Skocz do zawartości

Dach płaski ocieplony 0.5 m żużlu


Recommended Posts

Witajcie, potrzebuję porady,

kupiłem dom z lat 90-tych, z płaskim dachem ocieplony żużlem. Żużla jest 0.5m a na nim wylewka na której jest papa. Jaka jest skuteczność takiego ocieplenia? Warto jeszcze dach ociepić np. styropapą ? Cały dom jest ocieplony styropianem 10cm.

Link do komentarza
1 godzinę temu, Robb napisał:

 kupiłem dom z lat 90-tych, z płaskim dachem ocieplony żużlem.  

Mam taki obiekt po sąsiedzku. Nowi właściciele wyje...ali to wszystko  gdyż ówczesne "ocieplenie" było bardzo iluzoryczne. Papa była niskiej jakości, przeciekała, a nieszczelności ujawniały się dopiero wtedy, kiedy żużel nasiąkł wodą cały. Podejrzewam, że u Ciebie nie jest inaczej.

Link do komentarza
2 godziny temu, Robb napisał:

jeżeli nie jest zalany żużel, to myślisz, że chroni coś takiego przed utratą ciepła? 

 

Tak czytam o żużlu, jego rodzajach i gatunkach i tak sobie myślę - jakiego żużla użyli budowniczowie, kiedyś stawiający Twój dom...

Czy mieli świadomość, że nie każdy żużel nadawał się do zastosowania w budownictwie - i to jeszcze w celu zapewnienia izolacyjności warstwy...

Do "zagłębienia się " w ten temat, dla mnie żużel to był - po prostu - żużel... ot, taki czarny odpad z produkcji hutniczej, po którym jeżdżą żużlowcy/speedwayowcy, czy używany do wzmacniania nawierzchni dróg gruntowych...

A tu okazuje się, że może być zastosowany w budownictwie, do celów izolacyjnych i produkowania żużlobetonu, tylko jeden... specjalnie uzyskiwany żużel, ściślej pumeks żużlowy... bo ten - izoluje... A co masz u siebie - któż to wie...:bezradny:

Link do komentarza

Jak burzyłem po dziadku chałpkę, też było na stropie 10-15cm takiego żużla. Dziadka nie miałem okazji znać, bo to dziadek żony, ale chałpkę wybudował sam i ten właśnie żużel wyglądał jak pokruszony pumeks, tak jakby pozostałości z przetopionego koksu. Natomiast dziadek był fachowcem w wielu dziedzinach, za młodu był kierownikiem budów, chyba z Cechu i raczej wiedział co i jak zrobić żeby było dobrze. Natomiast żeby mieć pewność czy warto to zostawić tak jak jest, trzeba byłoby zrobić pomiar kamerą termowizyjną.

Link do komentarza
19 godzin temu, Robb napisał:

Dzięki, a jeżeli nie jest zalany żużel, to myślisz, że chroni coś takiego przed utratą ciepła? 

Chroni i dopóki nie masz funduszów na pozbycie się go ze stropodachu,(duży ciężar, destrukcyjny dla domu) to niech tam pozostanie.

Jego izolacyjność przy grubości 50cm to około 3cm styropianu. 

Na dachu masz nasypany klin z żużlu, ze względu na potrzebny spadek i z jednej strony masz pewnie te 50cm, a od strony rynny może z 25cm.

Przy obecnych cenach oplu warto zainwestować.

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...