Skocz do zawartości

Zasilanie dolne grzejników?


Recommended Posts

W mieszkaniu z 54 roku około 10 lat temu była modernizowana instalacja CO. Mieszkanie na Ochocie w Warszawie, ciepło systemowe. Czy mogę podłączyć do niego grzejniki z zasilaniem dolnym? Piony by były przecięte na wysokości tego zasilania lub poniżej i z nich wyprowadzone rury do zasilania dolnego. Jakiś typ mi mówił że może pompka nie da rady przepchać a może pompki nie ma... nie wiem czy mogę tak zrobić. W bloku się nie znają i nie wiem jak ocenić czy mogę montować grzejniki z zasilaniem dolnym czy nie? (W obecnie wszystkie grzejniki w budynku mają zasilanie boczne). Jak mogę określić czy mogę czy nie? Podobno w instalacji grawitacyjnej nie mogę, ale jak pytałem typa jakie są inne rodzaje instalacji w jakich mogę to nie wiedział... teraz mam mentlik w głowie czy mogę montować te grzejniki z zasilaniem dolnym czy nie. Dodam, że będą dość wysokie (do 180cm). 

Link do komentarza

To nie jest kwestia sposobu zasilania, lecz samego typu grzejnika, a w efekcie oporu jaki on stawia przepływającej wodzie. Jakie tam są grzejniki - żeberkowe (żeliwne lub aluminiowe) czy płytowe? Czy są założone głowice termostatyczne? Grzejniki płytowe charakteryzuje kilka razy większy wewnętrzny opór przepływu niż grzejniki żeberkowe. Z kolei typowe głowice do zaworów termostatycznych też wprowadzają bardzo duży opór przepływu. Tak więc, jeżeli grzejniki są żeberkowe i bez głowic termostatycznych to opory przepływu wody są bardzo małe. Jeżeli taki grzejnik zastąpimy płytowym i/lub z typowym zaworem pod głowicę termostatyczną to woda będzie przepływać przez niego w bardzo ograniczonym stopniu, z racji napotkania dużego oporu. A w efekcie grzejnik będzie grzał bardzo słabo.

Link do komentarza
3 minuty temu, Budujemy Dom - budownictwo i instalacje napisał:

Grzejniki są elementem instalacji wspólnej budynku i ich dobór oraz montaż powinien być przeprowadzony w porozumieniu z zarządcą, gdyż może to naruszyć funkcjonowanie instalacji w innych mieszkaniach.  

 

Pomyślałem o tym samym podczas czytania wpisu jego autora.
Tyle tylko że zaznaczył w nim że:

9 godzin temu, PawelRemont napisał:

Jakiś typ mi mówił że może pompka nie da rady przepchać a może pompki nie ma... nie wiem czy mogę tak zrobić.

W bloku się nie znają.

Podobno w instalacji grawitacyjnej nie mogę, ale jak pytałem typa jakie są inne rodzaje instalacji w jakich mogę to nie wiedział... 

 

Zastanawiam się kim był owy "typ".
Bo jeśli to pracownik zarządcy budynku odpowiedzialny za funkcjonowanie instalacji grzewczej w budynku, to niewiele pomoże w tej sytuacji.

Link do komentarza
8 godzin temu, Budujemy Dom - porady budowlane i instalacyjne napisał:

Jakie tam są grzejniki - żeberkowe (żeliwne lub aluminiowe) czy płytowe?

Płytowe. 

 

8 godzin temu, Budujemy Dom - porady budowlane i instalacyjne napisał:

Czy są założone głowice termostatyczne? 

Tak.

 

Rozumiem, czyli w moim przypadku opory i tak już są duże więc instalacja "udźwignie" zasilanie dolne.

 

8 godzin temu, Budujemy Dom - budownictwo i instalacje napisał:

Grzejniki są elementem instalacji wspólnej budynku i ich dobór oraz montaż powinien być przeprowadzony w porozumieniu z zarządcą, gdyż może to naruszyć funkcjonowanie instalacji w innych mieszkaniach.  

Kazali mi sobie zmierzyć grzejnik, oszacować moc na podstawie karty katalogowej Purmo i wstawić podobne :) 

 

8 godzin temu, bobiczek napisał:

Zastanawiam się kim był owy "typ".
Bo jeśli to pracownik zarządcy budynku odpowiedzialny za funkcjonowanie instalacji grzewczej w budynku, to niewiele pomoże w tej sytuacji.

Wrzuciłem na fixly ogłoszenie, że potrzebuję konsultacji, aby pomógł mi podjąć decyzje i spojrzał na to co poprzednia ekipa (partaczy) zrobiła. Swoją drogą nadal ma poczucie że nie znalazłem nikogo świetnego, kto by szeroko ogarniał, a jak raz dałem się oszukać partaczom to teraz dalsze etapy remontu chcę prowadzić tylko szeroko konsultując i z nadzorem...

 

Mój zarządca nie wiele wiedział. Konserwator też... W końcu odesłali mnie do Pana który wymieniał w tym bloku instalację CO 10 lat temu. Mówi, że jest pompka i że przepchnie. 

 

Dziękuję bardzo, za wszystkie odpowiedzi. 

 

Link do komentarza

Skoro grzejniki są płytowe i z zaworami termostatycznymi to już sam wariant zasilania przy innym rodzaju grzejnika płytowego nie ma znaczenia. Pozostaje uwzględnić wielkość i moc grzejnika. A fachowiec powinien wstępnie wyregulować przepływ przez ten grzejnik po montażu.

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Ja też muszę, ale jak się pomyśli i odpowiednio przygotuje - to nie jest to takie upierdliwe... Właśnie spakowałem trzy worki (plastik, papiery i te niesegregowalne) i wiadereczko na bio... Spacerek na śmietnik i - załatwione... wiadereczko umyte, suszy się i zaraz wróci do szafki, w którym stoją w sumie cztery wiadereczka po 28 litrów pojemności... Zupełnie wystarczają na tydzień... no, bio trochę częściej, w zależności od zawartości wiadereczka...  
    • Konstrukcja tych pomp IBO FP4 powoduje , że nieco dłużej wytrzymają po wystąpieniu suchobiegu, ale też należy je wyłączyć. Lepiej zastosować dodatkowe urządzenie automatycznie wyłączające pompę po wystąpieniu suchobiegu. Jest ich wiele na rynku ,różnych producentów. np,    https://b2b.omnigena.pl/sterowania-i-zabezpieczenia/1878-opc59-sterownik-5907761103184.html (jeśli pompa ma silnik max 1,3kW)   https://aquatik.eu/14-ibopress-10-sterownik-wylacznik-pompy-hydroforu-suchobieg-ibo-press-10-p-697.html (jeśli pompa ma silnik max 2,2kW)   Można też w ogóle zmienić koncepcję i zamiast dużego zbiornika wybrać układ z pompą głębibową, falownikiem i niewielkim zbiornikiem buforowym. Falownik wyłączy pompę po suchobiegu. Koszt takiego zostawu z całkiem porządną pompą IBO odporną na piach to ok. 2 tys. zł.    
    • 🌟 Kim Jesteśmy? 🌟 Letyro to dynamiczna firma specjalizująca się w produkcji i montażu wysokiej jakości osłon okiennych. Nasze produkty są nie tylko funkcjonalne, ale także stylowe, nadając Twojemu domowi wyjątkowy charakter.   🔧 Co oferujemy? 🔧 Rolety Zewnętrzne: Chronią Twoje okna przed słońcem, zapewniając prywatność i kontrolę nad temperaturą w domu. Moskitiery: Zapomnij o niechcianych gościach w postaci owadów! Nasze moskitiery zapewniają swobodę korzystania z otwartych okien, bez ryzyka inwazji komarów czy much. Bramy Garażowe: Bezpieczne, wytrzymałe i łatwe w obsłudze – nasze bramy garażowe chronią Twój samochód i mienie przed niepożądanymi intruzami. Parapety Wewnętrzne: Dodaj stylu i elegancji do swojego wnętrza dzięki naszym parapetom wewnętrznym, dostępnym w różnorodnych wzorach i kolorach.   Nasza strona www: rolety Rzeszów
    • Niezła gromadka. Ja muszę segregować w mieszkaniu. To dopiero przerąbana sprawa -.-
    • Na starym mieszkaniu miałem meble z Ikea i powiem, że z jakości niektórych naprawdę byłem zadowolony. Ale większość niestety nie przetrwała długo w idealnym stanie.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...