Skocz do zawartości

Charakterystyka energetyczna


Recommended Posts

Chciałbym zapytać o charakterystykę energetyczną budynku. W projekcie mam podane że rozwiązaniem powinien byc kocioł na gaz lub na biomasę, jednak gazu u mnie w okolicy nie ma, a biomasy bym nie chciał. Chciałbym zastosować pompę ciepłą powietrzną + ogrzewanie podłogowe i pani architekt proponuje mi zlecić charakterystykę energetyczną juz teraz na etapie adaptacji(co wiązałoby sie z dodatkowymi kosztami przeliczania charakterystyki) lub w późniejszym czasie, a na ten moment wybrać biomasę.

Jak to jest, moge to pominąc na etapie adaptacji i poźniej ta charakterystyka nie bedzie wymagana, czy prędzej czy później będe musiał ją wykonać przy zastosowaniu pompy ciepła?

Link do komentarza

Czy w międzyczasie planujesz jakieś zmiany, które wpłynęły by na tę charakterystykę energetyczną? Bo dla mnie to zwykłe naciąganie. Nie wydaje mi się żeby wspomniana charakterystyka miała odniesienie do rodzaju źródła ciepła. Jedyne co może mieć wpływ, to czy będzie zastosowane ogrzewanie podłogowe czy tradycyjne, to ma zdecydowanie duży wpływ.

Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka

Link do komentarza

Tutaj podsyłam świeże akty

https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20210000497/O/D20210497.pdf

 

Ten przepis jest generalnie martwy, o i le nie bedziesz tego budynku sprzedawał. Niektórzy pośrednicy nieruchomości nawet tak twierdzą. Zrób audyt energetyczny pod nowe źródło ciepła. To nie jest istotny wydatek w skali całej budowy a będziesz miał punkt wyjścia do planowania instalacji grzewczej.

 

Wracając do źródła ciepła - tona biomasy poszybowała razem z toną węgla etc. Ja bym na twoi miejscu poważnie zastanowił się nad pompą ciepła powietrze/woda lub/i gazem. Są nawet pompy ciepła hybrydowe w ofertach dwóch producentów - pompa ciepła + kocioł gazowy w jednym opakowaniu.

 

Jeżeli będzie to budynek o niskim zapotrzebowaniu na ciepło - może jednak pompa ciepła. Pompa ciepła jest rozwojowa, bo możesz ja zasilać z paneli PV a kocioł gazowy...wiadomo.

 

Link do komentarza

Dzień dobry,

 

Niezbędną wiedzą przy adaptacji budynku jest znajomość parametru zapotrzebowania energetycznego budynku. Na podstawie tego parametru w sposób właściwy dobierzemy moc źródło ciepła. Właściwie dobrane urządzenie gwarantuje najniższy koszt ogrzewania.

 

Koszt audytu energetycznego jest niewielki w porównaniu ze stratami, jakie poniesiemy poprzez eksploatowanie niewłaściwie dobranego urządzenia w zakresie mocy. Ogrzewanie podłogowe za pomocą nowoczesnych kotłów pelletowych jest ekologiczne i ekonomiczne – w przyszłości można zmienić źródło ciepła na powietrzną pompę ciepła.   

 

Pozdrawiamy

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...