Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
Zaloguj się, aby obserwować  
agusia_x

Wyznaczanie służebności - kto pokrywa koszty??

Recommended Posts

Witam.
Kupuję działkę, do której nie ma drogi gminnej. Jest droga na zasadzie służebności, tylko że ta służebność nie była ujęta w księgach wieczystych. To był warunek kupna przez nas tej działki, który zastrzegliśmy sobie w umowie przedwstępnej, aby tę służebność wyznaczyć i wpisać w księgi wieczyste. To wiąże się oczywiście z kosztami. Kto te koszta ponosi, sprzedający czy kupujący? Czy sprzedający ma prawo chcieć nas obciążyć tymi kosztami? Z góry dziękuję za odpowiedź.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Witam
Opłaty przy zawieraniu umów notarialnych zazwyczaj spadają na stronę kupującą, choć jest to tylko utarty zwyczaj i nie ma to żadnych uwarunkowań prawnych. Jeśli zaś chodzi o opłaty za ustanowienie służebności , to ja stosuję następującą zasadę : Każda nieruchomość musi mieć drogę dojazdową - jeśli jej nie posiada to taka nieruchomość ma wadę - która uniemożliwia jej sprzedaż. Na sprzedającym spoczywa zatem obowiązek nie tylko przygotowanie dokumentów ale również obowiązek uregulowania spraw dojazdu a zatem i pokrycia kosztów z tym związanych ( które tak naprawdę nie są wysokie) Reasumując to sprzedający ma pokryć koszty związane z dojazdem.
Można również zaproponować podział tych kosztów na pół ( i tu okazać swą dobrą wolę ) i wówczas kwota ta będzie naprawdę znikoma i nikt nie powinień czuć się pokrzywdzonym.
PS. Zawodowo zajmuję się pośrednictwem w sprzedaży nieruchomości
Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

×
×
  • Utwórz nowe...