Skocz do zawartości
AktywForum
Zbieraj punkty i wymieniaj na nagrody!

sprawdź punkty

Konstrukcja dachu i mocowanie łat


Recommended Posts

OWitam, pierwszy temat tutaj i pierwszy raz buduje dom. Wykonawca zamówił drewno na dach i wykonał konstrukcję dachu i zaczął już kryć dachówka. Moją uwagę przykuło parę elementów takich jak oparcie murłaty które unasza się w powietrzu i szpilki mocujące są schowane w środku murłaty. Fachowcy mówili że musieli prostować na łatach. Ale to jak są zamocowane to jakaś kpina. Proszę o odp czy trzeba to rozbierać i co w takiej sytuacji można zrobić???

IMG_20220618_085355.jpg

IMG_20220618_085401.jpg

IMG_20220618_085411.jpg

IMG_20220618_085457.jpg

IMG_20220618_085507.jpg

IMG_20220618_085924.jpg

IMG_20220618_085934.jpg

IMG_20220618_085956.jpg

IMG_20220618_090541.jpg

IMG_20220618_090736.jpg

IMG_20220618_090804.jpg

Link to postu
8 minut temu, Zaksza napisał:

  Fachowcy mówili że musieli prostować na łatach.  

 

Jacy "fachowcy"? Toż to fajansiarze czystej wody! Gonić w ciul, albo jeszcze dalej. To wszystko jest do zrobienia od nowa. Błędy są przerażające.

Masz kierownika budowy? Jak on to zaakceptuje?

Link to postu

Właśnie dzisiaj będę widział się z kierownikiem na budowie. Po zdjęciach powiedział, że musi to być poprawione, ale chodziło mu o łaty. A jeśli chodzi o krokwie i murłate to może to tak zostać czy wszystko do poprawienia?

Link to postu
7 godzin temu, Zaksza napisał:

OWitam, pierwszy temat tutaj i pierwszy raz buduje dom. Wykonawca zamówił drewno na dach i wykonał konstrukcję dachu i zaczął już kryć dachówka. Moją uwagę przykuło parę elementów takich jak oparcie murłaty które unasza się w powietrzu i szpilki mocujące są schowane w środku murłaty. Fachowcy mówili że musieli prostować na łatach. Ale to jak są zamocowane to jakaś kpina.

Ścianki kolankowe powinny zostać wypoziomowane przed zamocowaniem murłat, a szpilki wydłużone, (rozmieszcza się je co 1-1,2 m, w taki sposób, żeby nie kolidowały z miejscami oparcia krokwi), przez dospawanie nowych na zakładkę 15cm spaw ciągły.

Średnica szpilek to 16 mm.

Cytat

Proszę o odp czy trzeba to rozbierać.

  Średnica szpilek to zazwyczaj 14-16 mm, jest to uzależnione i od obciążeń, i od wymiarów belki murłaty. 

Dach odciążyć zdejmując dachówkę. 

Odkręcić łaty nad murłatami naciąć kontrłaty i je zdemontować, odwinąć membranę do góry.   

Cytat

co w takiej sytuacji można zrobić???

Murłaty trzeba  podlać, warstwą wyrównującą z zaprawy samopoziomującej, oczywiście  pod papą w miejscach tych szczelin pomiędzy murłatą a wieńcem ścianek kolankowych.   

W miejscach  gdzie szpilkom niewiele zabrakło  nad murłatę, (brak możliwości założenia podkładek i nakrętek), można te 2-3 cm wydłutować gniazdo w murłacie umożliwiające montaż podkładki oraz nakrętki.

W miejscach gdzie szpilki są bardzo krótkie, trzeba zrobić nowe otwory w murłacie i przewiercić się widią przez wieniec, wybić lub wywiercić otwornicą gniazdo z boku pod wieńcem,  umożliwiające montaż nakrętki i podkładki, wstawić nowe szpili z gwintem z dwóch stron  i zmontować to skręcić.    

Można też zastosować kotwy chemiczne. 

6 godzin temu, Zaksza napisał:

 A jeśli chodzi o krokwie?

Do krokwi trzeba  zastosować złącza krokwiowe.

387122-ce29-1100x0-sc2x04_simpson-strong

 

6 godzin temu, Zaksza napisał:

Po zdjęciach powiedział, że musi to być poprawione, ale chodziło mu o łaty.

Co do łat, to łaty nie mogą być popodcinane, odcinki osłabione należy wymienić.

Do wyrównywania miejsc pod latami, należy stosować podkładki  ze sklejki o różnej grubości, w miejscach wyrównywania trzeba zastosować dłuższe wkręty, mocujące łatę, uwzgledniające grubość dodatkowej podkładki.

  

Edytowano przez animus (zobacz historię edycji)
 • Dziękuję 1
Link to postu

Partactwo straszne. Do rozebrania i zrobienia od nowa. Animus z grubsza napisał co jest do zrobienia. Chociaż ja raczej robiłbym nowe kotwy rozporowe albo chemiczne zamiast spawania istniejących. 

Przede wszystkim trzeba wyrównać górna płaszczyznę wieńca ścianki kolankowej. Bez tego wszystko inne będzie wychodzić krzywo, dach nie będzie trzymał płaszczyzny itd. Tu na zdjęciu widać kawałek deski podłożony pod murłatę. Pytanie czy to wieniec, czy murłata są tak krzywe? Patrząc na kwalifikacje wykonawcy nie ufałbym jakości wykonania samej konstrukcji dachu i jej połączeń.

Link to postu

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
 • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

 • Najnowsze posty

  • Ci co użytkują, też tutaj są. Problem w tym, że części z nich nie chce się już pisać. Jak coś od X lat działa i to dobrze, to o czym tu pisać?  
  • Na problem z wilgocią składa się wiele innych czynników niż podciąganie kapilarne. Właściwy drenaż budynku, izolacja pozioma przede wszystkim, a na koniec odpowiednia wentylacja. A to co opisujesz może się dziać w przypadku kiedy te trzy wyżej nie działaja tak jak trzeba. Wtedy nawet ten kawałek jakby był zaizolowany wilgoć by się pojawiła. Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka
  • Ja bym nie sypał w ogóle nic pod peszel. Woda do góry nie popłynie. Jak się martwisz, a ja twierdzę że bezzasadnie o to że Ci ławy podmuli, to tym bardziej bym tam nic nie kombinował, tylko na w miarę ubitym, w tym wypadku piasku położyłbym włókninę, obsypał kamieniem i o temacie zapomniał. Ja mam spadku 1%, czyli na 10m to jest grubość peszla. Według mnie to jest minimum, bo przy idealnie płaskim podłożu pod rurką jest możliwe, że kiedy np w połowie tego spadku peszel będzie 2cm niżej, to zostaje jeszcze 8cm przepływu. W przypadku 0.5% spadku, masz dwa razy dłuższy odcinek ewentualnego zamulenia peszla niż w przypadku spadu 1%. W książce jest rozpatrywane wiele negatywnych wariantów, ale według mnie z podmuleniem ław to trochę bzdura, bo skąd niby ta woda ma się wziąć tam, skoro zadaniem rury jest odrenowanie konkretnego odcinka, czyli woda ma płynąć peszlem, pod warunkiem że jest drożny i woda z rynien ma osobne pełne rury. Piszę o rynnach zawsze, bo był przypadek, że ktoś wpuścił wode z rynien do melioracji i wtedy wszystko podmyło. Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka
  • Witam, otóż mam możliwość kupno działki o wyżej wymienionym oznaczeniu. Trochę pogooglowałem i ma to związek z usługami. Pytanie więc, czy budując się na takowej działce będę musiał prowadzić jakieś usługi czy mogę tak jak na każdej innej postawić dom, garaż i nie przejmować się niczym innym? Działki objęte są planem zagospodarowania przestrzennego. W planie ujęte jest to jako MN/U - tereny zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej i usługowej.   Dodatkowo na co dokładnie zwrócić uwagę przy zakupie takiej działce? O co pytać w urzędach?   
  • Gość Daniel
   Mam pytanie, czy stacja zew zamontowana na scianie zew przenosi jakies drgania? Bardzo slychac jednostke w domu?
 • Popularne tematy

×
×
 • Utwórz nowe...