Skocz do zawartości

Ocieplanie sufitu piwnicy i wylewka na strychu


Recommended Posts

Dzień dobry,

 

Kupiłem stary dom z okresu międzywojennego i chciałbym się zwrócić o kilka porad.

Na parterze mieszkalnym nawet mimo grzania jest już w okresie jesiennym bardzo zimno, szczególnie ciągnie od podłogi - dlatego zastanawiam się nad ociepleniem sufitu w piwnicy:

Powinienem użyć styropianu czy płyt izolacyjnych? Spód stalowych belek stropowych jest już przeżarty od rdzy - wystarczy pozbyć się warstwy wierzchniej i użyć środków antykorozyjnych przed ocieplaniem? W piwnicy zrobi się już dość nisko, jak głęboko mogę wkopać się w ziemię pod nową wylewkę? Dodam, że piwnica jest nie ocieplona z zewnątrz ( i prawdopodobnie nie zostanie przez ryzyko ), wylewki w niej są tylko częściowo zrobione.

 

 

Chciałbym również wyrównać wylewkę na strychu pod podłogę do zagospodarowania mieszkalnego. Tam miejscami belki stropowe wystają nawet na 2-3cm z ziemi. Stąd pytanie, czy mogę śmiało wyrównać glebe nową wylewką czy raczej powinienem jeszcze ocieplić ją pod wylewką? Wełna czy styropian sprawdzi się do tego lepiej?

Również pytanie kompletnego lajka - robiąc wylewkę musiałbym częściowo zalać płatew stropową, rozumiem, że nic nie powinno się złego z nią dziać?

 

Najmocniej dziękuję za każdą odpowiedź!

W załącznikach przesyłam podglądowe zdjęcia strychu i stropu piwnicy.

s1.jpg

s2.jpg

s3.jpg

s4.jpg

Link do komentarza

Co do belek stropowych w piwnicy, pasowałoby czymś zabezpieczyć, ale czy zwykły Hammerite wystarczy, to trzeba byłoby z kimś konkretnym od farb do stali. Musi być to farba bardzo wysokiej jakości, bo powietrza tam nie odetniesz, a warunki po zabudowie styropianem będą do korozji idealne. Ja bym dał styropian 10cm, też mnie to czeka, bratu zostało z elewacji, różnica jest niesamowita, wcześniej na parkiecie nie dało rady stanąć bosą stopą, teraz jest wręcz ciepło od parkietu. Wylewki też mnie czekają w piwnicy, ale nie zamierzam dawać więcej niż 5cm styropianu, bo tak samo ściany piwnicy są nieocieplone.

Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka

Link do komentarza

Belki stalowe oczyścić z rdzy i pomalować lepikiem. Styropian ok. 10 cm wystarczy przykleić i zakołować ewentualnie można nałożyć tynk na siatce (kołkować przez siatkę.)  Podłogi w piwnicy nie trzeba izolować termicznie (chyba,że pomieszczenie będzie ogrzewane).

Konstrukcji drewnianej na dachy nie można zalewać betonem bez izolacji p.wilgociowej i utworzenia dylatacji. 

Link do komentarza
Dnia 1.12.2022 o 12:02, archango napisał:

Dzień dobry,

 

Kupiłem stary dom z okresu międzywojennego i chciałbym się zwrócić o kilka porad.

Na parterze mieszkalnym nawet mimo grzania jest już w okresie jesiennym bardzo zimno, szczególnie ciągnie od podłogi - dlatego zastanawiam się nad ociepleniem sufitu w piwnicy:

Lepiej dla starego stropu zerwać podłogę wyczyścić do stropu i płożyć styropian na to cienka wylewka.

Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...

Dzień dobry,

Podstawowa kwestia to  - zgodnie z przepisami Prawa budowlanego – należało by wykonać ekspertyzę mykologiczno-budowlaną. Rzeczoznawca oceni stan przede wszystkim konstrukcji drewnianej (czy nie ma korozji biologicznej, na jaką nośność konstrukcji można liczyć itp.).

 

Również należy ocenić stan belek stalowych w stropie nad piwnicą – jaki ubytek nośności spowodowała korozja, czy nie należy jej wzmocnić zanim zacznie się ją dociążać nowymi warstwami.

 

Z takiej ekspertyzy będzie wynikało, jakie prace należy i można podjąć, aby przyszłe użytkowanie przebudowanego obiektu było bezpieczne pod każdym względem – konstrukcyjnym, ale i zdrowotnym, czy zabudowując poddasze można wykonać cementowe podkłady podłogowe, czy raczej tzw. suche jastrychy, jak docieplić strop nad piwnicą od spodu itd.

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...