Skocz do zawartości

Wełna mineralna na ocieplenie poddasza


rett

Recommended Posts

Chciałbym niedługo ocieplić poddasze użytkowe i ktoś mi powiedział, że wełna mineralna z lambdą 0,039 jest wystarczająca, szczególnie, że planuję położyć jej dwa razy po 15 cm. wiem, że czym niższa lambda tym lepiej ale od 0,035 w dół ceny zaczynają szaleć więc na razie skupiam się na tej z przenikalnością cieplną 0,039.

 

Drugie pytanie to czy wełna mineralna tzw. szklana, na przykład marki ISOVER lepiej się sprawdza na poddaszach niż zwykła skalna np. URSA ? To pytanie w związku z ewentualną kumulacją wilgoci.

Link do komentarza

Wartość 0,035 to lepszy wybór od wartości 0,039, ale "nie za wszelką cenę". Trzeba sobie to przekalkulować. Chodzi tez o to, że musisz uzyskac określoną wartość U przegrody przy danej grubości izolacji. Jeżeli ze względów technologicznych nie możesz dać grubszej warstwy - decyduje się na 0.035. O wyższości jednej marki nad drugą bym się nie rozwodził i na tym nie skupiał.

Link do komentarza
1 godzinę temu, Budujemy Dom - budownictwo ogólne napisał:

O wyższości jednej marki nad drugą bym się nie rozwodził i na tym nie skupiał.

Nie skupiam się na marce a na materiale z którego ta wełna jest zrobiona.

W hurtowni usłyszałem, że wełny mineralne "szklane" lepiej znoszą czasowe zawilgocenie, na przykład po przeciekającym dachu bo nie ulegają degradacji (pleśnie, grzyby, itp. ), natomiast zwykłe wełny mineralne, np. "skalne" już nie są tak odporne na wilgoć i po pewnym czasie mogą powstać problemy.  

Być może coś pomyliłem, jeśli tak, to proszę o korektę.

 

2 godziny temu, Budujemy Dom - budownictwo ogólne napisał:

Chodzi tez o to, że musisz uzyskać określoną wartość U przegrody przy danej grubości izolacji

 Jeżeli będę miał dwie warstwy wełny po 15 cm, to jak wyliczyć "wartość U" ?

Link do komentarza

Skorzystałem z kalkulatora i otrzymałem wyniki dla 0,035 i 0,038:

 

Kalkulator uzyskiwanych współczynników przenikania ciepła Uc
RSI + RSE: 0.14
Grubość warstw [m]: 0.30
Suma Oporu Cieplnego [m2K/W]: 8.711428571428572
U [W/m2K]= 0.11479173499508034

Kalkulator uzyskiwanych współczynników przenikania ciepła Uc
RSI + RSE: 0.14
Grubość warstw [m]: 0.30
Suma Oporu Cieplnego [m2K/W]: 8.034736842105263
U [W/m2K]= 0.12445958338792087

 

Nie wiem co to jest RSI czy też RSE i w jednym jak i w drugim przypadku RSI +RSE wynosi 0.14, więc jak zrozumiałem mogę zastosować wełnę o lambdzie zarówno 0.038 jak i 0.035. 

 

Czy pomyślałem prawidłowo ?

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • I was really itching to fix it some wager some monied on some sports matches that are happening right now. I wanted to disillusion admit you guys recall that I did spot what I weigh to be the kindest plat in the USA. If you poverty to confound in on the spirit, authenticate it out-moded: [url=https://pokeronline.guru/online-gambling/]real online gambling[/url]
    • A ja się zastanawiał czemu czuć dym jak sąsiad pali i to dwa piętra niżej albo czemu tak czuć smażone nie moje 🤣 Jak widać dodatkowe otwory kanału wentylacyjnego 😁   Jak to zrobić dobrze ? Ponownie pakuł napchać i zapianować?
    • Ja też muszę, ale jak się pomyśli i odpowiednio przygotuje - to nie jest to takie upierdliwe... Właśnie spakowałem trzy worki (plastik, papiery i te niesegregowalne) i wiadereczko na bio... Spacerek na śmietnik i - załatwione... wiadereczko umyte, suszy się i zaraz wróci do szafki, w którym stoją w sumie cztery wiadereczka po 28 litrów pojemności... Zupełnie wystarczają na tydzień... no, bio trochę częściej, w zależności od zawartości wiadereczka...  
    • Konstrukcja tych pomp IBO FP4 powoduje , że nieco dłużej wytrzymają po wystąpieniu suchobiegu, ale też należy je wyłączyć. Lepiej zastosować dodatkowe urządzenie automatycznie wyłączające pompę po wystąpieniu suchobiegu. Jest ich wiele na rynku ,różnych producentów. np,    https://b2b.omnigena.pl/sterowania-i-zabezpieczenia/1878-opc59-sterownik-5907761103184.html (jeśli pompa ma silnik max 1,3kW)   https://aquatik.eu/14-ibopress-10-sterownik-wylacznik-pompy-hydroforu-suchobieg-ibo-press-10-p-697.html (jeśli pompa ma silnik max 2,2kW)   Można też w ogóle zmienić koncepcję i zamiast dużego zbiornika wybrać układ z pompą głębibową, falownikiem i niewielkim zbiornikiem buforowym. Falownik wyłączy pompę po suchobiegu. Koszt takiego zostawu z całkiem porządną pompą IBO odporną na piach to ok. 2 tys. zł.    
    • 🌟 Kim Jesteśmy? 🌟 Letyro to dynamiczna firma specjalizująca się w produkcji i montażu wysokiej jakości osłon okiennych. Nasze produkty są nie tylko funkcjonalne, ale także stylowe, nadając Twojemu domowi wyjątkowy charakter.   🔧 Co oferujemy? 🔧 Rolety Zewnętrzne: Chronią Twoje okna przed słońcem, zapewniając prywatność i kontrolę nad temperaturą w domu. Moskitiery: Zapomnij o niechcianych gościach w postaci owadów! Nasze moskitiery zapewniają swobodę korzystania z otwartych okien, bez ryzyka inwazji komarów czy much. Bramy Garażowe: Bezpieczne, wytrzymałe i łatwe w obsłudze – nasze bramy garażowe chronią Twój samochód i mienie przed niepożądanymi intruzami. Parapety Wewnętrzne: Dodaj stylu i elegancji do swojego wnętrza dzięki naszym parapetom wewnętrznym, dostępnym w różnorodnych wzorach i kolorach.   Nasza strona www: rolety Rzeszów
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...