Skocz do zawartości

Kratka wentylacyjna i okap, jak podłączyć do komina?


Recommended Posts

Dobry wieczór,

 

w starszym domu jednorodzinnym w kuchni znajduje się komin, do którego była wcześniej podłączona kuchnia/piec kaflowy. Komin idzie od piwnicy i kanał kominowy ma około 15 na 15 cm.
Chcę ten komin wykorzystać do podłączenia okapu, jak i zrobić kratkę wentylacyjną. Średnica rury okapu to 15 cm.
Komin jest na lewo od kuchenki indukcyjnej, odstaje on od ściany na około 13 cm, odległość od środka okapu do komina to 40 cm plus pewnie z 10 cm tynku i cegły.

Sufit w kuchni niższy niż obecny standard, jest na wysokości 240-242 cm.

 

Myślałem żeby wkuć przewód kominowy w ścianę, zaraz pod sufitem, kanał był by wykuty na wysokość 23 cm i 10 cm głębokość. W ścianie wtedy zamontować najpierw "łamaną" przejściówkę z przekroju okrągłego na prostokątny i dalej kanałem prostokątnym do komina. Wtedy od okapu szła by rura zakończona kolankiem wchodzącym w tą przejściówkę. Kratka natomiast znajdowała by się z przodu komina około 25cm poniżej sufitu.

Drugą opcją jest podwieszenie kanału pod sufitem nad okapem znajdowała by się przejściówka z przekroju okrągłego na prostokątny. Wtedy była by prosta rura z okapu idąca do góry bezpośrednio wchodząca w przejściówkę z przekroju okrągłego na prostokątny i tam tak samo wejście w komin od boku. Taka różnica ze tylko część komina była by wykuta od lewej strony pod sufitem. Kanał musiał by się wtedy pewnie kończyć łukiem ze skrętem 90 stopni w ścianę/komin, no ale kanał ma te 22x9 cm a komin w tym miejscu jest szeroki na 15 cm. Kratka jak wcześniej około 25 cm poniżej sufitu. Sam kanał chciałem obudować płytą G-K i może wyciszyć go odpowiednią matą/wełną.


W załączniku jest prosty rysunek, gdzie na czerwono jest obudowa okapu a na niebiesko ten kanał co ma się znajdować w ścianie i kratka na kominie. Opisywałem to w opcji pierwszej. Zwracam uwagę na to, że cześć stała obudowy okapu kończy się 15-17 cm od sufitu. Chcę też uniknąć sytuacji w której okap pcha powietrze w dół, ciąg w kominie jest. 

1664300472498.jpg

Link do komentarza
1 godzinę temu, Sno napisał:

 Chcę ten komin wykorzystać do podłączenia okapu, jak i zrobić kratkę wentylacyjną. 

 

Nie da rady. Nie można łączyć wentylacji grawitacyjnej (kratka) z wymuszoną (okap). Tu masz przepisy wentylacyjne:

https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20220001225/O/D20221225.pdf 

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA INFRASTRUKTURY1) z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Rozdział 6 Wentylacja i klimatyzacja

Cytat

 

§ 148. 1.  ...

2. W pomieszczeniu, w którym jest zastosowana wentylacja mechaniczna lub klimatyzacja, nie można stosować wentylacji grawitacyjnej ani wentylacji hybrydowej. Wymaganie to nie dotyczy pomieszczeń z urządzeniami klimatyzacyjnymi niepobierającymi powietrza zewnętrznego.

 

 

Przeczytaj uważnie cały rozdział, bo przepisy wentylacyjne zostały napisane cmentarnymi krzyżami.

Link do komentarza

Dziękuję za odpowiedź, przeczytam rozporządzenie.

Czyli w tym momencie mogę skorzystać w tym miejscu z okapu.

Będę miał niedługo plany budynku, to jeszcze to potwierdzę, ale prawdopodobnie w tym pionie są 3 przewody kominowe. Musze sprawdzić czy i co jest do nich podłączone.
Edit: Guzik, bo w całym pomieszczeniu nie mogę stosować innej wentylacji, jeśli już korzystam z mechanicznej.
Czyli okap jako pochłaniacz i kratka lub sam okap podłączony do komina. na to wychodzi.

 

Jeszcze zawołam kominiarza dla sprawdzenia.

Edit 2: literówki i inne

Edytowano przez Sno (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
28 minut temu, Sno napisał:

  Czyli okap jako pochłaniacz i kratka lub sam okap podłączony do komina. na to wychodzi. 

 

Przede wszystkim musisz rozważyć inne elementy wchodzące w temat. Nic nie wiemy o łazience - czy nie potrzebuje wentylacji, jaki jest "obieg" czyli wymiana powietrza pomiędzy pomieszczeniami, jakie masz ogrzewanie, czy nie wpadnie kiedyś komuś do głowy dogrzewanie np. piecykiem gazowym (na LPG, teraz wcale nie takie rzadkie) i tak dalej. Czy okna są wymienione na szczelne itp. Musisz spojrzeć na dom jako na całość, nie tylko na kuchnię. 

 

PS. Na wsi mam okap na pochłaniacz i wystarcza.

Link do komentarza

Ogrzewanie jest nowe, gazowe, a piec jest w piwnicy z kominem wyprowadzonym na zewnątrz przez ścianę. W piwnicy są okna, ustawione na mikrouchył, jest też założona wymagana kratka wentylacyjna przy centralnym kominie w piwnicy. W każdym z pomieszczeń jest założony kaloryfer.
 

W łazience i w toalecie pod sufitem jest kratka. W łazience ma być obniżany sufit, co zasłoni kratkę, więc planowane jest zrobienie nad sufitem kanału i zamontowanie pod sufitem wentylatora, który będzie sterowany czasowo lub przez higrometr.

Nie mieszkam tam jeszcze, od 3 lat parter jest nieużywany, kaloryfery skręcone na minimum. W żadnym z pomieszczeń (kuchnia, toaleta, łazienka) przez okres już 3 lat nie znalazłem śladu grzyba. Nikt też nie wspominał o grzybie kiedykolwiek wcześniej.


W centralnej części domu znajduje się drugi pion kominowy, dwa przewody, przy którym jeszcze jest teraz stary piec kaflowy (idzie do rozbiórki). W tym pomieszczeniu na pewno jest jedna kratka nad piecem i jedna po przeciwnej stronie pomieszczenia, mniejsza. W miejscu pieca był planowany kominek z dystrybucją gorącego powietrza, grawitacyjnie, bez wentylatorów. Jednak po przeczytaniu paru artykułów i części rozporządzenia prawdopodobnie muszę z niego zrezygnować.

Okna to "stare plastiki" całkowicie szczelne one nie są, ale pewnie nie zapewniają odpowiedniej wymiany powietrza gdy są zamknięte. Niestety w żadnym z okien kuchennych nie ma tego nawiewu. Jak się zdążyłem zorientować, to ruch powietrza powinien się odbywać z pomieszczeń brudnych do czystych, co uchylenie okien w pomieszczeniach przylegających do kuchni i łazienki powinno zapewnić. Nie mniej jednak, jak tylko zawitam na wiosce, to sprawdzę jeszcze raz jak wygląda wentylacja na ścianach i wrzucę tu jakiś schemat.

Jeśli mam jeszcze na coś zwrócić uwagę, to proszę o informacje.

 

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...