Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam

Jestem w trakcie budowy domu i został wybór ogrzewania CWU, prosiłbym o pomoc w decyzji jak ogrzewać wodę.

Aktualne cechy domu:

parterowy 130m2, obie łazienki i kuchnia obok siebie, szkieletowy w tech STEICO (dobrze ocieplony zbliżony do pasywnego). ogrzewanie jest zatopione w wylewce (maty) od spodu płyta fundamentowa na 20cm XPSu.

Rodzina 2+5. fotowoltaika 7kWp. rekuperacja

2 prysznice, 2 umywalki, 1 zlew, wanna będzie używana b. rzadko.

 

co byście doradzali? czy np bojler 300l i nagrzewany w taniej taryfie? a może jakiś podgrzewacz współpracujący z fotowoltaiką? 

czy może przepływowe podgrzewacze? co by wyszło najkorzystniej? widziałem też bojlery z pompą ciepła, ale nie chce wydawać 7-8 tys na kocioł.

 

 

 

Link do komentarza
17 godzin temu, Marcin86 napisał:

Witam

Jestem w trakcie budowy domu i został wybór ogrzewania CWU, prosiłbym o pomoc w decyzji jak ogrzewać wodę.

Aktualne cechy domu:

parterowy 130m2, obie łazienki i kuchnia obok siebie, szkieletowy w tech STEICO (dobrze ocieplony zbliżony do pasywnego). ogrzewanie jest zatopione w wylewce (maty) od spodu płyta fundamentowa na 20cm XPSu.

Rodzina 2+5. fotowoltaika 7kWp. rekuperacja

2 prysznice, 2 umywalki, 1 zlew, wanna będzie używana b. rzadko.

 

co byście doradzali? czy np bojler 300l i nagrzewany w taniej taryfie? a może jakiś podgrzewacz współpracujący z fotowoltaiką? 

czy może przepływowe podgrzewacze? co by wyszło najkorzystniej? widziałem też bojlery z pompą ciepła, ale nie chce wydawać 7-8 tys na kocioł.

 

 

 

Skoro masz 7kWp instalację i licznik dwukierunkowy to grzej prądem i tyle - nie potrzebujesz taniej taryfy raczej. Pojemność podgrzewacza/zasobnika wynika z zapotrzebowania szczytowego na cwu i tym bym się kierował przy doborze. Myślę. że poranna kąpiel zużyje dużo wody a potem non-stop mycie naczyń - chyba, że masz zmywarkę.

Link do komentarza

Elektryczny podgrzewacz pojemnościowy, duży przynajmniej te 300 l (albo dwa mniejsze). Do tego prosta automatyka załączająca grzałki, gdy produkcja prądu z PV jest duża. Używanie prądu z sieci i tak będzie konieczne. Skoro ogrzewanie domu też ma być elektryczne to taryfa G12w prawdopodobnie będzie najkorzystniejsza (tańszy prąd w nocy, od 13 do 15 oraz w weekendy). 
skoro to woda dla 7 osób to rozważyłbym założenie kolektorów słonecznych. Latem pokryją większość zapotrzebowania na ciepło, a produkcja prądu z PV pójdzie na potrzeby ogrzewania budynku.

Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...

Pytam różne firmy to wszyscy chcą mi sprzedać pompy ciepła

czy w moim przypadku i wzrastających cenach energii to ma sens?

dostałem takie 2 propozycje

pompę ciepła na cele CWU – Bosch Compress CS 5001 DW 260 litrów – koszt 9180 zł.

albo Buderus WPT 260.4A ok 8-9 tys

 

czy nie lepiej i prościej zwykły Atlantis 300l z grzałką za 2500? 

 

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...