Skocz do zawartości

Problem z księgami i służebności


Recommended Posts

Cześć 

Mam problem z sąsiadem. Moja mama chce przepisać mi fragment działki,  na której chciałam z mężem postawić dom i tu pojawił się problem. Aby uzyskać pozwolenie na budowę konieczne było wytyczenie drogi dojazdowej do reszty działki. A z racji tego, że to działka zagrodowa droga musi wynosić 8 ( nie mogliśmy przenaczyc 8 m z naszej działki, ponieważ niedostali byśmy pozwolenia na budowę). Po ustaleniu z właścicielem sąsiedniej działki postanowiliśmy zrobić ją na pół. I tu zaczyna się największy problem. Po wytyczeniu drogi przez geodetę okazuje się, że ich działka nie ma ksiąg wieczystych. A notariusz powiedział, że w takim wypadku nie można przepisać nam tej działki. Jesteśmy w kropce. Może ktoś wie jak to rozwiązać 

Link do komentarza

A jak ustalić służebność jeśli połowa drogi nie ma ksiąg wieczystych? 

 

24 minuty temu, Budujemy Dom - budownictwo i instalacje napisał:

Na drodze dojazdowej można ustanowić służebność gruntową bez konieczności zmiany właściciela.

A jak ustalić służebność jeśli oni nie mają ksiąg wieczystych 

Link do komentarza
3 godziny temu, Budujemy Dom - działka i dom napisał:

Trzeba przekonać sąsiada do założenia księgi wieczystej. Jeśli ma dokumenty potwierdzające prawo własności, to nie powinien być duży koszt.

Czekaliśmy już rok, aby wyjaśnili papiery, które podobno są w trakcie. Aktualnie zmarła właścicielka ziemi i znów sprawa się przeciąga, bo wszystko przeciąga się na jej syna.

Link do komentarza
  • 4 tygodnie temu...

Koszty KW

Założenie nowej księgi wieczystej - 100 zł.

Wpis właściciela (-li) - 200 zł. 

Wszystko trzeba poprzedzić złożeniem wniosku do sądu -> wydział ksiąg wieczystych.

Sąd może nadto zażądać :

wypisu w rejestru gruntów - 50 zł lub wypisu z wyrysem - 150 zł  (pobieramy w starostwie - wydział geodezji).

- innych dokumentów potwierdzających prawo do nieruchomości (np akt notarialny zakupu, dziedziczenia)  lub określających jej status (zaświadczenie z MPZP - 17 zł, zaświadczenie o zalesieniu - 17 zł)

 

UWAGA; starostwo w swojej ewidencji gruntów posiada także numery ksiąg wieczystych przypisanych do działek. Może tam uda się znaleźć numer (stary lub nowy)  księgi wieczystej przypisanej do tej konkretnej działki.  No chyba, że faktycznie działka nie jest objęta KW - ale takie rozwiązanie (moim zdaniem) wydaje się mało prawdopodobne, lecz nie niemożliwe. 

Może działka jednak posiadała nadany nr KW, ale przy migracji do nowego systemu numer "się zgubił" - znałem jeden taki przypadek - a wtedy poszukiwania w starostwie mogą pomóc w ustaleniach.

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...