Skocz do zawartości

Współczynnik przenikania ciepła - jak to liczyć?


Recommended Posts

Mam pytanie odnośnie nowoczesnych ciepłych izolatorów jak PIR czy chociażby masa Illbruck PR005. Czy podane dla nich współczynniki tj.:

 

Illbruck PR005 < 0,15 W/mK

PIR od 0,020 do 0,025W/mK

 

... są podawane dla jakiejś grubości? Rozumiem ze im niżej tym lepiej. Jak to porównać i jak ocenić ile trzeba dać np. plyty PIR pod skrzynki rolet na betonowe nadproża?

 

Mam dylemat czy jest sens wysuwac okna przed lico o 2 cm żeby docieplić nadproża. Mam je na różnych wysokoscisch a różnica między najniższym a najwyższym nadprożem to aż 7 cm. Okna będą posiadały poszerzenia z Purotermu najprawdopodobniej i na tym rolety, ale moglbym uzyskać więcej powierzchni okna i zamiast dać 24cm purenitu w najniższym punkcie to mógłbym zrobić 20 cm purenitu a w najwyższym punkcie (gdzie skrzynka będzie wchodzić na beton na 5 cm) to wysunąć lico o 2 cm i docieplić to PIR o ile te 2 cm wystarczy. Czy jest jakiś kalkulator do tego? Samo wysuwanie okien tez zmniejsza mostki wiec mógłbym wszystkie okna wysunąć przed lico o te 2 cm

Link do komentarza

Te wartosci dotyczą współczynnika przewodzenia ciepła danego materiału (wielkośc fizyczna - nie pytaj, jak okreslona). Przykładowo dla styropianów najcieplejszych elewacyjnych producenci doszli juz do wartości 0,030 W/mK (i chyba niżej nie zejdą).

W skrócie telegraficznym - współczynnik przenikania ciepła U świadczy o izolacyjności termicznej przegrody, ale trzeba go wyliczyć (jw. podał Ekspert Cezary).

U= λ / d [W/m2∙K]
gdzie:
λ - współczynnik przewodzenia ciepła ściany [W/mK] lambda
d - grubość ściany [m] metr

 

ERGO: Im mniejsza Lambda i grubsza warstwa materiału izolacyjnego, tym mniejsze straty ciepła (lub/i chłodu dla chłodni i pomiesczeń klimatyzowanych) przez przegrodę.

 

W układach wielowarstwowych - od zewnątrz -styropian, mur, pustka powietrzna (dla przykładu), a nawet tynk od środka - stosuje się wzory, które uwzględniają wszystkie te warstwy i dodatkowo opór przejmowania zewnętrznego i wewnętrznego przy określonej temperaturze na zewnątrz i wewnątrz (np. -20 i + 20 stopni). Dawno temu liczyłem to na studiach "na piechotę" na przedmiocie Fizyka budowli.

Tak czy inaczej - na stronach producentów materiałów izolacyjnych i/lub elementów ściennych sa gotowe przekroje ścian z warstwa ocieplenia i podane wartości U dla takiej przegrody.

 

To tyle tytułem wstępu :).

Link do komentarza

Coś mi się tu nie zgadza. Chodzi o miejsca po przecinku. Czemu piszecie o nowoczesnych styropianach elewacyjnych o współczynniku 0,030 skoro ja widzę że współczynniki takich styropianow są na poziomie 0,30-0,40? Przeciez 0,025-0,020 to ma drogi PIR. A purenit o 0,07. Z tym ze niektórzy podaja W/m2k a inni W/mk. Więc czemu taki miszmasz?

 

A teraz załóżmy że jeśli purenit ma 0,07 a PIR ma 0,025 to czy to oznacza że 1cm PIR = 2,8cm purenitu? (0,07÷0,025=2,8)

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • To błąd i nieznajomość tematu. Beton jest ok Jak dasz samą folię na chudziaka to po kilku latach zgnoisz styropian, stracisz izolacyjność cieplną posadzki. Większe rachunki za ogrzewanie wyrównają sknerstwo, czyli  brak papy, pozorna  oszczędność na papie termozgrzewalnej, dyfuzja  ci dokopie.   To daj samą folię bez styropianu, wtedy zaoszczędzisz już na maxa. Jak dziecko we mgle.    
    • Powinien Pan wnieść do sądu wniosek o przywrócenie posiadania tegoż przejazdu. Bez znaczenia czy był on prawny, czy bezprawny – naniesiony na mapy, czy nie – szereg lat używany jako przejazd stanowi o posiadaniu, a jego zagrodzenie daje Panu prawo żądania przywrócenia stanu poprzedniego.
    • I przegród "ruchomych".  Bo najwięcej ciepła spiernicza "powierzchniami wspólnymi". Chociażby klatką schodową. Drzwiami i oknami.
    • Nie tylko wylewka oddaje wilgoć, ale i przyjmuje. Chociażby z powietrza. A jeśli położyłeś na nią styropian w folii, to na folii się skrapla i nie odparowuje. Stąd kształt mokrej plamy. Kiedy to robiłeś, znaczy chudziak i wylewkę? Czy ten piasek pod chudziakiem był suszony?
    • Jeżeli istniejąca izolacja i kołki przeniosą ciężar następnej warstwy to ok. Klasa A – domy jednorodzinne zużywające rocznie mniej niż 63 kWh energii na m2 oraz bloki i kamienice z wynikiem poniżej 59 kWh.   Zastosowanie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła – dzięki temu można uniknąć „uciekania” ciepła przez wentylację, co może powodować duże straty na ogrzewaniu,   Dodać odatkową izolację przegród zewnętrznych, lub wykonanie ocieplenia materiałem o bardzo dobrych parametrach (w przypadku budynków nieocieplonych) – czasami wystarczy ocieplić stropodach wełną lub wybrać styropian grafitowy, aby znacznie zmniejszyć zapotrzebowanie roczne,   Dodać instalację fotowoltaiczną na dachu – to jeden ze skuteczniejszych sposobów na obniżenie współczynnika EP nawet o 30%, a zaletą takiej inwestycji jest mała inwazyjność i możliwość przeprowadzenia prac nawet, gdy wszystkie prace budowlane i wykończeniowe zostały zrealizowane.   Wymiana stolarki itd.   Trzeba zrobić Audyt, czyli dowiadujemy się jak jest teraz, a następnie doprojektować zmiany, które wpłyną na polepszenie  klasyfikacji energetycznej tego budynku.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...