Skocz do zawartości

ściana/docieplenie-a odbiór budynku


Recommended Posts

Witam serdecznie.
Mam pewien problem.
Mianowicie swego czasu zakupiłem projekt domu w technologi szkieletowej.
Fundament już wylany 12x7,5. Niestety w związku z deficytem z drewnem odpowiednim do projektu, plany sie zmieniły.
I teraz będzie mur 24 + docieplenie. Niestety jak wiadomo w szkielecie, ścianka sama w sobie jest dociepleniem. A teraz nie wiem jak to zrobić.
Czy jak wymuruję na te 12m X7,5m i do tego dokleję styropian to nie będzie to niezgodne z przepisami i projektem? Czy taki budynek powiększony powiedzmy o 40cm zostanie bezproblemowo oddany do użytku. Bo gdzieś czytałem, że liczy sie tylko wymiarowość ścian zewnętrznych a nie docieplenie. Z drugiej strony, znajomy w nadzorze budowlanym mówi, że wymiary muszą byś takie jak na projekcie już z dociepleniem.
Co jest prawdą?
Trochę absurdem jest, że ktoś ma np. zaprojektowane 12cm docieplenia a postanowi dać 20cm.
I co, i już mu tego nie odbiorą?
Proszę o pomoc bo nie dość, że domek będzie mały to chcąc dać 20cm docieplenia domek zmniejszy mi się w środku o całe 40cm.
A to już będzie sporo. icon_sad.gif icon_sad.gif
Link do komentarza
Cytat

Przepisy wyraźnie mówią, że wymiary budynku określa się bez uwzględnienia grubości okładzin elewacyjnych, a ocieplenie jest właśnie takim elementem muru.



Uff, kamień z serca. icon_smile.gif
Czy szanowna redakcja mogłaby mi przedstawić ten konkretnie przepis. I gdzie go mam szukać.
Po prostu żebym miał czym sie podeprzeć prawnie gdyby ktoś miał jednak jakieś zastrzeżenia.

Niestety dzisiaj znalazlem cos takiego:
Ustawa z dnia 7 lipca 1994 Prawo Budowlane
Przepisy ogólne
Art 36a, ust.5 "
5. Nieistotne odstępstwa od zatwierdzonego projektu budowlanego lub innych warunków pozwolenia na budowe nie wymaga uzyskania decyzji o zmianie pozwolenia na budowę i jest dopuszczalne, o ile nie dotyczy;
1) ..........
2) charakterystycznych parametrów obiektu budowlanego: kubatury, powierzchni zabudowy, wysokości, długości i liczby kondygnacji,

No i co z tym fantem? Czy jest to obowiązująca ustawa i przepisy? icon_rolleyes.gif icon_neutral.gif
Link do komentarza
Niestety tolerancji nie znalazłem bo prawdopodobnie chodzi tu o PN a te nie są dostępne przez internet.
Ale przestudiowałem w/w rozporządzenie i niestety nie jestem usatysfakcjonowany.
Art 9.

1. Wymagane w rozporządzeniu wymiary w świetle należy rozumieć jako uzyskane po wykończeniu powierzchni elementów budynku, a w odniesieniu do wymiarów otworów okiennych i drzwiowych-jako uzyskanie po otwarciu skrzydła okna lub drzwi pod kątem 90*.

2. Określone w rozporządzeniu odległości między budynkami i terenowymi urządzeniami budowlanymi mierzy się w miejscu najmniejszego oddalenia, przy czym dopuszcza się przyjmowanie wymiarów bez uwzględnienia grubości tynków i okladzin zewnętrznych.

I w moim rozumieniu wymiary zewnętrzne budynku muszą być zachowane takie jak w projekcie(9.1). Ewentualnie budynek może być np. przybliżony do działki sąsiada o grubość docieplenia(9.2). I wówczas dopuszcza sie pomiar odległości bez ocieplenia.
Proszę mi wyjaśnić jeżeli źle rozumiem w/w przepis. Bo już nie wiem co mam robić. I co mogę.icon_sad.gif icon_sad.gif
Link do komentarza
Czyżby koniec wypowiedzi? icon_sad.gif

Więc odpowiedź na to pytanie zostanie dla potomnych w tym temacie. icon_smile.gif
A końcowy wynik jest taki, że wymiary zewnętrzne budynku powinny być już po wykonaniu elewacji, takie jak wymiary końcowe w projekcie.
Dziękuję redakcji za pomoc w rozwiązaniu tego zagadnienia.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...