylko zabytki i desperaci.

Możesz też spać w domu w namiocie, wtedy będzie ci o wiele cieplej. :takaemotka:  

Link do komentarza
Przed chwilą, drzanudz napisał:

Spoko. Podać Ci numer konta? Gdyby miało mnie być stać na ocieplenie całego domu w najbliższym dziesięcioleciu, to nawet bym nie pytał o ocieplanie od środka. Więc tak. Jestem zdrowy.... Tylko biedny

A wiesz, że są dotacje do ociepleń? 

Ze względu na drogi opal koszty izolacji budynku bardzo szybko się odzyskuje.

 

Powstało założenie energetyczne, że trzeba nas kroić, buduje się na naszych oczach wielki monopol, więc przy spalaniu każdego z paliw zacznie się  sztucznie utrzymywane ceny na podobnym poziomie, może przeciwdziałać temu jedynie ograniczając zużycie porządną termomodernizacją, to jest kluczowe do płacenia mniejszego haraczu.     

Link do komentarza

A wiesz, że dotację w programie "czyste powietrze", można dostać tylko raz? Na przykład na wymianę pieca, okien i fotowoltaikę? I nie każdego stać, na to żeby do tego, jeszcze wpakować 40 klocków w ocieplenie domu?

 

Możemy tak sobie odbijać piłeczkę, ale naprawdę to przemyślałem i wiem że najlepiej by było wpakować 20 cm styropianu na cały dom, ocieplić fundament i dach, a potem wymienić piec gazowy na pompę ciepła, skoro mam fotowoltaikę... Ale jakoś nie mogę tych numerków lotka trafić, więc uznaję, że skoro zimno w domu nie mam,  rachunki za gaz są znośne, a ganek i tak będę wybebeszał z boazerii, to mogę przy tej okazji zainwestować parę groszy więcej, w ocieplenie, żeby mi buty nie zamarzały. I dlatego pytałem o ocieplenie ganka, a nie "ile dać styropianu od zewnątrz"

Ale i tak, dziękuję za zainteresowanie

 

Edytowano przez drzanudz
Babole (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
45 minut temu, drzanudz napisał:

A wiesz, że dotację w programie "czyste powietrze", można dostać tylko raz? Na przykład na wymianę pieca, okien i fotowoltaikę? I nie każdego stać, na to żeby do tego, jeszcze wpakować 40 klocków w ocieplenie domu?

Przecież możesz termomodernizację robić etapami i właśnie jest szansa na ocieplenie ganku.

Cytat

Nowa wersja programu „Czyste Powietrze” daje beneficjentom możliwość złożenia dwóch wniosków o dofinansowanie. Drugi wniosek dotyczy osób, które wcześniej otrzymały finansowanie rządowe na wymianę kotła. Daje to możliwość wykonania, bazując na audycie energetycznym, zarówno częściowej, jak i kompleksowej termomodernizacji budynku, co pozwoli uzyskać określone w Programie wskaźniki zużycia energii po zakończeniu całej inwestycji. 

 

49 minut temu, drzanudz napisał:

ale naprawdę to przemyślałem

 Chyba nie do końca.

50 minut temu, drzanudz napisał:

  rachunki za gaz są znośne, a ganek i tak będę wybebeszał z boazerii, to mogę przy tej okazji zainwestować parę groszy więcej,

 Wolisz płacić ciągle za gaz znośnie, a możesz zmniejszyć na stałe  te rachunki przerzucając pieniądze w ocieplenie.

54 minuty temu, drzanudz napisał:

 to mogę przy tej okazji zainwestować parę groszy więcej, w ocieplenie, żeby mi buty nie zamarzały. I dlatego pytałem o ocieplenie ganka, a nie "ile dać styropianu od zewnątrz"

Ocieplenie od wewnątrz nić nie da,  zafiksowałeś się i tyle.:bezradny:

Link do komentarza

Nie wiem, jak inaczej mam to napisać... Mogę robić to etapami... Ok. Po pół ściany co 2 lata? Sam klej i styropan na mój prl'owski klocek, to ponad 15 koła. Mogę robić sam (jak doba będzie mieć z 48 godzin i będzie jasno w nocy), pomijając fakt, że nie mam kasy na ten nieszczęsny styropian i miał nie będę, bo przez kilka kolejnych lat, będę wykańczał dom (i siebie) w środku. Mam do zrobienia na gwałt ganek, drzwi wejściowe, podjazd, bo w taką pogodę jak dziś, jestem w stanie się na nim zakopać w błocie, przydały by się też takie luksusy jak na przykład meble, bo na ten moment mam 3 szafy z odzysku i stół w salonie.  O kredycie nawet nie wspominaj...  Na ten moment, Ty się zafiksowałeś żeby mi dom ocieplić, kiedy Ci tłumaczę że na prawdę nie mam na to kasy. Przerzucenie kasy z rachunków za gaz, na styropian fajnie brzmi, ale to nie zadziała tak, że teraz będę płacił połowę faktur i obiecam w gazowni, że jak ocieplę dom za 5 lat to zużycie będzie mniejsze i się wyrówna. Fajnie napisać "weź se ociepl, to będzie taniej", tylko trudno Ci zrozumieć że na prawdę są ludzie, którzy żyją prawie od wypłaty do wypłaty bo kredyt poszedł 2x w górę.

Link do komentarza
38 minut temu, drzanudz napisał:

Fajnie napisać "weź se ociepl, to będzie taniej", tylko trudno Ci zrozumieć że na prawdę są ludzie, którzy żyją prawie od wypłaty do wypłaty bo kredyt poszedł 2x w górę.

Dobry gospodarz potrafi odpowiednio wydawać pieniądze, a barany są po to żeby je strzyc.:bezradny:

 

A co zrobisz jak gaz jeszcze  podrożeje, wiem, że masz zaplanowany ganek i nawet trzęsienie ziemi tego nie zmieni.:takaemotka:    

 

A czy wiesz, że ten ganek masz ocieplony boazerią i spokojnie możesz wstawić nowe drzwi wejściowe zaizolowane cieplnie i zrobić sobie ten podjazd.

Nie wiem skąd masz na to kasę.    

Co byś zrobił jakbyś miał  worek żyta, zmieliłbyś cały na mąkę, na chleb, czy połową obsiałbyś pole.

Tak samo jest z wydawaniem bezsensownie kasy, drzwi wejściowe zaizolowane cieplnie będą jak to żyto do obsiania pola, a styropian od środka to to już jest jak ta mąka na chleb, z czasem się tego pozbędziesz, jak teraz boazerii.. 

 

Link do komentarza
1 godzinę temu, drzanudz napisał:

Ta dyskusja na forum nie ma sensu.  

 

Ma. Zastanów się czy nie taniej i wygodniej będzie przestawić ganek (tę ścianę czy ściany), skoro surową ścianę zlicowałeś z docieploną. To nie będą jakieś wielkie koszty, a unikniesz myśli o docieplaniu od wewnątrz. Bo to byłoby budowanie sobie problemów na przyszłość. A tego należy unikać. 

Link do komentarza

Gdybym to ja ten dom postawił, to miałbym dużo mniej roboty i dylematów. Więc nie ja tą ścianę zlicowałem. Wygodniej dla ocieplania pewnie by było przesunąć... Czy taniej? Ściana, fundament... ciężko wyczuć... Najtaniej by by było ocieplić tak jak jest i udawać że tak miało być. Jeszcze mam czas na przemyślenia. Przy remoncie domu z rynku wtórnego czasem trzeba się pogodzić, że nie wszystko będzie tak jak by się chciało.

Link do komentarza
1 godzinę temu, drzanudz napisał:

Ta dyskusja na forum nie ma sensu. 

To temat na długą rozmowę przy piwie

Ma sens, też zaczynałem od niczego, mieszkałem na wynajętym, ty masz dom a to już jest coś.

Teraz musisz zadbać o niego, wtedy on się odpłaci przyniesie ci oszczędności w opale.    

Musisz zrozumieć, że to ocieplenie ganku może jeszcze poczekać, zimą remonty są trudne, teraz  możesz kupować po paczce styropianu albo zbierać kasę i jak osiągniesz ją na cały materiał na ganek to dopiero będziesz robić.

Te drzwi można zamontować nawet teraz na pewno będzie cieplej na ganku, są szczelniejsze i ocieplone, to już da efekt cieplejszych butów, zwłaszcza, że zima w tym roku łaskawa.  

Możesz też sprawdzić czy wylewka na ganku jest na gruncie to trzeba  wtedy skuć i położyć choć  15 cm styropianu posadzkowego  i na to wylać posadzkę.

Nowe drzwi i posadzka z izolacją cieplną  już dużo wniesie do tego wiatrołapu. 

Link do komentarza
39 minut temu, drzanudz napisał:

 Czy taniej? Ściana, fundament... ciężko wyczuć... 

 

Przecież to tylko ganek. Ja w starym domu na wsi miałem ganek na pustakach. I przestawiałem cały, nie tykając dachu. Się go podparło po prostu. Ganek został rozebrany, zrobione fundamenty i postawiony od nowa. Nawet piwnica w nim jest i posadzka. Trzy dni majster z pomocnikiem. Plus jeden dzień miesiąc wcześniej fundament. Wymiary coś ok. 5 metrów na 2,80.

44 minuty temu, drzanudz napisał:

Gdybym to ja ten dom postawił, to miałbym dużo mniej roboty i dylematów. 

 

To wiele wyjaśnia. Kiedyś inaczej myślano i nie wszystko można było przewidzieć.

Link do komentarza
Dnia 2.02.2023 o 23:16, animus napisał:

Musisz zrozumieć, że to ocieplenie ganku może jeszcze poczekać, zimą remonty są trudne, teraz  możesz kupować po paczce styropianu albo zbierać kasę i jak osiągniesz ją na cały materiał na ganek to dopiero będziesz robić

Jak najbardziej to rozumiem. Nie robię tego ganka teraz. Po prostu trafiłem na temat i zapytałem, w celu skonsultowania pomysłu. Na razie pytam i planuję, jak to zrobić tanio, ale żeby miało ręce i nogi....

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...