Skocz do zawartości

Zapowietrzone grzejniki


archango

Recommended Posts

Witam,

 

Mam pytanie, spotkaliście się może z taką sytuacją, że po odpuszczeniu wody z instalacji c.o. i ponownym jej napełnieniu nie mogliście odpowietrzyć grzejnika?

Obieg zamknięty, instalacja była powoli napełniana do wszystkich grzejników, wydawałoby się, że wszystkie były dokładnie odpowietrzone, a jednak po nagrzaniu w piecu mam trzy takie grzejniki, które są kompletnie zimne.

Teraz gdy je odpowietrzam to cały czas leci woda z dokładnie słyszalnym powietrzem ulatniającym się. Odpowietrzałem go już ok. 3 godzin i dalej nic, ręce mi opadają, macie jakieś rady?

Link do komentarza
2 godziny temu, archango napisał:

Mam pytanie, spotkaliście się może z taką sytuacją, że po odpuszczeniu wody z instalacji c.o. i ponownym jej napełnieniu nie mogliście odpowietrzyć grzejnika?

Nie ma takiej opcji. Pod wpływem ciśnienia powietrze potrafi pójść nawet w dół. Wszystko zależy od przepływu.

Lepiej posprawdzaj czy na pewno powietrze się nie dostaje do układu.

Link do komentarza
2 godziny temu, archango napisał:

Witam,

 

Mam pytanie, spotkaliście się może z taką sytuacją, że po odpuszczeniu wody z instalacji c.o. i ponownym jej napełnieniu nie mogliście odpowietrzyć grzejnika?

Obieg zamknięty, instalacja była powoli napełniana do wszystkich grzejników, wydawałoby się, że wszystkie były dokładnie odpowietrzone, a jednak po nagrzaniu w piecu mam trzy takie grzejniki, które są kompletnie zimne.

Teraz gdy je odpowietrzam to cały czas leci woda z dokładnie słyszalnym powietrzem ulatniającym się. Odpowietrzałem go już ok. 3 godzin i dalej nic, ręce mi opadają, macie jakieś rady?

W nowo napuszczonej wodzie też jest powietrze, potrzeba trochę czasu żeby go się pozbyć z instalacji.

Podnieś temperaturę czynnika grzejnego - woda w instalacji do 70*C  wtedy proces przebiegnie szybciej.

Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...

Można zbudować instalację tak aby się grzejniki same odpowietrzały. Kiedyś robiono to nawet w tzw systemie otwartym poprzez specjalne "gałązki" oddzielne rury odpowietrzające - z reguły cieńsze. Obecnie można zastosować specjalne odpowietrzniki lub lepiej separator zanieczyszczeń z odpowietrznikiem.

Wszystkie odpowietrzniki mogą jednak prawidłowo działać jedynie przy minimalnym ciśnieniu (ok 0,5 Bar), jeżeli ono spadnie w instalacji i nie są zakręcone odpowietrzniki to mogą wręcz zrobić złą robotę i napowietrzać instalację.

Dobrze jest tuż za źródłem ciepła (dlaczego bo w źródle ciepła wytrącają się pęcherzyki powietrza z podgrzanej wody) zamontować separator zanieczyszczeń z odpowietrznikiem np f-my Afriso.

Zabawka jest dość droga ale zapomnisz o zapowietrzaniu. Warto. Cała instalacja odwdzięczy się długoletnią bezawaryjną pracą.

Starajcie się nigdy nie opróżniać zładu w instalacji CO to jej szkodzi.

Gdy jest konieczne po prostu pozamykajcie wszystkie zawory tam gdzie nie musicie nic naprawiać, wymieniać, modyfikować.

Warto więc w ogrzewaniu grzejnikowym stosować dolne zawory zamykające choć podwyższają nieco koszt systemu.

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...