Skocz do zawartości
AktywForum
Zbieraj punkty i wymieniaj na nagrody!

sprawdź punkty

Konstrukcja dachu i mocowanie łat


Recommended Posts

OWitam, pierwszy temat tutaj i pierwszy raz buduje dom. Wykonawca zamówił drewno na dach i wykonał konstrukcję dachu i zaczął już kryć dachówka. Moją uwagę przykuło parę elementów takich jak oparcie murłaty które unasza się w powietrzu i szpilki mocujące są schowane w środku murłaty. Fachowcy mówili że musieli prostować na łatach. Ale to jak są zamocowane to jakaś kpina. Proszę o odp czy trzeba to rozbierać i co w takiej sytuacji można zrobić???

IMG_20220618_085355.jpg

IMG_20220618_085401.jpg

IMG_20220618_085411.jpg

IMG_20220618_085457.jpg

IMG_20220618_085507.jpg

IMG_20220618_085924.jpg

IMG_20220618_085934.jpg

IMG_20220618_085956.jpg

IMG_20220618_090541.jpg

IMG_20220618_090736.jpg

IMG_20220618_090804.jpg

Link to postu
8 minut temu, Zaksza napisał:

  Fachowcy mówili że musieli prostować na łatach.  

 

Jacy "fachowcy"? Toż to fajansiarze czystej wody! Gonić w ciul, albo jeszcze dalej. To wszystko jest do zrobienia od nowa. Błędy są przerażające.

Masz kierownika budowy? Jak on to zaakceptuje?

Link to postu

Właśnie dzisiaj będę widział się z kierownikiem na budowie. Po zdjęciach powiedział, że musi to być poprawione, ale chodziło mu o łaty. A jeśli chodzi o krokwie i murłate to może to tak zostać czy wszystko do poprawienia?

Link to postu
7 godzin temu, Zaksza napisał:

OWitam, pierwszy temat tutaj i pierwszy raz buduje dom. Wykonawca zamówił drewno na dach i wykonał konstrukcję dachu i zaczął już kryć dachówka. Moją uwagę przykuło parę elementów takich jak oparcie murłaty które unasza się w powietrzu i szpilki mocujące są schowane w środku murłaty. Fachowcy mówili że musieli prostować na łatach. Ale to jak są zamocowane to jakaś kpina.

Ścianki kolankowe powinny zostać wypoziomowane przed zamocowaniem murłat, a szpilki wydłużone, (rozmieszcza się je co 1-1,2 m, w taki sposób, żeby nie kolidowały z miejscami oparcia krokwi), przez dospawanie nowych na zakładkę 15cm spaw ciągły.

Średnica szpilek to 16 mm.

Cytat

Proszę o odp czy trzeba to rozbierać.

  Średnica szpilek to zazwyczaj 14-16 mm, jest to uzależnione i od obciążeń, i od wymiarów belki murłaty. 

Dach odciążyć zdejmując dachówkę. 

Odkręcić łaty nad murłatami naciąć kontrłaty i je zdemontować, odwinąć membranę do góry.   

Cytat

co w takiej sytuacji można zrobić???

Murłaty trzeba  podlać, warstwą wyrównującą z zaprawy samopoziomującej, oczywiście  pod papą w miejscach tych szczelin pomiędzy murłatą a wieńcem ścianek kolankowych.   

W miejscach  gdzie szpilkom niewiele zabrakło  nad murłatę, (brak możliwości założenia podkładek i nakrętek), można te 2-3 cm wydłutować gniazdo w murłacie umożliwiające montaż podkładki oraz nakrętki.

W miejscach gdzie szpilki są bardzo krótkie, trzeba zrobić nowe otwory w murłacie i przewiercić się widią przez wieniec, wybić lub wywiercić otwornicą gniazdo z boku pod wieńcem,  umożliwiające montaż nakrętki i podkładki, wstawić nowe szpili z gwintem z dwóch stron  i zmontować to skręcić.    

Można też zastosować kotwy chemiczne. 

6 godzin temu, Zaksza napisał:

 A jeśli chodzi o krokwie?

Do krokwi trzeba  zastosować złącza krokwiowe.

387122-ce29-1100x0-sc2x04_simpson-strong

 

6 godzin temu, Zaksza napisał:

Po zdjęciach powiedział, że musi to być poprawione, ale chodziło mu o łaty.

Co do łat, to łaty nie mogą być popodcinane, odcinki osłabione należy wymienić.

Do wyrównywania miejsc pod latami, należy stosować podkładki  ze sklejki o różnej grubości, w miejscach wyrównywania trzeba zastosować dłuższe wkręty, mocujące łatę, uwzgledniające grubość dodatkowej podkładki.

  

Edytowano przez animus (zobacz historię edycji)
 • Dziękuję 1
Link to postu

Partactwo straszne. Do rozebrania i zrobienia od nowa. Animus z grubsza napisał co jest do zrobienia. Chociaż ja raczej robiłbym nowe kotwy rozporowe albo chemiczne zamiast spawania istniejących. 

Przede wszystkim trzeba wyrównać górna płaszczyznę wieńca ścianki kolankowej. Bez tego wszystko inne będzie wychodzić krzywo, dach nie będzie trzymał płaszczyzny itd. Tu na zdjęciu widać kawałek deski podłożony pod murłatę. Pytanie czy to wieniec, czy murłata są tak krzywe? Patrząc na kwalifikacje wykonawcy nie ufałbym jakości wykonania samej konstrukcji dachu i jej połączeń.

Link to postu

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
 • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

 • Najnowsze posty

  • Czy w salonie to odchylenie będzie miało jakieś istotne znaczenie? Równałabym płytami tylko tam, gdzie chcesz mieć wysoką zabudowę przyścienną i płytki Mam w wiatrołapie ściankę o odchyleniu 3 cm bo sami stawialiśmy i wyszło jak wyszło. Stolarz wyrównał zabudowę płytą meblową i nic nie widać. Coś jest nie tak z sufitami, że chcesz klaśc płyty?  
  • Dzięki. Widzę, że nie ma konsensusu co do zrywania starych powłok. Dowiedziałem się że cena za m2 to około 10 zł, co przy 200m2 ścian będzie kosztować mnie 2000 zł (200m2). Dogaduję już jakiś pracowników budowlanych aby mi to zrobili. 2k zł to nie jest znacząca kwota w skali wydatków na remont mieszkania czy nawet kosztów równania ścian, a jak ma wpływać na trwałość to myślę, że warto ją wydać.    Dziękuję za wszystkie odpowiedzi, argumenty i ciekawą dyskusję. 
  • Płytowe.    Tak.   Rozumiem, czyli w moim przypadku opory i tak już są duże więc instalacja "udźwignie" zasilanie dolne.   Kazali mi sobie zmierzyć grzejnik, oszacować moc na podstawie karty katalogowej Purmo i wstawić podobne     Wrzuciłem na fixly ogłoszenie, że potrzebuję konsultacji, aby pomógł mi podjąć decyzje i spojrzał na to co poprzednia ekipa (partaczy) zrobiła. Swoją drogą nadal ma poczucie że nie znalazłem nikogo świetnego, kto by szeroko ogarniał, a jak raz dałem się oszukać partaczom to teraz dalsze etapy remontu chcę prowadzić tylko szeroko konsultując i z nadzorem...   Mój zarządca nie wiele wiedział. Konserwator też... W końcu odesłali mnie do Pana który wymieniał w tym bloku instalację CO 10 lat temu. Mówi, że jest pompka i że przepchnie.    Dziękuję bardzo, za wszystkie odpowiedzi.   
  • Na przykład o tym że "pozostawia ściany "oddychające" dla pary wodnej,"- tylko 3% z tego co pamiętam, więc też słabo. Może jednak w pewnych warunkach i w połączeniu z tradycyjnymi systemami ocieplania, miała by ta tiochnika jakiś sens. Ale nie jako podstawowy system ocieplenia domu.
  • Każdy kominek, oprócz szpanu oczywiście, ma w polskich warunkach sens wyłącznie wtedy, kiedy pełni funkcję źródła ciepła. Kiedyś było to źródło ciepła podstawowe, dzisiaj przeważnie jest to źródło rezerwowe. Bo w polskich warunkach klimatycznych (i nie tylko), każdy dom powinien mieć dwa systemy ogrzewania. Podstawowe i rezerwowe. A skoro kominek ma pełnić rolę źródła ciepła awaryjnego, to nie może być zasilany paliwem takim samym jak ogrzewanie podstawowe. W dodatku powinno to być paliwo łatwo dostępne i odporne na kryzysy np. w transporcie. I tu nie ma wielkiego wyboru, do dyspozycji jest w zasadzie jedynie drewno. Zawsze dostępne w najbliższej okolicy, możliwe do pozyskania nawet samodzielnie.   Inaczej z kominka pozostaje jedynie mało przydatny szpan.
 • Popularne tematy

×
×
 • Utwórz nowe...