Skocz do zawartości

Podział działki 13a na 10a i 3a.


Recommended Posts

Kłaniam się. 

Zwracam się do Was z prośbą o poradę. 

Posiadam działkę 13a i chce z niej wydzielić działkę 3a pod budowę małego domu. Działka jest na terenie miejskim więc wg tego co wyczytałem można na niej postawić domek, niebawem wystąpi chcę o warunki zabudowy które obowiązują na danym obszarze. 

Działka po wydzieleniu będzie miała od 15 do 16m szerokości max, długość prawdopodobnie max 20m. 

Moje pytanie jak to jest z przepisami co do odległości budynku na sąsiednich działek i ich budynków. Proszę mnie poprawić i skorygować jeśli źle piszę i myślę.

Odległość od granicy działki dla ściany z oknem jest 4m, bez okna 3m a jeśli działa jest równa i mniejsza 16m to można umiejscowić ścianę bez okien 1,5m od granicy działki.

Czy obie przedstawione poniżej wersję podziału mogą się udać? :

1 wersja to odległość z jednej strony z oknem 4m, z drugiej bez okna 3m, co daje przy działce max 15/16m szerokość domu 8/9m.

2 wersja to oddanie 1m ziemi sąsiadowi, skrócenie u siebie działki i granicę postawić 3m od własnego domu.

Czy obie wersję są ok?

mapa stan obecny.jpg

mapa stan po podziale.jpg

mapa stan po podziale2.jpg

Link do komentarza

To od czego, kogo, jakiej instytucji czy urzędu powinienem w ogóle zacząć?
Na terenie mojej działki są warunki zabudowy, obok mnie mieszka rodzina której aby na potrzeby zachowania odległości 4m działki od ściany z oknem jestem w stanie oddać jeden metr, wszystko po to aby wygospodarować z tej działki którą mam tez minimum 3 ary które są wg prawa dopuszczalne na terenach miejskich jako minimum aby postawić dom. Dom to nie będzie olbrzym rzecz jasna tylko coś na co pozwolą warunki zabudowy. Sęk w tym że co pierwsze, urząd miasta i wydział architektury i wystąpić o warunki zabudowy? No to pozwolą mi wybudować ponieważ teraz działka przed podziałem ma 13 arów i może stać budynek jeden na 500m2. Chodzi mi o to że robiąc działkę 3 arową która nie ma szerokości większej niż 16m prawo mówi że mogę postawić na niej dom. 

Link do komentarza
53 minuty temu, sylwesterwester napisał:

 Chodzi mi o to że robiąc działkę 3 arową która nie ma szerokości większej niż 16m prawo mówi że mogę postawić na niej dom. 

 

Ale zrozum, prawo prawem, a gmina może prawo zastosować, ale nie musi. Gdzieś pisałem, że u mnie we wsi gość kupił od gminy 4 sąsiadujące ze sobą działki (wszystkie po 10 arów) i wystąpił do gminy o ich scalenie. Prawnie nie ma żadnych przeszkód, ale burmistrz oznajmił, że nie po to działki wyodrębniano, żeby je teraz scalać. I odmówił wydania zgody. I koniec! Nikt jego decyzji nie zmieni. Może to zrobić dopiero nowy burmistrz, jeśli zostanie wybrany i będzie miał inne poglądy. 

Dlatego wskazówkę masz w poście #3. Popytaj w gminie, czy taki wariant zaakceptują.

 

Ale z tego co wiem, 3 ary na gospodarstwo, to dla urzędników zdecydowanie za mało.

Link do komentarza

To działa całkiem inaczej, niż wyobraża sobie Pytający.

 

1 godzinę temu, sylwesterwester napisał:

Na terenie mojej działki są warunki zabudowy,

Sęk w tym że co pierwsze, urząd miasta i wydział architektury i wystąpić o warunki zabudowy?

To są warunki zabudowy czy ich nie ma? A może jest Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego, skoro działka jest w mieście? Bo to właśnie MPZP rozstrzyga, jaka może być minimalna wielkość działki po podziale, jej szerokość, itd.

1 godzinę temu, sylwesterwester napisał:

wszystko po to aby wygospodarować z tej działki którą mam tez minimum 3 ary które są wg prawa dopuszczalne na terenach miejskich jako minimum aby postawić dom.

A skąd to wiadomo? - czy z MPZP właśnie? Trochę trudno w to uwierzyć, bo nawet w największych miastach zakładana minimalna powierzchnia działki pod jednorodzinny dom wolnostojący jest większa. Np. w jednej z dzielnic Warszawy, blisko centrum, to 450 m2, na 300 m2 można postawić najwyżej połówkę bliźniaka.

 

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...