Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
Zaloguj się, aby obserwować  
Reksio

Bloczek fundamentowy-jaki rozmiar kupić?

Recommended Posts

Witam,
Zastanawiam się jakiego rozmiaru użyć bloczka fundamentowego,czy Bloczek o wym. 38x24x12 a może Bloczek fundamentowy 38x24x14,wiem że różnią się wysokością.
Mam pytanie czy obojętne jakiego rozmiaru użyje,czy może ma to jakieś duże znaczenie?
Proszę o odpowiedź,pozdrawiam

To zależy jakiej wysokości będzie fundament.
Wylicz sobie z którego wyjdzie wysokość taka jak ma być i tyle.
Nie zapomnij dodać na każdą spoinę przynajmniej 1-2cm. Przyjąłbym średnio 1,5. icon_smile.gif
O tak: 14+1,5+14+1,5+14+ .......cm
12+1,5+12+1,5+12+......cm

W projekcie jest że na 1 metr ma być fundament wylewka z betonu ale Ja chce ściany fundamentowe postawić z bloczków fundamentowych,liczyłem to i wyszło mi z 38x24x14-107 centymetra a z 38x24x12-106,5 cm i teraz przekracza o kilka centymetrów,pytanie czy może przekroczyć o tyle cm-czy musi być według projektu?
Pozdro

Cytat

W projekcie jest że na 1 metr ma być fundament wylewka z betonu ale Ja chce ściany fundamentowe postawić z bloczków fundamentowych,liczyłem to i wyszło mi z 38x24x14-107 centymetra a z 38x24x12-106,5 cm i teraz przekracza o kilka centymetrów,pytanie czy może przekroczyć o tyle cm-czy musi być według projektu?
Pozdro

Najważniejsze aby fundamnt był posadowiony poniżej poziomu przemarzania gruntu w Twojej mejscowości. Był dobrze zazbrojony i posiadał odpowiedni (zgodny z projektem) wymiar. Czy wysokość ścian fundanentowych będzie wynosiła 1 m, 1,1 m czy też 1,2 nie stanowi już większego problemu.

Dokładnie jak napisał glan.
Najważniejsze wymiary zewnętrzne.
Wysokość już nie jest tak istotna.
Kilka cm więcej nie robi różnicy.

Zgadzam się ze zdaniem poprzedników. Ale ważnym argumentem jest sprawa finansowa. Musisz policzyć ile będzie cię kosztowało wykonanie fundamentu z jednego i drugiego rodzaju bloczków. I wybierz ten który będzie tańszym rozwiązaniem.

warto wymurować o jedną lub dwie warstwy wyżej - wyżej posadowiony dom wygląda zazwyczaj bardziej korzystnie i mniej zagrożony jest w razie ulewnych opadów lub wiosennych roztopów

Cytat

warto wymurować o jedną lub dwie warstwy wyżej - wyżej posadowiony dom wygląda zazwyczaj bardziej korzystnie i mniej zagrożony jest w razie ulewnych opadów lub wiosennych roztopów

W związku z częstymi ostatnio anomaliami pogodowymi - to naprawdę takie podwyższenie domu może być zasadne - jeśli chodzi o powodzie.

Cytat

Witam,
Zastanawiam się jakiego rozmiaru użyć bloczka fundamentowego,czy Bloczek o wym. 38x24x12 a może Bloczek fundamentowy 38x24x14,wiem że różnią się wysokością.
Mam pytanie czy obojętne jakiego rozmiaru użyje,czy może ma to jakieś duże znaczenie?

Obydwa rodzaje bloczków są z betonu tej samej jakości?

Cytat

W związku z częstymi ostatnio anomaliami pogodowymi - to naprawdę takie podwyższenie domu może być zasadne - jeśli chodzi o powodzie.

Taak. Nawet mi się smutno pomyślało niedawno, że może by tak zacząć budować domy na palach?

Cytat

Taak. Nawet mi się smutno pomyślało niedawno, że może by tak zacząć budować domy na palach?

Czytam tutaj te posty i sam się zastanawiam. Mam ścianę fundamentową w projekcie 25 cm. Jak zastosować 24 cm jak ściana 25cm?Piszecie że wymiary w górę nie mają znaczenia. Nieprawda. jest pewna tolerancja chyba z 10 procent ale nie więcej. Zależy jak się przyjmie poziom gruntu. Bloczki betonowe to beton B20, także nie ma obawy o jakość.
Pozdro

Cytat

Czytam tutaj te posty i sam się zastanawiam. Mam ścianę fundamentową w projekcie 25 cm. Jak zastosować 24 cm jak ściana 25cm?Piszecie że wymiary w górę nie mają znaczenia. Nieprawda. jest pewna tolerancja chyba z 10 procent ale nie więcej. Zależy jak się przyjmie poziom gruntu. Bloczki betonowe to beton B20, także nie ma obawy o jakość.
Pozdro

No właśnie -jest pewna tolerancja - i nawet jesli zrobisz 15cm wyzej to nikt się do tego nie przyczepi - nikt tego mierzył nie będzie - nie popadajmy w paranoję... u mnie na odbiór budynku ktoś przyjechał prawdopodobnie gdy nas nie było w domu (więc byc może wcale go nie było) i nikt niczego nie sprawdzał. Jesli wykonany budynek znacznie odbiega wyglądem od projektu - to łatwo to zauważyć, ale te 15cm czy 20 - to jest żadna różnica jeśli chodzi o wysokość ścian fundamentowych .

Cytat

Witam,

Bez znaczenia .Ważny koszt za m2 muru.Bob

Cytat

Pozdro

Czy 25 czy 24 cm to bez znaczenia w budownictwie jednorodzinnym.Jeśli chodzi o odstępstwa od projektu np kilkanaście cm wyższa sciana fundamentowa to już mogą być kłopoty przy odbiorze.Bob

Cytat

Pozdro

Kilka cm każdy inspektor przy odbiorze odpuści tym bardzej że to będzie zasypane .Zastanawia mnie natomiast opis sytuacji,,fundament wylewka z betonu" czyli brak ław fundamentowych ?.Rozumiem że w projekcie jest fundament ze zbrojonego betonu lub bez zbrojenia,o grubości 38cm i wys 100cm wylany do wykopu o szerokości fundamentu?.Po co to zamieniać na bloczki?Sciany fundamentowe z bloczka stawia się na ławach fundamentowych oszerokości 40-120cm w zależności od podłoża lub na fundamentach wylanych jak opisałem powyżej i od poziomu gruntu.Bob

Cytat

Witam,

na pewno ściana wylewana z betonu jest silniejsza od ściany o takiej samej grubości z bloczków.
Al;e jeżeli jest to 24 cm grub, - to jest to grubość konstrukcyjna.
Wysokość murka 10 cm w te czy we w te - sądzę, że nie ma żadnego znaczenia.
Rozumiem - że ta ściana jest na żęlbetowej ławie fundamentowej.

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

• Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

• Najnowsze posty

• demo napisał:   takich jak wysokość do szerokości o trzecim wymiarze - czyli głębokości - nie wspominał...     A ja zaraz będę ADWOKATEM demo          
    • 1. Ten złoty podział- to trochę bardziej skomplikowane zależności. W #108 poprawiłeś to trochę i dobrze. 2. Nie wszystko jest względne - ale gust zupełnie, zależy od właściciela gustu - takich jest na świecie kilka mld. Od tego czasu opracowano następne kanony. Dlaczego? Bo inny człowiek zacząl się podobać, nie mówiąc już o tym, że każda kultura ma swoj ideał kobiety, a tych kulturwe spółczesnym świecie jest multum. Tu sobie poczytaj: https://pl.wikipedia.org/wiki/Złoty_podział ile z tych przykładów jest prawdziwych, ile naciąganych i domniemanych, przyblizonych. Ależ są definicje piękna - ale zmieniają się, są emanacją różnych przemyśleń i twórczych poszukiwań. I są obiektem sporów - zaciekłych. Natomiast nie ma jednej uniwersalnej definicji piękna. I dobrze, bo by musiała być narzucona odgórnie (tak bywało), wymuszona - i udupiła by całkowicie rozwój sztuki, twórczości, zabiła by wolność twórczą.   Zły i dobry gust oczywiście istnieje, są tacy, którzy są totalnie kiczowaci - ale obecnie nie ma możliwości udowodnienia tego, bo cała masa sztuki używa kicz jako środek artystyczny. No i dupa zbita. Lepiej mówic o swoim smaku i wg niego oceniać - a nie narzucać, że "mój smak jest tym dobrym, sprawdzonym i uniwersalnym". Bo nie jest.   Zdziwisz się, ale tak jest w wielu przypadkach. Wielu tworców jest wylansowanych w spryty sposób i wycenionych na miliony, a wielu innych umrze nieznanych, tworząc z miskę ryżu. Poczytaj sobie biografie wielkich malarzy - to handlarze obrazami robili fortuny na ich twórczości, a oni żyli w biedzie. Chcę przez to powiedzieć, że Fangor miał szczęście, że zaistniał - równie dobrze mógł tworzyć i być tak nieznany jak mhtyl. Nie z powodu jakości sztuki - tylko że nie zaistniał na rynku, nie został wylansowany, były inne powody porażki. Abstrachuję od  twego porównania, ktore kulturalne nie jest, a za to jest poniżej pasa. Jak piszesz o sztuce - to odrobina taktu jest pożądana.    Natomiast . Kiedyś znany współczesny malarz, zapomniałem, ale rangi mniej więcej S. Dali - był w Krakowie i oprowadzali go nasi współcześni artyści z Akademii Sztuk Pięknych po muzeum narodowym i prezentowali wybitnych malarzy (oczywiście wg swego gustu, jak by chciała Elfi i ty, wyedukowanego!). Otóż doznali szoku, gdy ten współczesny malarz, bynajmniej nie historyzujący, a raczej prekursor nowych idei - zatrzymał się przed obrazami Matejki i powiedział: tu macie wspaniałe dzieło, kapitalny warsztat i kolory - kto to jest?  Matejko przekłamywał perspektywę, zarzucają mu wyjadacze  smaku teatralność, że tkaniny wyglądają zbyt dokładnie, itd, itp. Po prostu "stara wyleniała szkoła". Jednak tam dojrzał uznany artysta jakość, wartość, warsztat i piękno, ekspresję. Dawno to było, ale zdarzenie autentyczne opisane w Dzienniku Polskim.   To odnośnie gustu. Gustu ludzi wykształconych kierunkowo.  
    • demo - teraz na zjednoczonych mtyla i zenka - nie ma mocnych   Możesz próbować przywoływać każdego z nich do porządku, ale ryzykujesz tym, że dowiesz się o sobie rzeczy, o których nigdy nie pomyślałeś...   chory człowiek, stróż prawa, sprzątaczka, facet bez honoru, fałszywiec, obłudnik, słoma Ci z butów wystaje, rżniesz polonistę...
    • Gość Julia
      Wchodząc do sklepu zawsze czegoś zapominałam, a to kosza na pranie, a to mydelniczki, więc żeby już nie wychodzić z domu zaczęłam szukać czegoś w internecie i tak trafiłam na HomeDome.pl Było tam wszystko czego potrzebowałam do wyposażenia łazienki a nawet jeszcze więcej - jak się później okazało w dużo niższych cenach!
    • Gość luiza89
      CZasami jak w tym przypadku https://www.vgcapital.pl/nova-dolna/ warto jest postawić na duże mieszkanie w fajnej lokalizacji. My wybraliśmy własnie takie rozwiązanie na Mokotowie. Od zawsze chieliśmy mieć dokładnie takie mieszkanie.
  • Popularne tematy

• Utwórz nowe...