Skocz do zawartości

Czy rozdzielnica musi być w sklepowej rozdzielnicy?


PawelRemont

Recommended Posts

6 godzin temu, PawelRemont napisał:

Czy mogę sobie zamiast sklepowej rodzielnicy zrobić własną: 

 

Możesz Ale jak wtedy zapewnisz wymagany poziom bezpieczeństwa, tego już nie wiem. Rozdzielnice, podobnie jak wszystkie urządzenia czy sprzęt elektryczny, konstruowane są tak, aby nie narażać użytkownika na zagrożenia. A co będzie u Ciebie, jeśli np. przewód pod napięciem dotknie szyny DIN, skoro będzie na uchwytach metalowych i dokręcana do cegły? 

Przecież w realu stosuje się rozdzielnice wnękowe, ale wtedy aparaturę we wnęce umieszcza się na płycie izolacyjnej, a obudowa metalowych drzwiczek i same ruchome drzwiczki muszą być podłączone do przewodu ochronnego w sposób pewny.

To znacznie wyższy koszt niż zakup plastikowej skrzynki.

Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...

Podłączę szyny DIN do uziemienia. W pionie przez przez te szyny DIN dam inną szynę, skręcę to i podłącze do tej pionowej szyny PE. Albo zamontuję szyby na płycie perforowanej i ją podepnę do uziemienia.

Plus extra pytanie czy mi licznik przeniosą do takiej wnęki? 
Czy są jakieś wymagania na czym musi być montowany?
Obecnie jest na kawałku deski :) Ale zakładam, że dziś mają inne standardy. 
 

Link do komentarza
  • 1 rok temu...

Odradzam. W takiej sytuacji będziesz musiał wiecznie dowodzić a to że IP odpowiednie a to zabezpieczenie przed dotykiem są to że obudowa zapewnia izolację lub ochronę przed dotykiem że normy PE_EN.Przy pomiarach pomiarowiec może zakwestionować. Ubezpieczyciel chętnie się czepnie jak przyjedzie do wypłaty odszkodowania. Ja bym się w to nie bawi bo to może zapoczątkować lawinę niepotrzebnych problemów.Masz masę gotowych rozwiązań spełniających normy.Sam możesz mieć problem udowodnić że to spełnia wymagania norm i prawa budowlanego.Pozdrawiam

Link do komentarza
Dnia 12.10.2022 o 01:34, PawelRemont napisał:

Czy mogę sobie zamiast sklepowej rodzielnicy zrobić własną:

Nie rozumiem skąd taki pomysł? :scratching:Przecież nie jest to jakiś kolosalny koszt, a robienie "własnej" to kombinowanie, i jeszcze potem obawy, czy

 

Dnia 12.10.2022 o 01:34, PawelRemont napisał:

prawnie nie bede mial zadnych problemow?

 

Link do komentarza

Cała instalacja, jak i poszczególne jej elementy / urządzenia muszą spełniać pewne wymogi bezpieczeństwa. Jak dowieść ich spełnienia w przypadku takiej samoróbki? W efekcie problemy mogą się pojawić od razu przy kontakcie z kimkolwiek z zakładu energetycznego albo ubezpieczyciela. Bo który elektryk podpisze oświadczenie, że instalację wykonano zgodnie z wymogami bezpieczeństwa, jeżeli są w niej takie nietypowe elementy?

Moim zdaniem absolutnie nie warto robić samemu rozdzielnicy. Przecież ich wybór jest teraz ogromny, coś o odpowiedniej wielkości i kształcie zawsze się dobierze. Nie są to też jakieś straszne pieniądze.  

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...