Skocz do zawartości

Poliwęglan / pleksi jako zadaszenie tarasu


Recommended Posts

Powitał.
Potrzebuję opinii osób które mają wiedzę nt poliweglanu komorowego jako zadaszenie tarasu. Chcę czymś takim zakryć taras o powierzchni 4x6m na drewnianej konstrukcji, bez ścian bocznych. Czy pod czymś takim jest duszno w pełnym słońcu ponieważ? Gdzieś mi się obiło o uszy że pod czymś takim w upale nie da się oddychać ponieważ słońce jeszcze bardziej nagrzewa płyty.  I dodatkowo dopytam jakiej grubości płyty minimalnie polecacie.

Może wytłumaczę jeszcze dlaczego zapytałem o poliwęglan komorowy. Taras chce aby bardziej mnie chronił i rzeczy przed deszczem zwłaszcza na wiosnę i jesień, chciałem dać coś jasnego i przezroczystego aby dochodziło światło na taras bo boje się że jak bym dał to co na dachu czyli dachówkę albo nawet gonty to mi przyciemni taras, dodatkowo chciałem coś na stelażu aby móc zamontować rynny by nic mi nie leciało na boki i front tarasu. Chyba że Panie i Panowie możecie mi podsunąć jaki inny pomysł jak tanim kosztem nie przyciemniać tarasu wiosna/jesień, chronić przed słońcem w lecie i żeby podczas deszczu woda nie ściekała uderzając o podłoże i rozpryskując wodę i ziemię. Z góry podziękował.

Link do komentarza
27 minut temu, sylwesterwester napisał:

  Czy pod czymś takim jest duszno w pełnym słońcu 

 

Jak w szklarni. Gdzieś na forum jest temat o szklanych dachach, w którym zamieściłem swoje uwagi związane z budynkiem dla Straży Granicznej, wybudowanym w latach 90-tych ubiegłego wieku w Przemyślu. Miał szklany dach i w słońcu temperatura wewnątrz sięgała nawet 70 stopni! Ludzie do odprawy celnej się rozbierali bez żenady, ale wyobraź sobie celników! Musieli pracować w garniturze, czapce i pod krawatem! Ile jobów wylano wtedy na projektanta tego cuda, to nie wiem czy ktoś zliczy. 

Dlatego poliwęglan można dawać np. od północy, gdy taras sąsiaduje z jakimś pomieszczeniem, żeby go nie zacieniać. Ale jeśli chcesz korzystać z tarasu w lecie i to w dzień a nie w nocy, to poliwęglan odradzam zdecydowanie.

Chociaż to materiał przyzwoity. Na targach w Krakowie kiedyś próbowaliśmy złamać płytę wielkości standardowej palety i na takiej palecie zamocowaną do klocków po brzegach.  Nie daliśmy rady.

 

PS. 4 x 6 to nie tak znów wiele, kiedyś robiłem światło w konstrukcji większego tarasu, przykrytego grubym dachem z trzciny. Taki właśnie na letnie posiedzenia. I ciemno bywało tam tylko nocą.

Link do komentarza

Budynek ze szklanym dachem to coś zupełnie innego niż sam dach. W pierwszym przypadku rzeczywiście otrzymujemy szklarnię, w drugim zaś odpowiednik wiaty. Gdy nie ma ścian efekt nagrzewania nie jest wcale większy niż przy braku czegokolwiek nad tarasem. Poniżej zadaszenia warto zrobić rolety lub jakiś inny zwijany materiał. Choćby tzw. żagiel. Wówczas możemy albo zacienić taras, albo pozostawić swobodny dopływ światła.

Link do komentarza
33 minuty temu, Budujemy Dom - porady budowlane i instalacyjne napisał:

 Gdy nie ma ścian efekt nagrzewania nie jest wcale większy niż przy braku czegokolwiek nad tarasem.  

Przyjmijmy, że tak, chociaż już sam dach ogranicza ruchy powietrza, szczególnie w sytuacji braku wiatru. Konwekcja jest wtedy utrudniona. Tym niemniej dach nieprzezroczysty wcale aż tak nie ogranicza światła, żeby trzeba było kombinować z poliwęglanem. Tak uważam.

Czyli ogólnie pomysł na pewno nie zda egzaminu w lecie. A przecież to wtedy najczęściej i najchętniej korzystamy z sytuacji przebywania na świeżym powietrzu.

 

PS. Rolety czy żagiel oczywiście możliwe, ale po co komplikować proste rzeczy? Chociaż bogatemu nikt nie zabroni.

Link do komentarza
21 minut temu, Budujemy Dom - porady budowlane i instalacyjne napisał:

Sprawdzi się, o ile  

Zgadzam się, ale ja wybrałbym rozwiązanie bez "o ile".

 

22 minuty temu, Budujemy Dom - porady budowlane i instalacyjne napisał:

  Dach nad tarasem ma ponadto tę zasadniczą zaletę, że umożliwia korzystanie z niego przy gorszej pogodzie. 

Ale tak ma każdy dach, niekoniecznie z poliwęglanu.

 

No i poliwęglan jednak troszeczkę kosztuje...

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...