Skocz do zawartości
AktywForum
Zbieraj punkty i wymieniaj na nagrody!

sprawdź punkty

Czy można zainstalować kocioł gazowy z otwartą komorą spalania?


Recommended Posts

Witam,
Klient chce, w starym zakładzie produkcyjnym przejść z ogrzewania ekogroszkiem na gazowe. Wystąpił do PGNIG o przyłącze i dostał zgodę.
Klient ma zakupiony, kilka lat temu, kocioł gazowy 26kW z otwartą komorą spalania. Czy może go zainstalować, czy taż są jakieś przepisy np. unijne, zakazujące montażu takich kotłów?

Drążenie tematu w internecie daje niejednoznaczne wyniki. Jedni mówią o zaleceniach a nie o zakazie inni natomiast nie widzą problemu. A jeszcze inni mówią o zakazie.

Klient argumentuje, że kupowanie dziś nowego kotła kondensacyjnego jest też trochę bez sensu, bo ponoć po 2030 roku Unia zakaże palenia gazem. Wdzięczny byłbym za pomoc.
Jeśli jest zakaz to prosiłbym o źródło, np.: nr uchwały bądź dyrektywy itp.

Link to postu

Przede wszystkim, jeżeli mamy tu do czynienia z już posiadanym kotłem to część regulacji w ogóle nie obowiązuje. Nie zachodzi tu bowiem "wprowadzenie do obrotu", które miałoby miejsce, gdyby ktoś dopiero teraz chciał kupić taki kocioł. Faktycznie klient już go ma, lecz z niego nie korzysta. 

 

Ponadto nawet obowiązujące obecnie przepisy w sposób szczególny traktują gazowe kotły z otwartą komorą spalania. Te regulacje dotyczą kotłów dwufunkcyjnych o mocy do 30 kW (jest ich na rynku sporo) oraz jednofunkcyjnych do 10 kW (tych praktycznie nie ma). W ich przypadku od 26 września 2015 r. w dokumentacji dołączonej do urządzenia musi znaleźć się następująca informacja: 

 „Ten kocioł o ciągu naturalnym jest przeznaczony do podłączenia do komina wspólnego dla wielu mieszkań w istniejących budynkach, usuwającego pozostałości po spalaniu poza pomieszczenie, w którym znajduje się kocioł. Kocioł pobiera powietrze do spalania bezpośrednio z pomieszczenia i zawiera przerywacz ciągu. Ze względu na niższą sprawność należy unikać jakiegokolwiek innego wykorzystania tego kotła, które może spowodować wyższe zużycie energii i wyższe koszty eksploatacji.”

 

Taki obowiązek wprowadziło ROZPORZĄDZENIE KOMISJI (UE) NR 813/2013 z dnia 2 sierpnia 2013 r. w sprawie wykonania dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/125/WE w odniesieniu do wymogów dotyczących ekoprojektu dla ogrzewaczy pomieszczeń i ogrzewaczy wielofunkcyjnych (w Załączniku II, pkt 5). 

Lektura tego tekstu wskazuje, że wprawdzie nie zaleca się stosowania takich kotłów w instalacjach innych niż z kilkoma kotłami atmosferycznymi przyłączonymi do tego samego komina, lecz nie ma tu zakazu. Oczywiście, wiążącą byłaby dopiero interpretacja tego przepisu wydana przez sąd. Niemniej jednak nie użyto tu określeń w rodzaju "zabrania się" lub "zakazuje się". Chociaż można się zastanawiać czy taki kocioł przyłączony do własnego kanału spalinowego jest używany zgodnie z przeznaczeniem.

 

Załączam też pełny tekst rozporządzenia.

 

celex32013r0813pltxt.pdf

Link to postu

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...