Skocz do zawartości

zasady-sposoby wykonia fundamentów


Recommended Posts

Witam.
Rozpoczynamy rodzinną inwestcję pt.BUDOWA DOMU.Najlepszym sposobem aby popełnić jaknajmniej błędów to zapoznać się z doświadczeniami innych.Jeśli macie przemyślenia i ochotę podzielić się spostrzeżeniami na w/w temat (inne zagadnienia także),proszę o informacje.
Pozdrowienia;Dariusz
Link do komentarza
Cytat

Witam.
Rozpoczynamy rodzinną inwestcję pt.BUDOWA DOMU.Najlepszym sposobem aby popełnić jaknajmniej błędów to zapoznać się z doświadczeniami innych.Jeśli macie przemyślenia i ochotę podzielić się spostrzeżeniami na w/w temat (inne zagadnienia także),proszę o informacje.
Pozdrowienia;Dariusz


https://budujemydom.pl/stan-surowy/fundamenty-i-piwnice/a/588-wykonywanie-fundamentow

Może w/w artykuł Cię zainteresuje.Pozdrawiam
Link do komentarza
Cytat

Witam.
Rozpoczynamy rodzinną inwestcję pt.BUDOWA DOMU.Najlepszym sposobem aby popełnić jaknajmniej błędów to zapoznać się z doświadczeniami innych.Jeśli macie przemyślenia i ochotę podzielić się spostrzeżeniami na w/w temat (inne zagadnienia także),proszę o informacje.
Pozdrowienia;Dariusz


Witam Dariuszu
To fantastycznie że dołączyłeś właśnie do nas jako budowlaniec służymy pomocą i radami niech moc będzie z tobą.
Link do komentarza
Witaj Dariuszu
Koszty ław fundamentowych to koszty : betony, zbrojenia,ekipy która to zrobi,wykopania,
Ile betonu tobie pójdzie jest wyszczególnione w projekcie zbrojenie też koszty robocizny będą mniejsze jeśli sam je zrobisz.
Najwięcej problemu jest zazbrojeniem przede wszystkim z strzemionami skąd je wziąć?
Możesz samemu,ekipa ewentualnie przez firmę która robi gotowe zbrojenia przywozi na teren budowy i wkładają do ław .
Jeśli będziesz miał dom częściowo podpiwniczony musisz mieć ławy schodkowe to dodatkowy problem.
Przyłącza zazwyczaj elektryczne robi elektrownia starając się o warunki musiałeś podpisać umowę kto będzie robił.
Z gazownią jest podobnie tylko trzeba czekać na projekcie nasz gdzie wchodzą przyłącza jeśli chcesz możesz zostawić w ścianach fundamentowych otwory na te wejścia zaoszczędzisz na późniejszym wykuwaniu otworów.
I nie martw się jesteśmy od tego by służyć pomocą i radą o wszystko trzeba zapytać zobaczysz później sam będziesz pomagał innym icon_biggrin.gif icon_biggrin.gif icon_biggrin.gif
Link do komentarza
A czy warto ocieplać fundament ??? Ja będę robił mur 3-warstwowy, czyli szerokosć górna fundamenu będzie około 50cm, mam dużo kamieni polnych, dlatego chciałem je wykorzystać do fundamentów. Mianowicie chciałem wykopać fundament na głębokość około 85-90cm (teren to piasek), zalać go na wysokość 70-75cm z pełnego betonu z kamieniami (i oczywiście zbrojenie), następnie resztę pomurować z bloczków betonowych z osiepleniem w środku (bloczek na sztorc + styropian+bloczek na płasko), natomiast na wysokość - jeden bloczek na sztorc izolacja, 2 warstwy pełnej cegły, izolacja i dalej już mur. Działka jest trochę wyżej w stosunku do drogi więc jakieś 30cm nad ziemią wystarczy aby zakończyć fundament.

piotr
Link do komentarza
Witam
Ocieplenie Fundamentów nie jest wskazane jeśli nie jest podpiwniczony , jeśli chodzi o kamień który masz zamiar zastosować do ław staraj się by nie był zbyt duży najlepszy kamień jest tłuczony o ostrych krawędziach lepiej się trzyma cement zakończenie ławy na wysokości 30 cm jest zbyt mały co najmniej 50cm chodzi o wodę opadową i ewentualne odwodnienie .
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Cytat

A czy warto ocieplać fundament ??? Ja będę robił mur 3-warstwowy, czyli szerokosć górna fundamenu będzie około 50cm, mam dużo kamieni polnych, dlatego chciałem je wykorzystać do fundamentów. Mianowicie chciałem wykopać fundament na głębokość około 85-90cm (teren to piasek), zalać go na wysokość 70-75cm z pełnego betonu z kamieniami (i oczywiście zbrojenie), następnie resztę pomurować z bloczków betonowych z osiepleniem w środku (bloczek na sztorc + styropian+bloczek na płasko), natomiast na wysokość - jeden bloczek na sztorc izolacja, 2 warstwy pełnej cegły, izolacja i dalej już mur. Działka jest trochę wyżej w stosunku do drogi więc jakieś 30cm nad ziemią wystarczy aby zakończyć fundament.

piotr


Nawet trzeba.Prawidłowe ocieplenie ściany fundamentowej i ściany zewnętrznej polega na tym by była zachowana ciągłość ocieplenia,czyli jeśli na zewnątrz to do poziomu poniżej przemarzania gruntu .Warstwa fundamentu ze zbrojeniem powinna być bez kamieni.Bob
Link do komentarza
Cytat

Witam.
Rozpoczynamy rodzinną inwestcję pt.BUDOWA DOMU.Najlepszym sposobem aby popełnić jaknajmniej błędów to zapoznać się z doświadczeniami innych.Jeśli macie przemyślenia i ochotę podzielić się spostrzeżeniami na w/w temat (inne zagadnienia także),proszę o informacje.
Pozdrowienia;Dariusz


Jesli stabilność gruntu jest wątpliwa (grunty podmokłe, torfowe, nasypowe lub po rekultywacji) - powinno się zrobić badania geotechniczne w celu określenia ich nośności - i wytycznych do posadowienia budynku.
Jednak takie oreintacyjne dane mozna uzyskać od sąsiadów, którzy już postawili dom. Można też obejrzeć mapy geologiczne jesli takie są dla tego terenu.Kierownik budowy - jeśli ma jakieś watpliwości co do gruntu - może zlecić takie badanie.
Chyba że będziesz miał projekt indywidualny - wtedy projektant powinien zapoznać sie z rodzajem gruntu, aby prawidłowo zaprojektować fundament.
A to wszystko po to aby później nie mieć problemu z pękającymi ścianami .
Link do komentarza
Również upewnij się na jakim poziomie jest poziom wód gruntowych /piasek posiada duży wznios kapolarny/ tak więc duze prawdopodopieństwo że ława fundamentowa musi być posadowiona niżej, i jescze jedno do ławy fundamentowej /cześć zbrojona absolutnie nie można dodawać kamieni , gruzu , beton powinien być zagęszczony, najlepiej jest zalać ławę zbrojoną motopompą. Wskazane jest również aby wyłozyc wykoip grubą folią budowlaną.
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Cytat

Chyba że dom jest nie ocieplony - (np. ten wybudowany z Ytonga 40cm) - to wtedy nie ma ciągłości ocieplenia po kalenicę...


Chyba innaczej wyobrażamy sobie ciągłość ocieplenia.Ytong w tym przypadku jest również ociepleniem ,aby zachować ciągłość ocieplenia wystarczy dół muru wysunąc więcej niż grubość styropianu ocieplającego ścianę fundamentową i ściśle te dwa materiały zetknąć.Góra muru przy stropie czy dachu na podobnej zasadzie styka się z wełną mineralną/na styk lub zakładkę/Bob icon_biggrin.gif
Link do komentarza
Cytat

Witam
A jak gruby styropian należy dac na ocieplenie fundamentu??

Ja obmalowałem cały fundament, teraz chce go dodatkowo ociepli i obłożyc folią (z tymi dużymi bomblami)


Właśnie jestem na etapie fundamentu i nikt nie potrafi sensownie wytłumaczyć dlaczego izolacja styropianem w pionie jest niezbędna a nie wystarczy dobra przeciw wilgoci i wodzie a dopiero pozioma odcinająca dolną część fundament solidna termiczna i przeciw wodna, jeżeli dom jest bez piwnic a fundament jest wyciągnięty wysoko.
Link do komentarza
Cytat

Właśnie jestem na etapie fundamentu i nikt nie potrafi sensownie wytłumaczyć dlaczego izolacja styropianem w pionie jest niezbędna a nie wystarczy dobra przeciw wilgoci i wodzie a dopiero pozioma odcinająca dolną część fundament solidna termiczna i przeciw wodna, jeżeli dom jest bez piwnic a fundament jest wyciągnięty wysoko.


Dom bez podpiwniczenia nie wymaga pionowej hydroizolacji ściany fundamentowej.Termoizolacja takiej ściany od poziomu ław fundamentowych jest potrzebna dla zlikwidowania mostka termicznego na poziomie posadzki /styk ze ścianą/Pozioma termoizolacja fundamentów?to pojęcie dla mnie nowe. icon_biggrin.gif
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...