Skocz do zawartości

Naczynie przeponowe


archango

Recommended Posts

Witam serdecznie,

 

Mam pytanie dla osób bardziej obytych w temacie C.O. - mam stary kocioł żeliwny zasypowy bez podajnika, podczas grzania rośnie mi cały czas ciśnienie.

Mam zamiar kupić nowe naczynie przeponowe, może ktoś ocenić czy takie będzie odpowiednie dla mojego kotła i czy nie stworzy żadnego ryzyka dla instalacji? Z góry bardzo dziękuję.

 

Kocioł zasypowy 7.2l, max ciśnienie 0,15 MPa

C.w.u 100l, max 0,6 MPa

 

 naczynie przeponowe 18l, grupa bezpieczeństwa do 3 bar. 

https://allegro.pl/oferta/zestaw-c-o-naczynie-przeponowe-18l-grupa-3-bar-11850895893

 

I jeszcze pytanie- rozumiem, że jak pracuje na ciśnieniu w kotle 0,4-0,5 bara to do podobnych wartości powinienem nabić naczynie przeponowe, tak?

 

Jeszcze raz dziękuję za czas.

Link do komentarza
9 godzin temu, archango napisał:

Witam serdecznie,

Mam

Kocioł zasypowy 7.2l, max ciśnienie 0,15 MPa

C.w.u 100l, max 0,6 MPa

Cała woda w instalacji, rury, grzejniki, bufor, a nie tylko kocioł i bojler.

Nie wolno już palić w zasypowcu bez bufora.

 

http://kalkulatorprojektanta.pl/kalkulatory/k1-ssawnej

http://kalkulatorprojektanta.pl/kalkulatory/k1-tlocznej

 

 

Określasz ciśnienie statyczne instalacji np z wysokości tej instalacji , do tego dodajesz 0,2 bar i tyle masz minimum mieć w naczyniu przeponowym na wstępie tj przed napełnieniem instalacji .

Napełniasz tą instalację wodą i ciśnienie musi być w granicach określonych przez producenta kotła, lecz nie mniej niż to co obliczyłeś na początku., nie może też przekraczać max ciśnienia , które spowoduje otwarcie zaw bezpieczeństwa na kotle - tu  nie ma apteki , w praktyce ciśnienie po napełnieniu na zimno nie powinno przekroczyć 1,2-1,5 bar., na ciepło nie powinno przekroczyć 2 bar.

Link do komentarza
16 godzin temu, archango napisał:

Witam serdecznie,

 

Mam pytanie dla osób bardziej obytych w temacie C.O. - mam stary kocioł żeliwny zasypowy bez podajnika, podczas grzania rośnie mi cały czas ciśnienie.

Mam zamiar kupić nowe naczynie przeponowe, może ktoś ocenić czy takie będzie odpowiednie dla mojego kotła i czy nie stworzy żadnego ryzyka dla instalacji? Z góry bardzo dziękuję.

 

Kocioł zasypowy 7.2l, max ciśnienie 0,15 MPa

C.w.u 100l, max 0,6 MPa

 

 naczynie przeponowe 18l, grupa bezpieczeństwa do 3 bar. 

https://allegro.pl/oferta/zestaw-c-o-naczynie-przeponowe-18l-grupa-3-bar-11850895893

 

I jeszcze pytanie- rozumiem, że jak pracuje na ciśnieniu w kotle 0,4-0,5 bara to do podobnych wartości powinienem nabić naczynie przeponowe, tak?

 

Jeszcze raz dziękuję za czas.

Naczynie przeponowe jest do układu zamkniętego, stary kocioł węglowy nie może pracować w układzie z naczyniem przeponowym (patrz komentarz Ekspert Cezary).

 

 

Link do komentarza
57 minut temu, Budujemy Dom - budownictwo i instalacje napisał:

Wielkość naczynia przeponowego  zależy od pojemności całej instalacji grzejnej i orientacyjnie przyjmuje się 3%, ale przy zasilaniu z kotła węglowego nie wolno ich instalować jeśli nie ma w kotle obiegu schładzania  - obieg grzewczy powinien być otwarty.

Dokładnie tak, jeżeli nie ma układu schładzania kotła, to zabezpieczeniem musi być otwarte naczynie wzbiorcze. Tylko wtedy układ nie grozi rozerwaniem. A to jak wybuch bomby. Zawór bezpieczeństwa tu nie wystarczy. 

Zaś obieg c.w.u. musi mieć osobne zabezpieczenie przed wzrostem ciśnienia w zasobniku. 

Edytowano przez Budujemy Dom - porady budowlane i instalacyjne (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
5 godzin temu, Budujemy Dom - budownictwo ogólne napisał:

Naczynie przeponowe jest do układu zamkniętego, stary kocioł węglowy nie może pracować w układzie z naczyniem przeponowym (patrz komentarz Ekspert Cezary).

 

 

Rozumiem, w jaki sposób powinienem zabezpieczyć instalację z takim kotłem?

Uprzedzę pytania, kocioł będzie w przyszłym roku do wymiany, ale tą zimę musi wytrzymać..

 

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...