Skocz do zawartości
AktywForum
Zbieraj punkty i wymieniaj na nagrody!

sprawdź punkty

Czy można przerwać drenaż opaskowy?


dedert

Recommended Posts

Mam taką sytuację że przez ławę wystaje mi rura kanalizacji. Góra rury znajduje się na ok 6 cm od górnej płaszczyzny ławy więc drenaż mogę puścić pod tą rurą. Ale dren rury ma 100mm więc dodając jeszcze jakąś warstwę otoczaków wychodzi dość niebezpiecznie blisko dna ławy i nie chciałbym tego podmyć. Więc czy można to zrobić tak żeby pod rurą kanalizacyjną dać łącznik z jakiejś pcv o mniejszej średnicy (i ewentualnie ponawiercać w kilku miejscach) po to żeby nie schodzić za nisko z drenem?

 

74db01adebdb8615gen.jpg

 

I jak wtedy rozwiązać sprawę geowłókniny wewnątrz której będą otoczaki, jak obwiązać to wszystko? Czy przerwać owijanie w miejscu kanalizacji i zasypać tą część samym piaskiem? Tylko wtedy nie mogę ponawiercać tego łącznika bo może zamulić dren

 

2892f26760372436gen.jpg

 

Ewentualnie dla pewności mógłbym pod tym zrobić wylewkę betonową żeby uchronić przed podmywaniem dna ławy w razie jakbym miał zejść nisko drenem:

 

b07564243db770ab.jpg

 

 

Edytowano przez dedert (zobacz historię edycji)
Link to postu

Chyba najlepszym rozwiązaniem będzie dać 2 kolana po 67° i 2 po 30° fi 110 i ewentualnie kawałek rury z kołnierzem, żeby to wszystko połączyć i zakleić szarą taśmą. Będziesz miał przerwę raptem 30cm w drenażu. Ale mimo wszystko trzeba wziąć pod uwagę, że coś tam tej wody zawsze będzie stało. Miałem taką samą sytuację, ale kopaliśmy deko głębiej bo mam piwnicę, także bez problemu rury się minęły. Nie wiem jak to z tym podmywaniem jest, bo dla mnie to raczej nie za bardzo jest możliwe, dlatego że woda raczej zawsze poleci pustą rurką drenażową, niż gdzieś w ziemi. Pod warunkiem że woda z rynien jest na osobnych pełnych rurach. Dlatego mimo wszystko ja bym się zastanowił nad obniżeniem drenażu o te kilka centymetrów.

Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka

Link to postu

A gdzie względem tego miejsca jest odpływ wody z drenażu? Ułożyłbym raczej rurę drenarską nad rurą kanalizacyjną (górą).

Chociaż i takie miejscowe zwężenie raczej nie powinno być problemem. Chociaż dla pewności w pobliżu tego miejsca dałbym trójnik z rurą kanalizacyjną pionowo do góry (taka mini studzienka). Wtedy będzie można w razie potrzeby dostać się do tego kawałka rury i go oczyścić. 

Link to postu

Jest jeden odpływ? Chodzi mi o to czy ograniczenie drożności w tym miejscu nie utrudni spływu wody z dużej części drenów. Wszystko zależy od tego jak jest ukształtowany spadek drenażu. Na przykład tak jak zaznaczyłem na rysunku - zielona strzałka to miejsce umieszczone wysoko. Tu nawet zablokowanie spływu nie będzie specjalnym problemem. Natomiast w miejscach zaznaczonych czerwonymi strzałkami (niżej położona część drenów) utrudnienie przepływu będzie prowadzić do spiętrzenia wody, zaś zablokowanie go uniemożliwi działanie całości.

W ogóle nie jestem zwolennikiem robienia drenażu w domach bez piwnic. Jeżeli zostanie zrobiony wadliwie to staje się źródłem kłopotów. A zdarzają się nawet drenaże bez odpływu. 

Rysunek zaczerpnąłem z większego artykułu, warto do niego zajrzeć.:

https://budujemydom.pl/instalacje/woda-i-kanalizacja/a/917-drenaz-opaskowy-i-odwodnienie-liniowe

dreny - Kopia.jpg

Link to postu

To jest dom podpiwniczony, pod spodem glina, ale ławy nie stoją bezpośrednio na glinie tylko najpierw została nasypana warstwa piasku 20 cm ale okazało się że niezbyt dobrze się zagęszcza więc z ław w szalunkach drewnianych zostało wybrane 8 cm piasku i zalane chudziakiem. Czyli ławy stoją na 12 cm piasku i 8 cm chudziaku. Nie wiem czy to coś pomoże, czy jest to poprawnie i czy taka poduszka zadziała. U mnie dren wyglądałby tak. Przecina go garaż stąd są dwa punkty początkowe - 1 i 2. Punkt 2 jest wyżej a punkt 1 niżej z uwagi że wiedziałem iż będzie szło pod kanalizacją to żeby nie robić dużego spadku tego odcinka obniżyłem punkt 1.

 

6c7aeaa435375328gen.jpg

 

 

 

 

A lokalizacja rury kanalizacyjnej wygląda tak. Pod nią do chudziaka jest tylko 13 cm przestrzeni. Wiem że nie można schodzić poniżej chudziaka. Więc mam raptem 3 cm na ewentualną podsypkę z otoczaka. Ale czy otoczaki powinny naciskać na rurę kanalizacyjną? Czy nie uszkodzą jej? Kanalizację powinno się chyba zasypywać piaskiem?

Dlaczego sądzicie że zrobienie redukcji będzie wiązało się z ograniczeniem przepływu? Jeśli dren będzie odciągał tylko wody gruntowe których może nie będzie wiele (obecnie w ogóle nie ma, wygrzewają się na działce jaszczurki ;)) to rura 80tka czy 50tka powinna sobie poradzić? Najlepiej jakby była możliwość puścić jakąś rurę eliptyczna albo dwie 50mm w mufie redukcyjnej.

 

dren-kanal-7.thumb.jpg.87d2cddea12988fc872399c17026f983.jpg

 

Ewentualnie myślę żeby odcinek od kanalizacji do studni rewizyjnej (jakieś 2 metry) zrobić z rury pełnej bez perforacji żeby nie wypłukiwać okolic ławy, lub perforację górą. 

 

Obecnie zasypuje podsypką pod rury drenarskie, która ma właściwości dobrze zagęszczające. Jak pisałem mam glinę, więc pod ławy zostało nasypane najpierw 20 cm pospółki (piasku), ale okazało się że niezbyt dobrze się ona zagęściła chociaż w nazwie miała pospółka i żwirownia sprzedawała tylko takie cos pod ławy i domy a tym stawiano. Ale faktycznie nawet po zagęszczaniu zagęszczarką wciśnięte podeszwy buta nie było problemem. Więc zostało wybrane 8 cm z szalunków, zalane chudziakiem i na tym stoi ława ze zbrojeniem podłużnym i poprzecznym. Wybieram to co naleciało do wykopu czyli luźną glinę i uzupełniam dobrą podsypką żeby rury drenarskie z otoczakami nie siadały zbytnio. Czy podsypka powinna mieć już spadek czy spadek robi się w obrębie otuliny z otoczaków czyli samą rurę?

 

 

6af157e248eb40c4gen.jpg

Edytowano przez dedert (zobacz historię edycji)
Link to postu

Podsypka powinna mieć spadek, bo rurę drenarską kładziesz na spadek, nie bardzo wiem jak inaczej to można zrobić? Robisz spad, kładziesz rurę i zasypujesz. A gość który robił to u mnie, twierdzi że peszel powinien być położony na glinie, albo na betonie i dopiero zasypany żwirem, bo po co żwir pod rurki? Do góry woda nie popłynie. Tak też robiliśmy u mnie. Robiliśmy spad na glinie z dokładnością prawie co do centymetra, peszel i dopiero żwir, a na sam spód i do samego poziomu gruntu jest geowłóknina. Poniżej fota. Kanalizacyjną bez problemu zasypujesz otoczakiem, bo tam nie ma żadnego prawie nacisku, kamienie są nasypane lużno i nic jej nie grozi. Z zakończeniem pełną rurą teoretycznie dobry pomysł, pod warunkiem że jesteś pewien że woda tam zbierać się nie będzie, a z kierunku napływu można wnioskować, że początek melioracji wodę wyłapie. 2 rury fi 50 zatkają się dużo szybciej niż jedna fi 100, także raczej średni pomysł. Nie znam się na tyle, ale po co był ten piasek sypany pod ławy? 2b0baa7959556b6be1cb479ec91920f3.jpg

Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka

Link to postu

Moze kamien pod rurami żeby lepiej filtrować, chociaż od tego jest włóknina, albo dla amortyzacji drenu, nie wiem. 

Piasek pod ławami pewnie jako poduszka na glinie. Wiem ze dają tez sam chudziak albo bez niczego czylu ławy na glinie. I tak mam zrobiony garaz na glinie ktory stoi obok domu w dylatacji z domem (nie ma wspólnych ławy). Wiec wydawać by się mogło ze ona budynki mogą inaczej pracować ale póki co nie widać żadnych przesuniec ani pracy garażu w stosunku do domu. 

Link to postu

A jakie znacie sposoby żeby owinąć włókniną przy studni rewizyjnej? Bo jeśli nie będzie owinięte to jest to najsłabszy punkt drenażu ktory może się zamulić? Tu znalazlem zdjecie ze mozna owinąć samą studnie w taki sposób:

 

d22eea1196fcafdcgen.jpg

 

Z tym ze nie wiem czemu ktoś tu dal jeden wspólny wlot i wylot. Przecież powinny być  osobno. I czy wlot musi być na tym samym poziomie co wylot, czy może nieco niżej bądź wyżej?

Link to postu

A czemu nie chcesz odizolwać całego wykopu włókniną? Koszt około 500zł. Odpływ ze studzienki może być niżej, ale studzienka jest szczelna, a wody i tak zawsze coś w niej będzie stać. Ta studzienka jest w tej sytuacji w ogóle nie potrzebna. Ani tam nie wiejdziesz, ani nic nie wsadzisz żeby cokolwiek od tej strony przepłukać.

Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu TapatalkaLink to postu

Tak samo jak cały wykop izolujesz. Zostawiasz na tyle dużo włókniny, żeby przykryć cały kamień i dopiero zasypać ziemią. Tniesz na krzyż włóknine, naciągasz na studzienkę i zasypujesz ziemią. Tylko daj kamień 10cm poniżej poziomu gruntu, ja dałem 5cm i trawa wyschła. Tak to u mnie wyglądało przed zasypaniem.6d551ca907751418d0a14feefd4911a5.jpg

Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka

Link to postu

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...