Skocz do zawartości
AktywForum
Zbieraj punkty i wymieniaj na nagrody!

sprawdź punkty

Ocieplenie poddasza użytkowego w starym budynku


Recommended Posts

Witam serdecznie,

 

W najbliższym czasie planuję adaptację poddasza na użytkowego w budynku z lat 90. Dach jest pokryty bardzo grubą blachą trapezową, ale niestety nie ma żadnej folii między blachą a konstrukcją dachu. Planuje położyć taką folię od wewnątrz pomiędzy krokwie, według schematu z załączonego zdjęcia i ocieplić dach wełną. W związku z powyższym mam parę pytań : 

 

1. Czy w tym konkretnym przypadku, gdy szczelina wentylacyjna będzie spora, wymagane są górne listewki dystansowe? 

2. Jakiego rodzaju folii oraz wełny użyć żeby miało to ręce i nogi ? Zależy mi na dużej izolacji dźwiękowej (budynek blisko drogi)

3. Myślałem żeby ułożyć 30cm wełny w dwóch warstwach. Czy to będzie wystarczające ? 

4. Rozumiem, że ocieplenie ma wychodzić poza ściankę kolankową i łączyć się z izolacją zewnętrzną budynku ? 

 

Z góry dziękuje za podpowiedzi. 

embed.php-18.jpg

280378148_300472458803214_5647172697475696892_n.jpg

Link to postu

1. Latem blacha się nagrzewa, więc choć membrany dachowe są odporne na wysokie temperatury, to lepiej zachować dystans (np. 3 cm), żeby nie stykała się z blachą. Łaty widoczne na zdjęciu pewnie dają wystarczający odstęp.

Od strony poddasza membranę układa się tzw. metodą odwróconą, pasami prostopadłymi do krokwi, począwszy od kalenicy.

2. Folia wysokoparoprzepuszczalna, najlepiej jak najodporniejsza na wysoką temperaturę. Każda wełna do ocieplania poddasza będzie dobra.

3. tak

4. tak

Link to postu

Dziękuje za podpowiedzi. 

 

Czyli dodatkowe listewki nie są wymagane, odstęp stworzony przez łaty wystarczy ? 

 

Jestem nieco zaskoczony metodą układania membrany. Domyślam się, że taki wałek ma szerokość +- 1,5m, więc wyjdzie parę łączeń i więcej pracy. Rozumiem, że łączenia trzeba będzie zalepić jakąś specjalną taśmą? Tak z czystej ciekawości, to co zmienia i na co ma wpływ takie układanie membrany ? 

Link to postu

Proszę spojrzeć tutaj (punkt 10 i dalej + zdjęcia):

https://folnet.pl/pl/blog/membrany-dachowe-poradnik-1550744062.html#10. Montaż membrany przy adaptacji istniejącego poddasza - metoda odwrócna

Chodzi o to, żeby było szczelnie. W tym wariancie, z klejeniem zakładów, jest na to spora szansa. Przy mocowaniu membrany między krokwiami niekoniecznie.

Link to postu
  • 3 miesiące temu...

Witam serdecznie.

 

Chciałbym wrócić do tematu z jednym pytaniem. Izolacja wewnętrzna (wełna) ma się łączyć z izolacją zewnętrzną (styropian). Styropian pewnie nie idzie maksymalnie do góry, tylko kończy się na poziomie murłaty. Jak to w takim razie połączyć ? Można albo napchać wełny albo próbować nasztukować styropian maksymalnie do góry ?

 

Chcę się jeszcze upewnić co do szczeliny wentylacyjnej. Membrana będzie przylegać do krokwi oraz bezpośrednio do łaty. Jedyną wentylacją będą zęby blachy ponad łatą, które jak widać na zdjęciu przypadają 4 między dwie krokwie i mają wysokość 5cm. Czy to wystarczy ? 

Link to postu

Znacznie łatwiej będzie połączenie izolacji ściany i dachu w okolicach murłaty zrobić wełną. Jest elastyczna i sama się lekko rozpręża.

Przy tak wysokim profilu blachy trapezowej wentylacja będzie wystarczająca. Tylko trzeba pamiętać o zapewnieniu wlotu powietrza w okapie i wylotu w kalenicy. 

PS. W tym konkretnie przypadku można ułożyć folię dachową także pasami prostopadłymi do krokwi i zrobić jej łączenia na łatach, mocując ją zszywkami. Oczywiście z zakładem. 

Link to postu

Nawiążę do izolacji akustycznej - połać jest od strony ulicy czy ściana szczytowa? Grubość wełny - ja bym się skupił na izolacyjności termicznej - czyli wełna o jak najniższym współczynniku lambda. Izolacyjność akustyczna - między krokwie od środka - welon, a na krokwie od środka twardszą wełnę o lepszej izolacyjności akustycznej. Dodatkowo na izolacyjność akustyczna pozytywnie wpłyną płyty g-k. Więcej tu nie ugrasz - jak tylko przez przemyślany dobór materiałów.

Link to postu
Dnia 1.06.2022 o 16:46, Tomsven napisał:

Witam serdecznie,

w budynku z lat 90. Dach jest pokryty bardzo grubą blachą trapezową, ale niestety nie ma żadnej folii między blachą a konstrukcją dachu. Planuje położyć taką folię od wewnątrz pomiędzy krokwie,

Należy sprawdzić czy jest drożna, czyli zrobiona jakakolwiek wentylacja tej przestrzeni przed jej zamknięciem.

Link to postu

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...