Skocz do zawartości

Ściana jedno- czy dwuwarstwowa


Recommended Posts

Witam wszystkich,

jestem na etapie planowania domu jednorodzinego 116m2.

 

Aktualnie mam mały dylemat i chciałbym prosić o radę bardziej doświadczonych kolegów lub osoby, które na codzień siedzą w temacie.

 

Mianowicie jakie jest wasze zdanie w temacie ścian jednowarstwowych, mam na myśli tutaj ściany z betonu komórkowego ytong 48cm. Czy waszym zdaniem warto jest budować dom w takiej technologii? Ytong ma w ofercie wszystkie niezbędne elementy do budowy domu w systemie ścian jednowarstwowych, można kupić u nich gotowe bloczki szalunkowe na wieniec oraz nadproża.

 

Bardzo interesują mnie następujące kwestie. 

- dlaczego w Polsce ściany jednowarstwowe są nadal rzadko spotykane, gdzie u naszych zachodnich sąsiadów jest to już pomału standardem w budownictwie jednorodzinnym?

- czy przy aktualnych cenach styropianu, może okazać się, że budując dom ze ścianami jednowarstwowymi koszta budowy wyjdą nam taniej niż robiąc standardowe 25cm pustak+ 20cm styropian?

- jakie są waszym zdaniem plusy i minusy obu tych rozwiązań?

 

Z góry dziękuję za odpowiedzi.

Link do komentarza

Podstawowe minusy:
- konieczna niezwykle staranna ekipa
- cieńsza warstwa termiczna w każdym miejscu gdzie musisz bruzdować (gniazdka, rury)
- nadproża i wieniec będą z betonu. Bloczek szalunkowy jest przecież cieńszy a tym samym ta warstwa odpowiadająca za izolację będzie cieńsza.

Ściana dwuwarstwowa + płyta fundamentowa ocieplone styropianem daje ci ciągłość i jednorodność izolacji niezależnie co sobie porobisz w ścianach.

Edytowano przez Elfir (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...