Skocz do zawartości

Najważniejsze kwestie związane z zakupem działki.


7ukas

Recommended Posts

Witam wszystkich Forumowiczów. Jest to mój pierwszy dzień na tym forum a zarazem pierwszy post. Nadszedł dzień kiedy decydujemy się na zakup działki pod budowę domu. Domyślam się, że obecne czasy nie są sprzyjające jeśli chodzi o kredytowanie tej inwestycji, jednak za długo czekaliśmy i w sumie nie wiemy czy działki jeszcze nie podrożeją. Wybaczcie długi wstęp. Byliśmy wraz z żoną dwa dni temu w biurze nieruchomości, która wystawiła ogłoszenie interesującej nas działki. Czy możecie mi powiedzieć na co zwrócić uwagę przed zakupem? Czy pomimo udostępnionych warunków zabudowy o co warto pytać w biurze nieruchomości / urzędzie gminy / lub innych instytucjach by mieć pełną wiedzę o danej działce? Wybaczcie jeśli pytam o podstawy ale nigdy wcześniej nie miałem "okazji" kupować nieruchomości. Jestem w tym temacie totalnie zielony. Dziękuję za wyrozumiałość i liczę na merytoryczne odpowiedzi.

Link do komentarza

Możesz rozważyć jeszcze zakup  diaski z domem niedokończonym, w tym trudnym czasie sporo ich się na pewno jeszcze pojawi w atrakcyjnej cenie.

Podejrzewam, że  będzie to tańsza opcja od zaczynania od zera.

Gdybyś tą działkę otrzymywał za darmo, od rodziców czy treści, to była by to opcja do rozważenia.

Dobrym posunięciem jest jednak zainwestowanie nagromadzonych  zasobów pieniężnych z powodu galopującej inflacji, a w co inwestować to trudny temat przypomina  wróżenie ze szklanej kuli.  

:bezradny:

15 godzin temu, 7ukas napisał:

Czy możecie mi powiedzieć na co zwrócić uwagę przed zakupem? 

Sąsiedztwo, wody gruntowe i opadowe, dojazd, oraz najbliższe otoczenie działki budowlanej

Czy w okolicy nie znajdują się uciążliwe usługi, czy obiekty, takie jak wysypisko śmieci;, hodowla zwierząt;, itd.

 

Link do komentarza

No i uzbrojenie tej działki, w prąd, gaz, kanalizację, wodę, a przede wszystkim droga, ubicie drogi to dziś horrendalne koszty. Nawet nie tyle uzbrojenie, co ważne jak daleko te media są i czy w ogóle są możliwe do pociągnięcia.

Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka

Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Dnia 1.08.2022 o 09:44, Budujemy Dom - działka i dom napisał:

Dziękuję za lekturę na piątkowy wieczór. Dziękuję w ogóle wszystkim, którzy się wypowiedzieli w moim wątku. Doceniam i napewno wezmę sobie do serca Wasze porady. Przede mną weekend na sprawdzenie wszystkich spraw dotyczących działki a we wtorek zapadnie ostateczna decyzja. Jeśli chcecie to oczywiście podzielę się z Wami wszystkim tym przez co musiałem "przejść" i jak sprawa się zakończyła. Jeszcze raz serdeczne podziękowania dla Wszystkich, którzy zabrali głos w moim poście. A korzystając z okazji, życzę wszystkim budującym i nie tylko udanego weekendu :)

Link do komentarza
Dnia 30.07.2022 o 15:33, animus napisał:

Możesz rozważyć jeszcze zakup  diaski z domem niedokończonym, w tym trudnym czasie sporo ich się na pewno jeszcze pojawi w atrakcyjnej cenie.

Podejrzewam, że  będzie to tańsza opcja od zaczynania od zera.

Gdybyś tą działkę otrzymywał za darmo, od rodziców czy treści, to była by to opcja do rozważenia.

Dobrym posunięciem jest jednak zainwestowanie nagromadzonych  zasobów pieniężnych z powodu galopującej inflacji, a w co inwestować to trudny temat przypomina  wróżenie ze szklanej kuli.  

:bezradny:

Sąsiedztwo, wody gruntowe i opadowe, dojazd, oraz najbliższe otoczenie działki budowlanej

Czy w okolicy nie znajdują się uciążliwe usługi, czy obiekty, takie jak wysypisko śmieci;, hodowla zwierząt;, itd.

 

Też jest to dobry pomysł, jednak w tej okolicy ciężko o zakup nieruchomości, która nie została dokończona. A to zawęża wybór lokalizacji. Myślałem o tym kiedyś ale ceny są dużo wyższe nic by się budować od zera. Sprzedający często sobie doliczają "koszt" czasu jaki poświęcili na załatwienie różnych spraw a do tego dochodzi różnica cen w materiałach. Trochę to kalkulowałem i nigdy nie dobije do wartości jaką ktoś sobie zażyczył. Rozumiem takie podejście i nie neguje.

 

Link do komentarza
  • 4 tygodnie temu...
Dnia 30.07.2022 o 21:04, vlad1431 napisał:

No i uzbrojenie tej działki, w prąd, gaz, kanalizację, wodę, a przede wszystkim droga, ubicie drogi to dziś horrendalne koszty. Nawet nie tyle uzbrojenie, co ważne jak daleko te media są i czy w ogóle są możliwe do pociągnięcia.

Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka

Dobrze wiedzieć. My się staramy 10 lat o przekształcenie na działkę budowlaną i dalej stoi.

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...