Skocz do zawartości

Sterowniki salus i ogrzewanie podłogowe


Recommended Posts

Dzień dobry.

Pierwsze grzanie w domu więc się uczę.

Nastawiłem piec gazowy De Dietrich na temperaturę 32 stopni. Na sprzęgle pokazuje mi temperatura Góra i dół 30 stopni.

Sterowniki salus nastawione na 23 stopnie.

 

Czy zmniejszyć temperaturę na piecu skoro chce mieć w domu nie więcej niż 23-24 stopnie?  Na sprzęgle pokazuje po 30 stopni a jak zmniejszę to da radę wygrzac te podłogi do tych właśnie 23 24 ?

 

Drugie pytanie. Czemu na Sterowniku pali się tzw płomyk (czyli się grzeje) skoro na sterowniku pokazuje już 23,5 a przecież nastawiony jest ja 23. Grzeje z jakimś zapasem czy jak ?

 

Na dole w łazience za cholere nie umiem nagrzać do tych 23 już dobre parę godzin cały czas 21,5. Podloga ciepła mysle że nie zapowietrzona pętla. Łazieneczka mala i mam tam przez ścianę dziurę na zewnątrz na wentylator mechaniczy z klapką żeby się powietrze nie wchodziło z zewnątrz, ale to cienka klapka.  Czy przez to właśnie ciepło ucieka i nie potrafię tego nagrzać?

Link do komentarza
1 godzinę temu, marcinek310 napisał:

szerokosc pętli

szerokość pętli histerezy, a nie pętli rurek podłogówki...:zalamka:

 

obraz.png.455e29d3b1a253d1d541c8cd1b221b6d.png

 

 

 

 

obraz.png.2aa12af40684bb38471750be9cafdb51.png

 

 

A szerzej  tutaj:

 

https://www.sprawdzonewpraktyce.pl/2020/11/histereza-w-sterownikach-c-o-co-to-jest-i-jaka-szerokosc-petli-histerezy-ustawic-w-ogrzewaniu-swojego-domu/

 

 

 

Edytowano przez podczytywacz (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

Dziękuję bardzo jasno jest to tam wszystko opisane. Dziś wieczorem to przeczytam dokładnie. 

 

Ale co z tymi sterownikami ?

 Na obydwóch mam nastawione na 23

Na jednym 23,5 i płomyk sie pali

Na drugim 22,5 i płomyka nie ma. 

 Tego głównie nie rozumiem

No i jak to jest z tą łazienka?

Bardzo dziękuję  za pomóc pozdrawiam 

Edytowano przez marcinek310 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
30 minut temu, marcinek310 napisał:

Na jednym 23,5 i płomyk sie pali

Twoja temperatura jest na czerwonej, rosnącej kresce...

Jak histereza ustawiona na 1 stopień, to brakuje jeszcze pół stopnia do dogrzania do temperatury 24 stopni (23 + 1 stopień), w której grzanie się przerwie. Potem będzie stygło do obniżenia się temperatury 22 stopnie (23 - 1stopień), w której grzanie się załączy...

obraz.png.5c13ea7c67b72aa89bf4d71a9126cf0d.png

 

 

 

30 minut temu, marcinek310 napisał:

Na drugim 22,5 i płomyka nie ma.

 

Twoja temperatura jest na niebieskiej, malejącej kresce

Najwyraźniej dogrzało się do 24 stopni (23 z nastawy + 1 stopień) i teraz, przy wyłączonym grzaniu stygnie, aż do osiągnięcia temperatury 22 stopnie ( 23 z nastawy - 1 stopień), i wtedy znowu grzanie się załączy.

 

 

 

38 minut temu, marcinek310 napisał:

Ale co z tymi sterownikami ?

A gdzie są podłączone te sterowniki - są osobne regulatory np wody grzejącej?

Edytowano przez podczytywacz (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Dnia 22.10.2022 o 09:32, marcinek310 napisał:

Dzień dobry.

Pierwsze grzanie w domu więc się uczę.

Nastawiłem piec gazowy De Dietrich na temperaturę 32 stopni. Na sprzęgle pokazuje mi temperatura Góra i dół 30 stopni.

Sterowniki salus nastawione na 23 stopnie.

 

Czy zmniejszyć temperaturę na piecu skoro chce mieć w domu nie więcej niż 23-24 stopnie?  Na sprzęgle pokazuje po 30 stopni a jak zmniejszę to da radę wygrzac te podłogi do tych właśnie 23 24 ?

 

Drugie pytanie. Czemu na Sterowniku pali się tzw płomyk (czyli się grzeje) skoro na sterowniku pokazuje już 23,5 a przecież nastawiony jest ja 23. Grzeje z jakimś zapasem czy jak ?

 

Na dole w łazience za cholere nie umiem nagrzać do tych 23 już dobre parę godzin cały czas 21,5. Podloga ciepła mysle że nie zapowietrzona pętla. Łazieneczka mala i mam tam przez ścianę dziurę na zewnątrz na wentylator mechaniczy z klapką żeby się powietrze nie wchodziło z zewnątrz, ale to cienka klapka.  Czy przez to właśnie ciepło ucieka i nie potrafię tego nagrzać?

 

Ja używam dla odmiany Auraton z kotłem Viessmann z instalacja grzejnikową i po kilku sezonach grzewczych na drodze eksperymentów najpierw zmniejszałem temperaturę na kotle i sprawdzałem czy kocioł będzie miał przestoje. Weź pod uwagę, że widełki w odczycie masz +/- 0.5 stopnia C. Teraz mam na kotle max 35 stopni, a w domu średnio jest 20 stopni.

 

Przeciez masz tylko jeden sterownik/termostat i masz ustawiony w jednym miejscu i nie spodziewaj się, ze nagrzejesz w całym domu do 23 stopni. Kocioł pracuje na wskazanie temperatury w miejscu, w którym znajduje się termostat.

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...