Skocz do zawartości
AktywForum
Zbieraj punkty i wymieniaj na nagrody!

sprawdź punkty

Współczynnik przenikania ciepła - jak to liczyć?


Recommended Posts

Mam pytanie odnośnie nowoczesnych ciepłych izolatorów jak PIR czy chociażby masa Illbruck PR005. Czy podane dla nich współczynniki tj.:

 

Illbruck PR005 < 0,15 W/mK

PIR od 0,020 do 0,025W/mK

 

... są podawane dla jakiejś grubości? Rozumiem ze im niżej tym lepiej. Jak to porównać i jak ocenić ile trzeba dać np. plyty PIR pod skrzynki rolet na betonowe nadproża?

 

Mam dylemat czy jest sens wysuwac okna przed lico o 2 cm żeby docieplić nadproża. Mam je na różnych wysokoscisch a różnica między najniższym a najwyższym nadprożem to aż 7 cm. Okna będą posiadały poszerzenia z Purotermu najprawdopodobniej i na tym rolety, ale moglbym uzyskać więcej powierzchni okna i zamiast dać 24cm purenitu w najniższym punkcie to mógłbym zrobić 20 cm purenitu a w najwyższym punkcie (gdzie skrzynka będzie wchodzić na beton na 5 cm) to wysunąć lico o 2 cm i docieplić to PIR o ile te 2 cm wystarczy. Czy jest jakiś kalkulator do tego? Samo wysuwanie okien tez zmniejsza mostki wiec mógłbym wszystkie okna wysunąć przed lico o te 2 cm

Link to postu

Te wartosci dotyczą współczynnika przewodzenia ciepła danego materiału (wielkośc fizyczna - nie pytaj, jak okreslona). Przykładowo dla styropianów najcieplejszych elewacyjnych producenci doszli juz do wartości 0,030 W/mK (i chyba niżej nie zejdą).

W skrócie telegraficznym - współczynnik przenikania ciepła U świadczy o izolacyjności termicznej przegrody, ale trzeba go wyliczyć (jw. podał Ekspert Cezary).

U= λ / d [W/m2∙K]
gdzie:
λ - współczynnik przewodzenia ciepła ściany [W/mK] lambda
d - grubość ściany [m] metr

 

ERGO: Im mniejsza Lambda i grubsza warstwa materiału izolacyjnego, tym mniejsze straty ciepła (lub/i chłodu dla chłodni i pomiesczeń klimatyzowanych) przez przegrodę.

 

W układach wielowarstwowych - od zewnątrz -styropian, mur, pustka powietrzna (dla przykładu), a nawet tynk od środka - stosuje się wzory, które uwzględniają wszystkie te warstwy i dodatkowo opór przejmowania zewnętrznego i wewnętrznego przy określonej temperaturze na zewnątrz i wewnątrz (np. -20 i + 20 stopni). Dawno temu liczyłem to na studiach "na piechotę" na przedmiocie Fizyka budowli.

Tak czy inaczej - na stronach producentów materiałów izolacyjnych i/lub elementów ściennych sa gotowe przekroje ścian z warstwa ocieplenia i podane wartości U dla takiej przegrody.

 

To tyle tytułem wstępu :).

Link to postu

Coś mi się tu nie zgadza. Chodzi o miejsca po przecinku. Czemu piszecie o nowoczesnych styropianach elewacyjnych o współczynniku 0,030 skoro ja widzę że współczynniki takich styropianow są na poziomie 0,30-0,40? Przeciez 0,025-0,020 to ma drogi PIR. A purenit o 0,07. Z tym ze niektórzy podaja W/m2k a inni W/mk. Więc czemu taki miszmasz?

 

A teraz załóżmy że jeśli purenit ma 0,07 a PIR ma 0,025 to czy to oznacza że 1cm PIR = 2,8cm purenitu? (0,07÷0,025=2,8)

Link to postu

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...