Skocz do zawartości

Kanały wywiewne i nawiewne w jednym pomieszczeniu?


Gość

Recommended Posts

W jaki sposób muszą być rozmieszczone kanały nawiewne i wywiewne do rekuperacji w pomieszczeniach, jeżeli dom jest z użytkowym poddaszem, a klatka schodowa jest otwarta? Poza tym, czy celowe nieszczelności w drzwiach z pokoju i
sypialni można zastąpić kanałem wywiewnym dla każdego pomieszczenia?
Chodzi o to, że zostawiając te nieszczelności dany pokój będzie
narażony na odbiór hałasu z otoczenia.
Link do komentarza
Odpowiada Flop System:

Anemostaty nawiewne powinny być umieszczone w pomieszczeniach „czystych” (salon, pokoje, sypialnie), a wywiewne w „brudnych” ( łazienka, ubikacja, kuchnia). To, że klatka schodowa jest otwarta, niczego nie zmienia. Natomiast nie powinno się podłączać dodatkowo anemostatu wywiewnego (obok nawiewów), np. w sypialni (zamiast podcięć w drzwiach). Nie powinno się tego robić, ponieważ należy zapewnić odpowiedni przepływ powietrza od pomieszczeń czystych do pomieszczeń brudnych, co zapobiega np. rozchodzeniu się po mieszkaniu nieprzyjemnych zapachów i pozwala na szybkie ich usunięcie.
Ponadto zastosowanie dodatkowo wywiewu spowodowałoby niepotrzebny wzrost kosztów (oddzielny kanał wentylacji wyciągowej i anemostat) oraz zwiększenie hałasu, gdyż każdy nawet najmniejszy element wentylacji mechanicznej powoduje szumy, a te sypialni mogą bardzo przeszkadzać.
Kratki wentylacyjne w drzwiach ew. podcięcia drzwi powodują niewielkie rozszczelnienia akustyczne, ale nie są one znaczne, a zapewnienie odpowiedniego przepływu powietrza jest konieczne.
Link do komentarza
Odpowiada Dospel:
Przy rozmieszczeniu kanałów nawiewnych i wywiewnych można oczywiście zrobić tak, że w każdym pokoju będzie nawiew i wyciąg. Trzeba wtedy pamiętać o tym, że kanały nawiewne najlepiej umieszczać w dolnych częściach pomieszczenia, a wyciągowe w górnych. Dodatkowo zasadą jest, żeby wyciąg i nawiew były jak najdalej od siebie (chodzi o to, żeby cyrkulacja powietrza była jak największa w danym pomieszczeniu). W praktyce jednak nie stosuje się często takiego rozwiązania, jak osobne kanały nawiewne i wywiewne dla każdego pomieszczenia. Wiąże się to z koniecznością rozlokowania dużo większej ilości kanałów i zakończeń wentylacyjnych, jak również większej ilości wentylatorów (większej mocy i dużych wartościach ciśnień). Dzięki umieszczeniu kanałów nawiewnych w pokojach, a wywiewnych w kuchniach, łazienkach czy ubikacjach świeże powietrze cyrkuluje przez nieszczelności i jest usuwane z miejsc najbardziej zanieczyszczonych i wilgotnych.
Marta Krzyżanowska
Link do komentarza
Odpowiada Dorsystem:
Generalna zasada przy wentylacji higienicznej: nawiew do pomieszczeń
bytowych jak sypialnia, salon, a wywiew z pomieszczeń obciążanych
zapachami, wilgocią (kuchnia, wc, łazienka).
Stosowanie nawiewu i wywiewu w jednym pokoju nie będzie dobrym
rozwiązaniem, bo części domu nie będą wentylowane.
Aby uniknąć szczelin w drzwiach proponuję zastosować zawory
wyrównujące ciśnienie w ścianie na klatkę czy też na korytarz.
Zawory takie mają specjalną warstwę tłumiącą, która zapobiega
przedostawaniu się hałasu między pomieszczeniami przez ich otwory.
Należy jeszcze pamiętać, żeby stosować tłumiki "telefoniczne", które
będą zapobiegały przenoszeniu się dźwięku między pokojami kanałem
wentylacyjnym („tłumiki” to przynajmniej metrowe odcinki przewodu
miękkiego izolowanego akustycznie, np. Sonodec lub podobnych).
Piotr Leszek
Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...
Wentylacja nawiewno-wywiewna z rekuperatorem ma jedynie zapewnić kontrolowany przepływ powietrza między wentylowanym budynkiem/mieszkaniem, a otoczeniem zewnętrznym. Wewnątrz samego budynku, przepływ powietrza powienien być jak najbardziej naturalny. Wentylacja powinna być tak wyregulowana, aby domownicy nie wyczuwali przepływu powietrza. Nie powinni również słyszeć pracy systemu. Im bardziej skomplikowana instalacja, tym większe opory i tym mocniejszą jednostkę trzeba będzie zastosować. To wiąże się m.in. ze wzrostem poziomu hałasu w przewodach wentylacyjnych.
Stosowanie nawiewu i wywiewu w tym samym pomieszczeniu wskazane jest tylko w jednym przypadku: gdy stosujemy jeden rodzaj ogrzewania - ogrzewanie powietrzne. Wtedy kratki nawiewne, dostarczające oprócz świeżego powietrza również ciepło do powieszczenia, instaluje się najczęściej w podłodze. Ciepłe powietrze unosi się, więc szczeliny pod drzwiami przestają spełniać swoją rolę. Wtedy należy zastosować kratki wywiewne w górnej części pomieszczenia.
Również nietypowy system wentylacji stosuje się dla sauny. Jest to jedyne pomieszczenie, w którym nawiew - z założenia chłodniejszego - powietrza umieszcza się w górnej części, nad paleniskiem (tak, aby nie owiewało osób w saunie przebywających), natomiast wywiew - pod ławeczkami.
Instalując wywiew z kuchni, nie powinno się używać przewodu z okapu kuchennego. Okap, wyposażony we własny wentylator należy zabezpieczyć klapą zwrotną przed niekontrolowanym napływem powietrza poprzez komin.
Link do komentarza
  • 2 lata temu...
Gość Gość
mam w domu parterowym tylko jedną łazienkę i jedną kuchnię czyli tylko dwa wywiewy, natomiast są cztery pokoje czyli cztery nawiewy, czy w związku z tym uda się zrównoważyć nawiew z wywiewem i żeby ten układ nie hałasował?
Link do komentarza
  • 4 miesiące temu...
  • 2 lata temu...
Cytat

Odpowiada Dorsystem:
Generalna zasada przy wentylacji higienicznej: nawiew do pomieszczeń
bytowych jak sypialnia, salon, a wywiew z pomieszczeń obciążanych
zapachami, wilgocią (kuchnia, wc, łazienka).


Witam,
Zaproponowano mi umieszczenie kanałów wywiewnych w pomieszczeniach, natomiast nawiewnych tylko na korytarzach.
Instalator tłumaczył mi to w ten sposób, iż świeże powietrze dostanie sie do pomieszczeń z korytarza poprzez otwory wentylacyjne w drzwiach.
Proszę o opinię na ten temat.
Pozdrawiam
Link do komentarza
Cytat

Tego to przyzan ze nie rozumiem. Powietrze swieze do korytarza dostanie sie z pokoi poprzez "rozszczelnienia w/pod drzwiami a nie z korytarza do pokoi. Priorytetem sa pokoje a nie korytarz, w ktorym nie sa okreslone warunki (czas, ilosc osob, kubatura itp.) przebywania ludzi/mieszkancow

Pzdr.



Dzięki za odpowiedź, mnie też to wydawało sie niewłaściwe. Fachowcem nie jestem, dlatego pytalem.
pozdrawiam icon_smile.gif
Link do komentarza
  • 5 miesiące temu...
  • 4 tygodnie temu...
Widzę tu niezłe pomieszanie z poplątaniem.
Po pierwsze nawiewów (są tam jedynie kanały wywiewne) nie montuje się w kuchniach i łazienkach, bo trzeba tam zapewnić podciśnienie (powietrze jest wówczas zasysane z sąsiednich pomieszczeń), by brzydkie zapachy nie przedostawały się np. do salonu.
Po drugie w starych, przedwojennych, kamienicach spotyka się kanały wentylacyjne wywiewne we wszystkich pomieszczeniach. Przy dużych odległościach pomiędzy sypialniami a kuchnią i łazienkami, naturalny ruch powietrza ku "wywiewom" ma wszelkie szanse być zbyt słaby. Podejrzewam, że rezygnacja z kanałów wywiewnych była podyktowana wszechobecnymi oszczędnościami i małą kubaturą pomieszczń w blokowiskach i to rozwiązanie przenosi się do domów jednorodzinnych.
Po trzecie trzeba mieć świadomość, że dobre zrównoważenie strumieni powietrza nawiewanego i wywiewanego jest bardzo trudne (mój teść projektował takie instalacje dla dużych obiektów). Najłatwiej powiedzieć inwestorowi, że zrobimy tylko nawwiewy, a reszta "zrobi się sama".
Link do komentarza
Cytat

Prosze o pomoc fachowca...
Przejscia przez strop zostaly u nas wykonane kanalami miekkimi. Podobno to zle i powinny to byc kanaly sztywne ze wzgledu na czyszczenie. czy powinnismy to wymienic?



Kanały wentylacyjne z miękkich (karbowanych) rur to w ogóle marne rozwiązanie. Jeśli jeszcze możesz to wymień. Ścianki są w takiej rurze faktycznie takie, że wyczyścić się nie dają. Do tego te rury często są z tak marnej (cienkiej) blachy, że mechanicznie nie wytrzymają próby czyszczenia. No ale każdy chce żeby było tanio...
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
Panowie fachowcy. Doradzając, projektując i oferując pamiętajcie, że polskie normy, zasady bezpieczeństwa oraz przyzwoitość wymagają, aby klientom zapewnić również wentylację grawitacyjną w pomieszczeniach z paleniskami otwartymi(gaz,kominek,piec,piekarnik) a także przypominam, że z w pomieszczeniach tych równoczesne stosowanie wentylacji wymuszonej z wentylacja grawitacyjną wymaga spełnienia ostrych warunków. Przepis ogólny zabrania stosowania wentylacji wymuszonej i grawitacyjnej w pomieszczeniach ze źródłem ognia otwartym. To tyle
Link do komentarza
Powiem więcej przepis (Rozp. warunki techniczne) zabrania stosowania mechanicznej wentylacji wyciągowej w jednym pomieszczeniu razem z grawitacyjną, jeśli mamy tam urządzenie z otwartą komorą spalania. To od razu stawia pod znakiem zapytania możliwość wykonania wentylacji mechanicznej także w kuchni połączonej z salonem, gdy w salonie jest kominek (kominek z zamkniętą komorą to prawdziwy rarytas). Trzeba też pamiętać o swobodnym (a nie wymuszonym przez wentylator) napływie powietrza do takiego pomieszczenia.
Link do komentarza
problemem jest również wentylacja mechaniczna w kuchni jeśli jest kuchenka gazowa. Wiem że kominiarze strasznie marudzą przy takim układzie. Tak naprawdę to żeby wszystko było zgodne z przepisami powinno się w domach z wentylacją mechaniczną montować do gotowania tylko płyty elektryczne.
Link do komentarza
Należy rozróżnić przypadek tylko kuchni gazowej. Takie pomieszczenie pozwala na zastosowanie wentylacji wywiewnej mechanicznej w postaci tzw okapu, ale konieczne jest równoczesne zastosowanie wentylacji grawitacyjnej pod sufitem pomieszczenia. To nie grymasy kominiarzy ale logiczne i NAPRAWDĘ konieczne zapewnienie wywietrzenia trujących gazów. Może być też kratka wentylacyjna pod sufitem z założonym tam wentylatorem wywiewnym mechanicznym, ale w przypadku gdy jest nieczynny ilość wolnych otworów powinna wystarczyć na wentylowanie grawitacyjne.
Inne przypadki to takie, w których wentylacja wywiewna nie powoduje cofania się spalin: kominów piecowych, piecykowych, kominkowych, etc. Skutki są opisywane co roku w sezonie grzewczym na łamach prasy i tV.
Link do komentarza
Nie zapominaj też o kuchenkach zasilanych propanem-butanem (z butli). jest cięższy od powietrza więc kratki pod sufitem nie załaatwiają sprawy. Ze względów bezpieczeństwa kratki wentylacyjne powinny być przy podłodze.
Najgorzej jest w blokach, gdzie są kuchnie gazowe - tam mechaniczny wyciąg u jednej osoby w "pionie" zaburza wentylację u sąsiadów. Instalowanie okapów z wyciągiem jest w takiej sytuacji nielegalne i karalne, ale praktycznie się tego nie egzekwuje.
Link do komentarza
Witam
Znalazłam to forum przez przypadek, ale może ktoś mi tutaj poradzi i pomoże. Od razu zaznaczam, że jestem w tym temacie laikiem. Mieszkam w bloku. Kuchnię mam połączoną z salonem, coś na zasadzie aneksu kuchennego. W kuchni znajduje się zwyczajna kuchenka gazowa z piecykiem gazowym. W kuchni mam kratkę wentylacyjną podłączoną do przewodu kominowego, który należy tylko do mojego mieszkania. Chciałabym zamontować okap kuchenny z wentylatorem mechanicznym. Czy istnieje taka możliwość i czy będzie to zgodne z przepisami? Brat miał kiedyś identyczną sytuację i dostał pozwolenie pod warunkiem powiększenia wlotu do przewodu kominowego, tak aby można było zainstalować niezależnie kratkę wentylacyjną i łącznik do okapu.
W moim przypadku spółdzielnia ma wątpliwości. Jeżeli można w taki sposób zainstalować taki okap proszę o radę jakich silnych argumentów użyć w rozmowie ze spółdzielnią i kominiarzem.
Pozdrawiam
Link do komentarza
Jeśli faktycznie ten kanałnie łączy się z innymi mieszkaniami, to jest to do zrobienia. Wlotu do kanału w ścianie można nawet nie powiększać. Można podłączyć okap do wlotu kanału rurą na której zrobi się wstawkę z kratką wentylacyjną (typowa np. 14 x 14 cm, koniecznie bez żaluzji zamykającej!). Kratka na rurze łączącej okap z kanałem znajdzie się powyżej wentylatora, więc ruch powietrza będzie swobodny, nawet gdy wentylator nie pracuje. Po jego włączeniu zaś to wentylator będzie wytwarzał ciąg i wciągał powietrze do kanału wentylacyjnego.
Link do komentarza
  • 2 lata temu...
Witam,
mam pytanie jak w temacie. Mam budynek z poddaszem uzlugowym na ktorym zaprojektowano pokoje goscinne (taki pensjonacik). Kazdy pokoj sklada sie z czesci sypialnej i lazienki - standardowy uklad hotelowy. I wlasnie mam dziwnie, jak na moj gust , zaprojektowana wentylacje tych pokoi. Mianowicie do pokoju dochodzi jedna rura wentylacyjna i do lazienki dwie rury wentylacyjne. W sumie 3 rury wentylacyjne. Oznaczone one sa Wm 8 (choc liczba osiem to dwa owale nad soba) i do kazdego kanalu skierowana jest strzalka. Zalaczam rysunek. W opisie mam napisane ze jest to wentylacja grawitacyjna, ale "Wm" to by sugerowalao wentylacje mechaniczna?
I dlaczego sa az 3 kanaly wentylacyjne? Przeciez wystarczylby jeden wywiew z łazienki, czy nie?
Przegladajac wiele innych projektow widzialem ze czesto stosuje sie do lazienki dwa kanaly, po co drugi kanal (spalionowy?) ?

Zalączam plik pogladowy. Dodam, ze z parteru nie przechodza zadne kominy do tych rur wentylacyjnych.

DSC01446.jpg

Link do komentarza
Cytat

Przeczytaj dokładnie opis techniczny projektu wentylacji.



Czytałem dokładne. Jest jedno zdanie, ze pokoje na poddaszu maja wentylację grawitacyjną wg. rysunku rzutu poddasza.
Wyglada to jakby byly trzy wywiewy, po dwa z lazienki i jeden z pokoju.

A czy dla powierzchni budynku uslugowej sa inne wymagania wentylacji jak dla powierzchni mieszkalnej? Edytowano przez stoper (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

trza zacząć od tego, że to nie są usługi
są traktowane jak mieszkalne
oznaczenie wskazywałoby na wentylację mechaniczną, niemniej wydaje się zbędny ten drugi kanał
jeżeli ma być wentylacja grawitacyjna to rozwiązanie jest błędne - wtedy kanał jedynie w łazience i też pojedynczy



A no wlasnie tez tak sadzilem. A co oznacza ta "8" przy oznaczeniu Wm?

Czy lepiej robic pod sufitem w scianie kratke wentylacyjna, czy w suficie kratke wentylacyjna? Z czego wykonac rure , PCV czy jakas kwasowka?

Czy wentylacja grawitacyjna wspomagana wentylatorkiem (kratka z wentylatorkiem) to nadal wentylacja grawitacyjna, czy juz mechaniczna?

Czy stosuje sie, poza sytuacja rekuperacji i nawiewu mechanicznego, dwa kanały wentylacyjne do łazienki?

p.s. czy rura odpowietrzenia pionu kanalizacji moze isc po skocie?
Pytam bo wyczytalemze kanaly wentylacyjne moga miec maksymalnie wychylenie od pionu 30 stopni aby zachowac ruch grawitacyjny.
Z tego co sie domyslam,, to odpowietrzenie pionu zasysa powietrze a zatem mozna ja puscic nawet miejscami w poziomie? Edytowano przez stoper (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Może te kanały nie mają wymaganego przekroju i dlatego są dublowane.

Wentylacja mechaniczna dzieli się na:
- wyciągową
- nawiewną
- nawiewna- wywiewną zrównoważoną
Do ostatniej opcji można dodać rekuperację.



Czylioznaczenie "Wm" moze oznaczac wentylację wentylacje mechaniczna wyciagowa naturalna (dzialajaca grawitacyjnie) ?

Tak kanaly w innym miejscu opisane sa jako rury PCV fi10 czyli aby zapewnic minimalny przekroj 160cm2 to projektant dal po dwie rury, co w przeliczeniu jest prawie tyle samo co jedna rura fi 15. Pytanie czy nie lepiej byloby zamiast ciagnac dwie rury zrobic jedna wieksza. Dal rury fi 10 bo chyba sciani maja 12 cm. Ale jakby dal kratke nie w sciance tylko w suficie to od razu mozna by dac fi 15? Wtedy grzybkow na dachu byloby mniej.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...