Skocz do zawartości

Bloczek fundamentowy-jaki rozmiar kupić?


Recommended Posts

Witam,
Zastanawiam się jakiego rozmiaru użyć bloczka fundamentowego,czy Bloczek o wym. 38x24x12 a może Bloczek fundamentowy 38x24x14,wiem że różnią się wysokością.
Mam pytanie czy obojętne jakiego rozmiaru użyje,czy może ma to jakieś duże znaczenie?
Proszę o odpowiedź,pozdrawiam
Link do komentarza
W projekcie jest że na 1 metr ma być fundament wylewka z betonu ale Ja chce ściany fundamentowe postawić z bloczków fundamentowych,liczyłem to i wyszło mi z 38x24x14-107 centymetra a z 38x24x12-106,5 cm i teraz przekracza o kilka centymetrów,pytanie czy może przekroczyć o tyle cm-czy musi być według projektu?
Pozdro
Link do komentarza
Cytat

W projekcie jest że na 1 metr ma być fundament wylewka z betonu ale Ja chce ściany fundamentowe postawić z bloczków fundamentowych,liczyłem to i wyszło mi z 38x24x14-107 centymetra a z 38x24x12-106,5 cm i teraz przekracza o kilka centymetrów,pytanie czy może przekroczyć o tyle cm-czy musi być według projektu?
Pozdro




Najważniejsze aby fundamnt był posadowiony poniżej poziomu przemarzania gruntu w Twojej mejscowości. Był dobrze zazbrojony i posiadał odpowiedni (zgodny z projektem) wymiar. Czy wysokość ścian fundanentowych będzie wynosiła 1 m, 1,1 m czy też 1,2 nie stanowi już większego problemu.
Link do komentarza
Cytat

warto wymurować o jedną lub dwie warstwy wyżej - wyżej posadowiony dom wygląda zazwyczaj bardziej korzystnie i mniej zagrożony jest w razie ulewnych opadów lub wiosennych roztopów


W związku z częstymi ostatnio anomaliami pogodowymi - to naprawdę takie podwyższenie domu może być zasadne - jeśli chodzi o powodzie.
Link do komentarza
Cytat

Witam,
Zastanawiam się jakiego rozmiaru użyć bloczka fundamentowego,czy Bloczek o wym. 38x24x12 a może Bloczek fundamentowy 38x24x14,wiem że różnią się wysokością.
Mam pytanie czy obojętne jakiego rozmiaru użyje,czy może ma to jakieś duże znaczenie?
Proszę o odpowiedź,pozdrawiam



Obydwa rodzaje bloczków są z betonu tej samej jakości?
Link do komentarza
Cytat

Taak. Nawet mi się smutno pomyślało niedawno, że może by tak zacząć budować domy na palach?


Czytam tutaj te posty i sam się zastanawiam. Mam ścianę fundamentową w projekcie 25 cm. Jak zastosować 24 cm jak ściana 25cm?Piszecie że wymiary w górę nie mają znaczenia. Nieprawda. jest pewna tolerancja chyba z 10 procent ale nie więcej. Zależy jak się przyjmie poziom gruntu. Bloczki betonowe to beton B20, także nie ma obawy o jakość.
Pozdro
Link do komentarza
Cytat

Czytam tutaj te posty i sam się zastanawiam. Mam ścianę fundamentową w projekcie 25 cm. Jak zastosować 24 cm jak ściana 25cm?Piszecie że wymiary w górę nie mają znaczenia. Nieprawda. jest pewna tolerancja chyba z 10 procent ale nie więcej. Zależy jak się przyjmie poziom gruntu. Bloczki betonowe to beton B20, także nie ma obawy o jakość.
Pozdro


No właśnie -jest pewna tolerancja - i nawet jesli zrobisz 15cm wyzej to nikt się do tego nie przyczepi - nikt tego mierzył nie będzie - nie popadajmy w paranoję... u mnie na odbiór budynku ktoś przyjechał prawdopodobnie gdy nas nie było w domu (więc byc może wcale go nie było) i nikt niczego nie sprawdzał. Jesli wykonany budynek znacznie odbiega wyglądem od projektu - to łatwo to zauważyć, ale te 15cm czy 20 - to jest żadna różnica jeśli chodzi o wysokość ścian fundamentowych .
Link do komentarza
Cytat

Witam,
Zastanawiam się jakiego rozmiaru użyć bloczka fundamentowego,czy Bloczek o wym. 38x24x12 a może Bloczek fundamentowy 38x24x14,wiem że różnią się wysokością.
Mam pytanie czy obojętne jakiego rozmiaru użyje,czy może ma to jakieś duże znaczenie?
Proszę o odpowiedź,pozdrawiam


Bez znaczenia .Ważny koszt za m2 muru.Bob
Link do komentarza
Cytat

Czytam tutaj te posty i sam się zastanawiam. Mam ścianę fundamentową w projekcie 25 cm. Jak zastosować 24 cm jak ściana 25cm?Piszecie że wymiary w górę nie mają znaczenia. Nieprawda. jest pewna tolerancja chyba z 10 procent ale nie więcej. Zależy jak się przyjmie poziom gruntu. Bloczki betonowe to beton B20, także nie ma obawy o jakość.
Pozdro


Czy 25 czy 24 cm to bez znaczenia w budownictwie jednorodzinnym.Jeśli chodzi o odstępstwa od projektu np kilkanaście cm wyższa sciana fundamentowa to już mogą być kłopoty przy odbiorze.Bob
Link do komentarza
Cytat

W projekcie jest że na 1 metr ma być fundament wylewka z betonu ale Ja chce ściany fundamentowe postawić z bloczków fundamentowych,liczyłem to i wyszło mi z 38x24x14-107 centymetra a z 38x24x12-106,5 cm i teraz przekracza o kilka centymetrów,pytanie czy może przekroczyć o tyle cm-czy musi być według projektu?
Pozdro


Kilka cm każdy inspektor przy odbiorze odpuści tym bardzej że to będzie zasypane .Zastanawia mnie natomiast opis sytuacji,,fundament wylewka z betonu" czyli brak ław fundamentowych ?.Rozumiem że w projekcie jest fundament ze zbrojonego betonu lub bez zbrojenia,o grubości 38cm i wys 100cm wylany do wykopu o szerokości fundamentu?.Po co to zamieniać na bloczki?Sciany fundamentowe z bloczka stawia się na ławach fundamentowych oszerokości 40-120cm w zależności od podłoża lub na fundamentach wylanych jak opisałem powyżej i od poziomu gruntu.Bob
Link do komentarza
  • 4 miesiące temu...
Cytat

Witam,
Zastanawiam się jakiego rozmiaru użyć bloczka fundamentowego,czy Bloczek o wym. 38x24x12 a może Bloczek fundamentowy 38x24x14,wiem że różnią się wysokością.
Mam pytanie czy obojętne jakiego rozmiaru użyje,czy może ma to jakieś duże znaczenie?
Proszę o odpowiedź,pozdrawiam



na pewno ściana wylewana z betonu jest silniejsza od ściany o takiej samej grubości z bloczków.
Al;e jeżeli jest to 24 cm grub, - to jest to grubość konstrukcyjna.
Wysokość murka 10 cm w te czy we w te - sądzę, że nie ma żadnego znaczenia.
Rozumiem - że ta ściana jest na żęlbetowej ławie fundamentowej.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...