Skocz do zawartości

budowa fundamentu


Recommended Posts

witam
jestem tu nowy ale czytałem na różnych forach i tym i nikt jasno nie napisał a izolacji fundamentów a więc od początku
nie będę miał piwnic
zamierzam wykopać koparką dół na głębokość ok 40cm i resztę łopatą wykopać rowy na 50cm szer i gł 50 cm włożę folie budowlaną w to włożę zbrojenie zaleje betonem a u góry zawinę wywiniętą folią budowlana
dalej wymuruje bloczkami na wys ok 30cm ponad grunt i pomaluje z dwóch stron lepikiem na ciepło
no i dalej proszę o poradę
1. na to wszystko przy kleje styropian i okołkuje ?
2. styropian nie wiem czy tynkować ??? a jeśli tynkować czy tynk też malować i czym czy lepik na ciepło???
3. na i czy na to wszystko założyć folie kubełkowa bo już też kupiłem a różne są zdania

DSC01446.jpg

Link do komentarza
Cytat

witam
jestem tu nowy ale czytałem na różnych forach i tym i nikt jasno nie napisał a izolacji fundamentów a więc od początku
nie będę miał piwnic
zamierzam wykopać koparką dół na głębokość ok 40cm i resztę łopatą wykopać rowy na 50cm szer i gł 50 cm włożę folie budowlaną w to włożę zbrojenie zaleje betonem a u góry zawinę wywiniętą folią budowlana
dalej wymuruje bloczkami na wys ok 30cm ponad grunt i pomaluje z dwóch stron lepikiem na ciepło
no i dalej proszę o poradę
1. na to wszystko przy kleje styropian i okołkuje ?
2. styropian nie wiem czy tynkować ??? a jeśli tynkować czy tynk też malować i czym czy lepik na ciepło???
3. na i czy na to wszystko założyć folie kubełkowa bo już też kupiłem a różne są zdania


Zamykam stan surowy otwarty, i bym zrobił tak:
1) ściągam humus,
2) kopię rowy ale w sumie tak, by w ziemi ława+ściana fund. były na ponad metr tj. poniżej poziomu przemarzania gruntu, zobacz na mapach w necie jak jest w Twojej miejscowości,
3) nad poziom gruntu mam jakieś 50 cm ścianę fund. wyciągniętą ale dlatego, że nie wiem, na jakiej wysokości będzie docelowa droga, a widziałem, jak drogi były wyrównywane żwirem (wielokrotnie dosypywanym-łątanie dziur), potem asfalt i de facto droga była powyżej poziomu zero budynku,
4) łąwę fundm. przed wylaniem obłożyłem folią, ale teraz nie wiem, czy bym tak robił,
5) po ułożeniu zbrojenia łąwy przyspawałem po rogach budynku bednarkę + tam gdzie bedzie skrzynka rozdzielcza (wew. budynku) + w kotłowni (w kominie na gaz jest rura metalowa), zespawałęm druty dookoła budynku z którymi łaczy się bednarka, dodatkowo bednarkę przyspawałem do grubych prętów metalowych długości ok. 1 m. wbitych poniżej ławy fund.
6) na ławę fubnd. dałem izolację poziomą z grubej folii (można dostać taką specjalną w rolkach szer. od 40 cm do 150 cm, jest b. trwałą, papa przy niej wysiada,
7) ścianę fund. z obu stron wysmarowałem dysperbitem (na zimno)
icon_cool.gif przykleiłem styrodur 12 cm grubości od zewnątrz na długości całej ściany fundanmentowej i przykołkowałem (musieli mi to robić dwa razy, za pierwszym odleciał, ponieważ powinien byc wpierw przetarty tarką - jest b. twardy i śliski, słabo się przykleja na klej, za drugim razem przykleiłem spec. masą do przyklejania styropianu, a na zewn. zaciągnąłem klej siatka klej i jeszcze raz dysperbit UWAGA styrodur jest b. drogi,
9) na to folia kubełkowa na górze przymocowana do spec. listew plastikowych (w marketach budowlanych są) - folia jest mocna i zabezpiecza styrodur przed zniszczeniem podczas osypywania ziemi wokół fundamentów,
10) na górze śicany fund. izolacja pozioma z folii tej grubej z zakładami zachodząca do wew. budynku ok. 30 - 40 cm
11) budynek zasypując od środka (fundamenty) zagęszczałęm zagęszczarką co ok. 20-25 cm (koszt za dobę zagęszczarki ok. 100 zł)

I to tyle, proste

Powodzenia
Link do komentarza
4) łąwę fundm. przed wylaniem obłożyłem folią, ale teraz nie wiem, czy bym tak robił,

Dzięki
dlaczego byś zrezygnował ? ja właśnie chce owinąć cały fundament

a powiedz mi czy lepik na gorąco można smarować styropian???? i jeszcze jedno jak przymocowałeś folie kubełkową do styropianu czy wywinąłeś do muru i później przymocowałeś
pozdrawiam
Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...
Cytat

a jak wykończyć cokół nad gruntem jeśli folia kubełkowa wystaje ponad ziemię ???
szkic zamieściłem w pierwszym poście


Jesli chodzi ci o to czym obłożyć, to my (też mamy taką folię) położyliśmy marmolit - świetnie się sprawdziło. To coś w rodzaju tynku z kamyczkami w różnych kolorach
Link do komentarza
Cytat

Jesli chodzi ci o to czym obłożyć, to my (też mamy taką folię) położyliśmy marmolit - świetnie się sprawdziło. To coś w rodzaju tynku z kamyczkami w różnych kolorach


czyli marmolit położyliście na folie ?czy folie obcięliście równo z gruntem???
Link do komentarza
Cytat

czyli marmolit położyliście na folie ?czy folie obcięliście równo z gruntem???


Nie wszędzie jest obcięta równo z gruntem ... ale marmolit został tak położony, aby zachodził na folię (żeby podczas podlewania roślin woda nie podciekała pod folie). Później wysypaliśmy wkoło domu korę sosnową, która zakrywa te nierówności , gdzie jest folia a na niej marmolit...
Link do komentarza
Cytat

Nie wszędzie jest obcięta równo z gruntem ... ale marmolit został tak położony, aby zachodził na folię (żeby podczas podlewania roślin woda nie podciekała pod folie). Później wysypaliśmy wkoło domu korę sosnową, która zakrywa te nierówności , gdzie jest folia a na niej marmolit...



dzięki
czyli folie zastawiłeś nie przymocowaną do fundamentów
Link do komentarza
Cytat

dzięki
czyli folie zastawiłeś nie przymocowaną do fundamentów


Czytam te wpisy i myślę że mylicie sposoby wykonania ściany fundamentowej w budynku podpiwniczonym /raczej tej ściany dotyczą wpisy/a bez podpiwniczenia/raczej takiej ściany dotyczy wpis pierwotny ?/Jeśli mówimy o tym drugim przypadku to nie widzę potrzeby hydroizolacji ściany fundamentowej.Poziomą izolację budynku w tym przypadku kładziemy na wierzchu ściany fundamentowej wypuszczając ją/ścianę/,min 50 cm nad poziom gruntu.Folię kubełkową stosujemy jako osłonę ocieplenia ściany fundamentowej przed uszkodzeniem przez parcie gruntu,kamienie i korzenie .Bob icon_biggrin.gif
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...