Skocz do zawartości

Rozbudowa domu z kamienia


Recommended Posts

Witam!!! mam dom 60 letni z kamienia (jednorodzinny zamieszkany tylko na parterze, strych jest pusty, dach jest dwuspadowy, powierzchnia ok. 100m2), który ma jeszcze drewniane stropy. Moim celem jest usunięcie stropu drewnianego i założenie stropu betonowego, a także podwyzszenie murów o jakieś 50cm. Chce tez dobudować ganek i facjatki w dachu. Jesli chodzi o strop to polecono mi strop terivy oparty na belkach samonośnych. Aby zrobic taki strop należy poczatkowo zrobic wieniec spinający, oparty na murach zewnętrznych. Myślałem że wieniec ten może opierać się na murach wewnątrz domu bez konieczności usuwania szczytów domu, poniewać sciany szczytowe są wąższe od ścian parterowych, myslałem że można oprzeć wieniec na tych pozostałych 20 cm. Pewien kierownik firmy budowlanej stwierdził że to jest za mało i należy wyburzyć szczyty bo inaczej wszystko mogło by sie zawalić .Niestety 2 lata temu ociepliłem dom od zewnatrz i całe to ocieplenie szczytów poszło by na marne- wtedy jeszcze nie sadziłem że bede ten dom rozbudowywał. Piszac ten watek chciałbym sie poradzić kogoś kto się na tym zna czy rzeczywiście trzeba burzyc te szczyty czy mozna zrobic wieniec spinający na tych 20 cm lub ewentualnie podkuć sciany aby zwiekszyc ilość miejsca na wieniec?? zależy mi na tym aby nie niszczyć docieplenia budynku, które mnie sporo kosztowało. Powiem jeszcze tyle że dom jest stary ale mury są dość grube. Prosze o pomoc ewentualne zapytania prosze kierowac na maila niko021@op.pl
Link do komentarza
Wieniec spinający ściany na poziomie stropu o szerokości 20 cm w zupełności wystarczy. Przy remoncie takiego domu warto też wziąć pod uwagę wykonanie stropu na belkach stalowych tzw. tregrach z wypełnieniem prefabrykowanymi płytami żelbetowymi. Taka technologia znacznie uprości wykonanie remontu.
Link do komentarza
Witam
Masz problem jeśli facjat nie zburzysz to też będzie po prostu połóż belki tak aby spierały się na murze zewnętrznym a nie na ścianie z facjatą przy facjatach dasz 20cm zbrojenia i na wewnętrznych ścianach Tylko pamiętaj jeśli będziesz stawiać dach który będzie spierał się na slupach to pamiętaj o podwalinie by dać w odpowiedni sposób tak by spierały się na większej ilości belek stropowych strop powinien być trochę podniesiony około 5cm by nie leżał na murze by beton podpłynął pod belki .
Link do komentarza
Cytat

Wieniec spinający ściany na poziomie stropu o szerokości 20 cm w zupełności wystarczy. Przy remoncie takiego domu warto też wziąć pod uwagę wykonanie stropu na belkach stalowych tzw. tregrach z wypełnieniem prefabrykowanymi płytami żelbetowymi. Taka technologia znacznie uprości wykonanie remontu.




Słyszałem ze prefabrykowane płyty zelbetowe nadaja sie do budynków godpodarczych poniewaz sufuity wychodza nierówne. Ale to nie wazne, ja chciałbym zastosowac strop teriva bo nie wymaga takiego szalunku jak lany strop a poza tym jest w miare przyzwoity cenowo. Mam takie pytanie- zauważyłem ze nie w kazdym miejscu na scianie jest 20 cm na wieniec w niektórych miejscach jest mniej i czy wobec tego mozna podkuwac te sciany szczytowe bez koniecznosci ich wyburzania???
Link do komentarza
Cytat

Słyszałem ze prefabrykowane płyty zelbetowe nadaja sie do budynków godpodarczych poniewaz sufuity wychodza nierówne. Ale to nie wazne, ja chciałbym zastosowac strop teriva bo nie wymaga takiego szalunku jak lany strop a poza tym jest w miare przyzwoity cenowo. Mam takie pytanie- zauważyłem ze nie w kazdym miejscu na scianie jest 20 cm na wieniec w niektórych miejscach jest mniej i czy wobec tego mozna podkuwac te sciany szczytowe bez koniecznosci ich wyburzania???


Trzeba podkuć, aby zapewnić jednorodny przekrój wieńca na całym obwodzie.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...