Skocz do zawartości
AktywForum
Zbieraj punkty i wymieniaj na nagrody!

sprawdź punkty

Chciałbym usprawnić wentylację grawitacyjną w mojej sypialni


Recommended Posts

Proszę o pomoc w następującej kwestii: chciałbym usprawnić wentylację grawitacyjną w mojej sypialni (dom szeregowy, pokój na 1 piętrze, wymiary i rzut podaję w załączonym pliku nr 1), a to dlatego, że mam nawracające problemy z pojawianiem się grzyba wokół okna i w rogach ścian.

1.jpg16. Rzut sypialni i łazienki.jpg

Najpierw zamontowałem w pokoju nawiewnik okienny (higrosterowalny), co bardzo poprawiło sytuację i grzyb przestał się pokazywać. Jednak tak było, gdy drzwi do tego pokoju nie domykały się z powodu lekkiego ich wypaczenia w górnej części. Gdy poprawiłem domykanie drzwi - problem powrócił. Wtedy postanowiłem przyciąć te drzwi od dołu, tak że przerwa między podłogą a drzwiami wynosi ok. 22 mm - vide zdjęcie nr 3B. To polepszyło wentylację w pokoju, ale jeszcze nie jest idealnie.

3B.jpg

Teraz wpadłem na pomysł, aby poprawić wywiew z pokoju przez wykucie kanału wentylacyjnego z anemostatem z jednej strony (zdjęcie nr "7. Planowany Anemostat nad drzwiami.jpg") i kratką ozdobną z drugiej (8. Planowana Kratka z drugiej strony.jpg).

7. Opcja 1 - Planowany Anemostat nad drzwiami.jpg

8. Opcja 1 - Planowana Kratka z drugiej strony.jpg

Chodzi o to, że nie mogę już więcej podciąć drzwi do tego pokoju (bo wyglądałoby to nieestetycznie), a dzięki anemostatowi mógłbym regulować ilość wypływającego powietrza (w zimę w naszym przedpokoju jest chłodno, bo wieje od nieocieplonego strychu). Ściana nad drzwiami ma ok. 18 cm. Planowany przeze mnie anemostat pokazuję na zdj. nr 9 i 10, a kratkę na zdj. nr 11. Rozważam takie rozwiązanie, bo wiem, że istotą wentylacji grawitacyjnej jest to, że powietrze napływa przez nawiewniki do poszczególnych pokoi i z nich wywiewa przez szczelinę pod drzwiami do pionu wentylacyjnego w łazience.

9. anemostat-nierdzewny-125-awenta - A.jpg10. anemostat-nierdzewny-125-awenta - B.jpg11. Krople ozdobna kratka wentylacyjna okrągła biała fi 125.jpg

Proszę o poradę, czy to wszystko ma sens? Czy takie umiejscowienie anemostatu jest poprawne? A może powinien być nisko, tuż nad podłogą?

Czyli podsumowując mam TRZY opcje montażu anemostatu i kratki:

Anemostat i kratka nad drzwiami do sypialni. (zdj. nr 7 i 8)

Anemostat i kratka nisko, tuż nad podłogą, z prawej strony od drzwi w sypialni. (zdj. nr 13)

13. Opcja 2 - planowany anemostat nisko, tuż nad podłogą.jpg

Anemostat nad szafą w sypialni, kratka na ścianie w łazience. (zdj. nr 14 i 15)

14. Opcja 3 - planowany anemostat nad szafą.jpg15. Opcja 3 - planowana kratka na ścianie łazienki.jpg

Które będzie najlepsze?

Czy raczej powinienem wykuć kratkę w jednym z pionów wentylacyjnych (ale wydaje mi się, że są już zajęte: 1-szy przez kwasówkę sąsiadów, drugi przez mój okap kuchenny, 3-ci przez kratkę wentylayjną w kuchni)?

2.jpg

3A.jpg

4.jpg

5.jpg

6.jpg

12. Kanał okrągły Vents fi 125 mm 50 cm biały.jpg

16. Rzut sypialni i łazienki.jpg

Link to postu

Ilość dostarczanego powietrza reguluje nawiewnik, zatem na wylocie wystarczy zapewnić stały przepływ nie mniejszy niż nominalny nawiewnika ( pozycji otwartej) ale zależy to też ciągu w kanale went. .  Przy pośredniej wentylacji wystarczy podciąć drzwi lub wstawić tuleje wentylacyjne. - opcjonalnie zamontować  wentylator systemu hybrydowego.

Link to postu

Jeżeli problem rzeczywiście ustępuje, gdy przepływ powietrza z sypialni przez niedomknięte drzwi jest większy to dodatkowy otwór w ścianie powinien pomóc. Otwór może być wysoko, pod względem technicznym to dobre miejsce. Wciąż obowiązująca norma wentylacyjna (PN-83/B-03430) właśnie otwory ponad drzwiami przewiduje jako podstawowy sposób zapewnienia odpływu powietrza z pokoi. Podcięcie drzwi wymienia dopiero w drugiej kolejności. O czym chyba mało kto już pamięta. :)

Edytowano przez Budujemy Dom - porady budowlane i instalacyjne (zobacz historię edycji)
Link to postu

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
 • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

 • Najnowsze posty

  • Według Twojej filozofii wychodzi że nie. Tylko dlaczego na rynku deweloperskim duże mieszkania są droższe a małe tańsze, bo to takie mądre racjonalne i przemyślane?. A małe domeczki też tańsze od dużych willi.  Ciekawe dlaczego tak jest? No właśnie, ci z grubszymi portfelami kupują większe i na więcej ich stać, to chyba oczywiste. No nie dla wszystkich jak widać. Bo wolimy czarować rzeczywistość. Pewnie też gdybyś dysponowała nieograniczonymi funduszami, to dalej byś mieszkała w tym 50m metrowym gniazdku w bloku i latała prywatnym odrzutowcem do Paryża na zakupy. Bo luksus i bogactwo to dla Ciebie całkiem co innego znaczy.      
  • Dziękuję za lekturę na piątkowy wieczór. Dziękuję w ogóle wszystkim, którzy się wypowiedzieli w moim wątku. Doceniam i napewno wezmę sobie do serca Wasze porady. Przede mną weekend na sprawdzenie wszystkich spraw dotyczących działki a we wtorek zapadnie ostateczna decyzja. Jeśli chcecie to oczywiście podzielę się z Wami wszystkim tym przez co musiałem "przejść" i jak sprawa się zakończyła. Jeszcze raz serdeczne podziękowania dla Wszystkich, którzy zabrali głos w moim poście. A korzystając z okazji, życzę wszystkim budującym i nie tylko udanego weekendu
  • Patrząc na to od tej strony, nie jest pewne, że Ci, którzy mają większe domy, są w większości bogatsi Wielu buduje domy na kredyt - czy są bogatsi? Szczególnie teraz, spłacając wielką ratę? Nie sądzę Według mnie Ci, którzy budują bez wielkiego kredytu mniejszy metraż, są mądrzejsi i bogatsi Wielu wybudowało dom bez totalnie żadnej wiedzy teoretycznej i żałują "po latach" metrażu i formy. Wybudowaliby mniejszy i może parterowy, bez schodów ... bo latka lecą, a chodzić po schodach wiele razy dziennie trzeba pomimo tego, że kręgosłup boli Okna na piętrach i nad otwartymi do samej góry parterami umyć trzeba   Tak, że nie zawsze to kwestia "stać albo nie stać" Wiem, co powiesz. Że większy dom więcej kosztuje i jeśli trzeba będzie sprzedać, to więcej kasy wpłynie do kieszeni. Czy aby na pewno? Target osób, którzy chcą duży dom, nie jest chyba taki spory. Czyli co? Czyli trudno go sprzedać Dwa - ludzie raczej wolą budować swój, po swojemu - według siebie, a nie kupować taki, w którym coś i tak trzeba zmienić    Więc ponawiam pytanie - czy na pewno to kwestia bogactwa?
  • Ale Ty piszesz o tym co ludzie mają i na co ich stać, a ja piszę o poglądach. Ale jak tak patrzysz to masz rację bo zapewne biedniejszych jest więcej niż tych których stać na więcej. To oczywiste. Choć i to się powoli zmienia.   to dopisałem wżej po edycji, pewnie nie przeczytałeś   Powiedz że do teraz o takich poglądach nie miałaś pojęcia.
  • Pewnie więcej znalazłabym ich na forum blokersów i sympatyków domków do 50 m2, niż na forum budujemy dom No nic, co pogadaliśmy, to nasze Czasem warto poznać inny punkt widzenia  
 • Popularne tematy

×
×
 • Utwórz nowe...