Skocz do zawartości

Wymiana belki drewnianej na stalową


Recommended Posts

Cześć.

 

Potrzebuję pomocy, porady fachowców odnośnie doboru odpowiedniej belki. Posiadam wiatę z dachem opartym na belce drewnianej o długości 8m. Belka na obu końcach zamocowana jest na stałe, bez możliwości przesuwania , aby dodatkowo spinała przednią i tylną część budynku. Dach oparty jest na podporach umieszczonych około 1,6m z każdej strony belki głównej. Dla lepszego obrazu zamieszczam rysunek. Niestety nie mam możliwości sprawdzenia siły nacisku na każdej z tych podpór ale myślę, że nie będzie to więcej jak 200kg przy sporym ośnieżeniu. Przez 30 lat belka ta (przekrój 120mmx300mm) bez problemu radziła sobie z takim obciążeniem. Na samym środku ugięła się dosłownie o kilka cm, ale niestety zaczęły dobierać się do niej korniki. Dlatego też chciałbym ją zastąpić (z różnych powodów) koniecznie belką stalową dwuteownikiem. I moje pytanie jaki najmniejszy przekrój takiego dwuteownika mógłbym zastosować aby taka belka stalowa miała mniej więcej taką samą wytrzymałość co stara belka drewniana?

obraz.thumb.png.b34ed1ccd0614cf8ff2a24da613eba51.png

Link do komentarza

Nie lepiej po bokach wzmocnić belkę dodatkowym przekrojem, tak, żeby w stałe ugięcia największej juz się nie uginała. Można ją jeszcze wzmocnić słupami i podwiesić je do krokwi i powstanie tzw. wiązar, ale to by trzeba było zapytać jakiegoś konstruktora znajomego i ci na kolenia dorysuje. Nie zrozumiałem o co chodzi z tym obciązeniem - mówimy tylko o cieżarze własnym?

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...