Skocz do zawartości
AktywForum
Zbieraj punkty i wymieniaj na nagrody!

sprawdź punkty

Ściana jedno- czy dwuwarstwowa


Recommended Posts

Witam wszystkich,

jestem na etapie planowania domu jednorodzinego 116m2.

 

Aktualnie mam mały dylemat i chciałbym prosić o radę bardziej doświadczonych kolegów lub osoby, które na codzień siedzą w temacie.

 

Mianowicie jakie jest wasze zdanie w temacie ścian jednowarstwowych, mam na myśli tutaj ściany z betonu komórkowego ytong 48cm. Czy waszym zdaniem warto jest budować dom w takiej technologii? Ytong ma w ofercie wszystkie niezbędne elementy do budowy domu w systemie ścian jednowarstwowych, można kupić u nich gotowe bloczki szalunkowe na wieniec oraz nadproża.

 

Bardzo interesują mnie następujące kwestie. 

- dlaczego w Polsce ściany jednowarstwowe są nadal rzadko spotykane, gdzie u naszych zachodnich sąsiadów jest to już pomału standardem w budownictwie jednorodzinnym?

- czy przy aktualnych cenach styropianu, może okazać się, że budując dom ze ścianami jednowarstwowymi koszta budowy wyjdą nam taniej niż robiąc standardowe 25cm pustak+ 20cm styropian?

- jakie są waszym zdaniem plusy i minusy obu tych rozwiązań?

 

Z góry dziękuję za odpowiedzi.

Link to postu

Podstawowe minusy:
- konieczna niezwykle staranna ekipa
- cieńsza warstwa termiczna w każdym miejscu gdzie musisz bruzdować (gniazdka, rury)
- nadproża i wieniec będą z betonu. Bloczek szalunkowy jest przecież cieńszy a tym samym ta warstwa odpowiadająca za izolację będzie cieńsza.

Ściana dwuwarstwowa + płyta fundamentowa ocieplone styropianem daje ci ciągłość i jednorodność izolacji niezależnie co sobie porobisz w ścianach.

Edytowano przez Elfir (zobacz historię edycji)
Link to postu

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
 • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

 • Najnowsze posty

  • Dzięki. Widzę, że nie ma konsensusu co do zrywania starych powłok. Dowiedziałem się że cena za m2 to około 10 zł, co przy 200m2 ścian będzie kosztować mnie 2000 zł (200m2). Dogaduję już jakiś pracowników budowlanych aby mi to zrobili. 2k zł to nie jest znacząca kwota w skali wydatków na remont mieszkania czy nawet kosztów równania ścian, a jak ma wpływać na trwałość to myślę, że warto ją wydać.    Dziękuję za wszystkie odpowiedzi, argumenty i ciekawą dyskusję. 
  • Płytowe.    Tak.   Rozumiem, czyli w moim przypadku opory i tak już są duże więc instalacja "udźwignie" zasilanie dolne.   Kazali mi sobie zmierzyć grzejnik, oszacować moc na podstawie karty katalogowej Purmo i wstawić podobne     Wrzuciłem na fixly ogłoszenie, że potrzebuję konsultacji, aby pomógł mi podjąć decyzje i spojrzał na to co poprzednia ekipa (partaczy) zrobiła. Swoją drogą nadal ma poczucie że nie znalazłem nikogo świetnego, kto by szeroko ogarniał, a jak raz dałem się oszukać partaczom to teraz dalsze etapy remontu chcę prowadzić tylko szeroko konsultując i z nadzorem...   Mój zarządca nie wiele wiedział. Konserwator też... W końcu odesłali mnie do Pana który wymieniał w tym bloku instalację CO 10 lat temu. Mówi, że jest pompka i że przepchnie.    Dziękuję bardzo, za wszystkie odpowiedzi.   
  • Na przykład o tym że "pozostawia ściany "oddychające" dla pary wodnej,"- tylko 3% z tego co pamiętam, więc też słabo. Może jednak w pewnych warunkach i w połączeniu z tradycyjnymi systemami ocieplania, miała by ta tiochnika jakiś sens. Ale nie jako podstawowy system ocieplenia domu.
  • Każdy kominek, oprócz szpanu oczywiście, ma w polskich warunkach sens wyłącznie wtedy, kiedy pełni funkcję źródła ciepła. Kiedyś było to źródło ciepła podstawowe, dzisiaj przeważnie jest to źródło rezerwowe. Bo w polskich warunkach klimatycznych (i nie tylko), każdy dom powinien mieć dwa systemy ogrzewania. Podstawowe i rezerwowe. A skoro kominek ma pełnić rolę źródła ciepła awaryjnego, to nie może być zasilany paliwem takim samym jak ogrzewanie podstawowe. W dodatku powinno to być paliwo łatwo dostępne i odporne na kryzysy np. w transporcie. I tu nie ma wielkiego wyboru, do dyspozycji jest w zasadzie jedynie drewno. Zawsze dostępne w najbliższej okolicy, możliwe do pozyskania nawet samodzielnie.   Inaczej z kominka pozostaje jedynie mało przydatny szpan.
 • Popularne tematy

×
×
 • Utwórz nowe...