Skocz do zawartości

Nowa instalacja w stodole


Recommended Posts

Witam,

Chciałbym wymienić kable w 2 pomieszczeniach gospodarczych. Do stodoły idzie kabel z rozdzielni w domu. Zabezpieczony jest różnicówką i bezpiecznikiem. W samej stodole założyłem nową rozdzielnię. Dołączam rysunek i mam nadzieję że jest czytelny. Pokój drugi muszę kontrolować jeśli chodzi o pobór prądu.

AAAA.jpg

Link do komentarza

Na czerwono zaznaczyłem dwa wyłączniki prądowe R7-1P-063, fioletowe to bezpieczniki B16, żółty to podlicznik VRONE. W jednym typowa graciarnia z jednym gniazdkiem i oświetleniem natomiast drugie to pomieszczenie mieszkalne. jedno gniazdko TV, drugie lodówka a trzecie pod lampkę nocną. Ściany to cegła. Przewód to 3x2,5.

Edytowano przez qba1970 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

To schemat przykładowy.

Nie wiemy co tam masz na poddaszu, ile pokoi, czy jest łazienka, co podłączone, więc nie  idźmy tą drogą  

Masz przerobić swój rysunek, żeby stał się czytelny,  opisać każde  zabezpieczenie, średnice przewodów, itd. 

Podobno nie powinno się instalować więcej jak 10 gniazd na jednym obwodzie, ja nie daję więcej niż 4 i dotyczy to pokoju. 

 

1 minutę temu, qba1970 napisał:

Moje pętelki to szyna. Kiepski szkic, wiem.

Domyślamy się, ale gdybyś chciał w to włożyć więcej czasu,  to taki schemat nawet możesz sobie wydrukować i trzymać na pewno się przyda.

Link do komentarza

Zacznę inaczej. Mam dzikiego lokatora (rodzina niestety) który mieszka w budynku gospodarczym. Od lat. Nie płaci za nic. Chcę odizolować ten pokój i go zacząć kasować choćby za prąd. Jest w tym pokoju stara 50 letnia instalacja która zastąpiłem nową 3x2,5. 3 gniazdka (TV, lodówka na razie zepsuta, lampka nocna) plus światło w postaci kinkietu z jedną żąrówką. Wiem że według prawideł powinno to wyglądać tak jak na Twoim schemacie.  Kupiłem rozdzielnicę i chcę to zrobić dobrze. Dlatego szukam rozwiązań. 

Edytowano przez qba1970 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

To dla dupochronu instalację powinien wykonać elektryk, a w ostateczności zrobić pomiary, tej twojej, nowo wykonanej instalacji.

Co do przewodów to do gniazd 3x2,5mm2 i nie jakieś najtańsze China, bo w przewodach zaczyna od pewnego czasu zanikać miedź, cienieją żyły miedziane a opis na przewodach pozostaje taki sam.  

Oświetlenie  przewody 3x1,5mm2 

Teraz kwestia brak informacji, stodoła, po czym te przewody prowadzisz w rurkach, a może chowasz je w tynku.

Jak po drewnie, stodoła, to najlepiej od rozdzielni oddzielny obwód do każdego gniazda, czyli przewód od gniazda do rozdzielni bez puszkowo, zawsze w rozdzielni można je podpiąć do jednego  zabezpieczenia.

Jak jest gdzieś kawał ściany murowanej to na niej najlepiej wiercić otwory pod  puszki gniazd. 

Rozdzielnię też najlepiej na ścianie murowanej zamontować.

Co do zabezpieczeń to powinny być za podlicznikiem elektrycznym, czyli od strony pokoju-mieszkania dzikiego lokatora.   

Link do komentarza
2 godziny temu, qba1970 napisał:
57 minut temu, retrofood napisał:

 

Taki z papierami na instalacje i pomiary.

która zastąpiłem nową 

Może faktycznie coś poprawi, bo raczej już zrobiona, albo przynajmniej pomiary zrobi. 

3 godziny temu, qba1970 napisał:

 Kupiłem rozdzielnicę i chcę to zrobić dobrze. Dlatego szukam rozwiązań. 

Pokaż jakieś zdjęcia tej instalacji, rozdzielni, zabezpieczeń jakie kupiłeś. 

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...