Skocz do zawartości
AktywForum
Zbieraj punkty i wymieniaj na nagrody!

sprawdź punkty

Słoma na stropie betonowym


Recommended Posts

Mam jakieś 15 cm zrębków słomy na stropie, na poddaszu nieużytkowanym. Myślałem o wymianie na wełnę mineralną 0,033 15 cm bo maksymalna głębokość między górą belki a stropem to 16 cm. Na tym będą deski do chodzenia. Czy warto dawać folę pod wełnę oraz folę na wełnę pod deski?

Jakie mogę mieć uzyski ciepła po zmianie na wełnę?

20220911_161005.jpg

Link to postu

Porównując warstwy materiału izolacyjnego o odmiennej grubości oraz współczynniku lambda najlepiej obliczyć współczynnik przewodzenia ciepła U w każdym takim wariancie. Czyli dla określonego materiału o konkretnej grubości. Z wystarczającym przybliżeniem wystarczy podstawienie wartości do wzoru:

U= λ / d

λ to właśnie podane współczynniki, odpowiednio 0,033 oraz 0,038 W/(m·K).

d to grubość materiału w metrach.

Otrzymujemy wiec odpowiednio:

0,033 / 0,15 = 0,22 W/(m2·K)

0,038 / 0,20 = 0,19 W/(m2·K)

Widać więc, że grubsza warstwa wełny i tak będzie lepszym izolatorem, pomimo nieco gorzej wartości lambda. Ale każda z nich będzie najpewniej lepsza od sieczki, która jest teraz.

 • Lubię to 1
Link to postu

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
 • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

 • Najnowsze posty

  • Każdy kominek, oprócz szpanu oczywiście, ma w polskich warunkach sens wyłącznie wtedy, kiedy pełni funkcję źródła ciepła. Kiedyś było to źródło ciepła podstawowe, dzisiaj przeważnie jest to źródło rezerwowe. Bo w polskich warunkach klimatycznych (i nie tylko), każdy dom powinien mieć dwa systemy ogrzewania. Podstawowe i rezerwowe. A skoro kominek ma pełnić rolę źródła ciepła awaryjnego, to nie może być zasilany paliwem takim samym jak ogrzewanie podstawowe. W dodatku powinno to być paliwo łatwo dostępne i odporne na kryzysy np. w transporcie. I tu nie ma wielkiego wyboru, do dyspozycji jest w zasadzie jedynie drewno. Zawsze dostępne w najbliższej okolicy, możliwe do pozyskania nawet samodzielnie.   Inaczej z kominka pozostaje jedynie mało przydatny szpan.
  • Nie wiedziałem że tę nanostrukturę można zakłócić zwykłym pędzlem. Może trzeba używać też jakiś nanopędzel, albo nanowałek.      No nie mają dwa metry. ale kilka centymetrów tak i idę o zakład że nie są to jakieś farby nawet grubo smarowane, czy pryskane. Załóżmy jednak że naniesiemy tej farby jakieś 0,5 cm, bo pewnie tyle by trzeba, żeby uzyskać jakiś efekt. Ale wtedy cena zbliży się lub przekroczy cenę tradycyjnego ocieplenia a efekt ocieplenia będzie wielokrotnie gorszy.   Odbija w pobliżu źródła ogrzewania i maleje z kwadratem odległości, czyli szkoda o tym gadać.   
  • Witam , dziekuje za uwagi .Mam swiadomosc wszystkich tych czynnikow i ich ryzyka. Pozdrawiam  Nie dotacja jest czynnikiem kluczowym czy tez jak to mowisz ''manna z nieba'' a moja wygoda prosze Pana!  Bylo wiele opcji co zrobic by bylo mi lzej i ta wygrala . Czy tanio czy tez nie w uzytkowaniu tego sie nie dowiem dopoki nie sprobuje . A dotacja jest, bo mi po prostu przysluguje i tyle w temacie. Nawet jakbym jej nie miala i tak bym wymienila zrodlo ogrzewania na cos bardziej opcjonalnego dla mnie. Otwor nie chce zamurowywac gdyz roznie to w zyciu bywa i moze kiedys mi sie cos odwidzi ,tego nie wiem ...zycie pokaze . Ja nie ulegam mediom i temu co mowia na okraglo o wzrostach cen nosnikow energii jesli by tak patrzec to faktycznie chrust wyszedl by mnie taniej i brak wymiany kotla na cos bardziej EKO ,takze taka a nie inna podjelam decyzje ! Pytanie moje dotyczylo zupelnie innej kwestii a dyskusja rozwinella sie o zupelnie czym innym . Mysle ,ze mamy wolny rynek i kazdy niech robi co uwaza za sluszne i w razie czego to ja/my bedziemy ponosic tego koszta nie inni ludzie . Pozdrawiam serdecznie i zyczed milego dnia 
 • Popularne tematy

×
×
 • Utwórz nowe...