Skocz do zawartości

budowa ze Spółdzielnią


Gość

Recommended Posts

Zdecydowałam się kupić mieszkanie od spółdzielni. Podpisałam umowę, w której spółdzielnia zobowiązała się wybudować mieszkanie i ustanowić jego odrębną własność. Zawierając umowę, nikt nie poinformował mnie o obowiązku wstąpienia w poczet członków spółdzielni,. Mieszkanie odebrałam i urządziłam, dopiero wówczas okazało się, że nie będą mogła przystąpić do aktu notarialnego, jeżeli nie podpiszę deklaracji członkowskiej spółdzielni. Opłata członkowska wynosi jednak 1000 zł.
Link do komentarza
Nie ma obowiązku wstępowania w poczet członków spółdzielni. Jednak spółdzielnie nie mogą sprzedawać mieszkań osobom, które nie są ich członkami. Statutową działalnością spółdzielni polega bowiem na zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych swoich członków oraz ich rodzin. Dotyczy to wszystkich praw do lokalu spółdzielczego, zarówno najmu, lokatorskiego prawa do lokalu, jak i prawa odrębnej własności. Wynika to z ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych z 15 grudnia 2000 r. Chcąc więc uzyskać odrębną własność do zapłaconego mieszkania, wybudowanego przez spółdzielnię, według prawa musi pani być członkiem spółdzielni.

Paweł Puch
prawnik
redakcja Budujemy Dom
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...