Skocz do zawartości

Studnia głębinowa piasek w wodzie


Recommended Posts

Witam.

Wiem że już był taki temat ale ja mam problem ze studnia po 3 latach użytkowania.

Studnia wywiercona na 25m. Po 8-9m pojawią się zwierciadło wody. Zastosowano filtr 8m.

Oczywiście po wykonaniu studni pompowałem wodę aż do momentu jej krystalizacji. Wody ok 10m. Po ok 2 latach nagle pojawił się problem z pompą (przestała dzialac- pompa o wydajności 120l/min). Została wymieniona pompa i zamontowana 3m poniżej zwierciadła wody. Przy suszy jaka była ostatnio pompa wysiadła. Uznaliśmy że zwierciadło wody się obniżyło i chodziła na sucho. Obniżyliśmy pompę na ok 2-3m od dna. Woda jest krystaliczna, lecz ciągle ciagnie drobny piasek. Nie jest go dużo ale po ok 2tyg filtry w domu są zabrudzone. Proszę o pomoc co w tej sprawie zrobić. Czy podnieść pompę czy coś ze studnia jest nie tak. Zaznaczam że na tej pompie chodzi również nawadnianie dzialki. Jedna sekcja 5min i 20min przerwy.

Link do komentarza

Bardzo drobny piasek może być stale nanoszony przez wodę. Czy na dno studni jest nasypany żwir? Taka warstwa w pewnym stopniu pełni funkcję filtra. Lepiej żeby pompa miała niewielką wydajność, wtedy jest mniejsze ryzyko podrywania piasku przez strugę wody. I pompę lepiej umieścić dalej od dna, ale to już kwestia tego jak głęboko jest lustro wody. Ostatecznie pompę można owinąć geowłókniną i co pewien czas sprawdzać ile tego drobnego piasku naniosło.

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...