Skocz do zawartości

Wentylacja grawitacyjna na poddaszu


Recommended Posts

Witam serdecznie,

 

Adaptuje poddasze na użytkowe mieszkalne. Zastanawiam się jak usprawnić kwestie wentylacji, na poddaszu znajduje się komin z bodajże nawet czteroma kanałami wentylacyjnymi. 

 

1. W łazience będzie kratka, na szczęście łazienka znajduje się zaraz przy kominie wentylacyjnym. Jakieś porady co do samej kratki ? Czy warto na szczycie komina zastosować jakąś przedłużkę/wywiewkę bądź nasadkę hybrydową ?

2. Wylot powietrza z okapu kuchennego będzie będzie osobno, bezpośrednio ponad dach. Ile ponad dach powinien wystawać wylot ? Czy jest szansa że będzie się coś tam skraplać w kanale ? 

3. Wywieka pozioma/rekuperator ścienny. Widziałem takie rozwiązanie, ale naczytałem się sporo o minusach (zimne powietrze, hałas i trwałość)

4. Jakie jeszcze proste sposoby mógłbym zastosować ? (rekuperacja mechaniczna odpada) 

 

Z góry dziękuje za odpowiedzi. 

Link do komentarza

Standardem wentylacji na poddaszu jest zamontowanie wentylacji hybrydowej (z wentylatorem o małej mocy sterowanym elektronicznie) i pośrednią wymianą powietrza w układzie np. wlot w pokojach wylot w łazience. Oczywiście trzeba zapewnić przepływ np. poprzez podcięcie drzwi między pomieszczeniami. 

Edytowano przez Budujemy Dom - budownictwo i instalacje (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

Poczytałem nieco na temat wentylacji hybrydowej, rzeczywiście chyba najlepsze wyjście z sytuacji. 

 

Powietrze napływałoby poprzez wentylatory w oknach oraz nawietrzak z grzałką. Drzwi w pomieszczeniach odpowiednio przycięte, szczególnie w łazience. W łazience kratka wentylacyjna oraz ewentualnie stabilizator wentylacji a na szczycie nasada hybrydowa (nie wiem czy konieczna jest z silnikiem). W kuchni okap z odprowadzeniem bezpośrednio ponad dach. Czy w kuchni zamontować dodatkową kratkę ze stabilizatorem niedaleko okapu ? 

 

Czy to wystarczy ? Co ewentualnie można odrzucić ? (Wiadomo każda drobna rzecz kosztuje). 

Link do komentarza

Przydałby się jakiś szkic układu pomieszczeń. Bez tego trudno coś sensownie doradzić. 

Jaka będzie wentylacja kuchni (wyciąg) poza tym okapem? Sam okap to za mało, bo z założenia działa tylko okresowo. 

Jaka to jest nasada hybrydowa bez silnika? Jeżeli ma być hybrydowa to musi być przecież z wentylatorem. Ewentualnie może być zamiast niej wentylator w pomieszczeniu. Ale wtedy cichy, działający stale. 

Jeżeli kanał od okapu będzie ocieplony i zakończony wywiewką z daszkiem (może być taki jak stosowany na zakończeniu pionów kanalizacyjnych) to ze skraplaniem wilgoci nie będzie problemu.

 

Link do komentarza

W załączniku wstępny układ pomieszczeń (jeszcze koncepcja się może zmienić), komin wentylacyjny jest białym polem pomiędzy kuchnią i łazienką. W kuchni można dołożyć kratkę i stabilizator, jedną ze ścian będzie komin wentylacyjny. 

 

Miałem na myśli przykładowo taką nasadę : 

 

https://allegro.pl/oferta/nasada-kominowa-darco-turbowent-tu150ocal-t-pt-12301649740

 

Chroni od góry oraz wspomaga ciąg w kominie (w łazience mała cicha kratka z wentylatorem).

Przechwytywanie.PNG

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...