Skocz do zawartości
AktywForum
Zbieraj punkty i wymieniaj na nagrody!

sprawdź punkty

Kable elektryczne


Recommended Posts

Witam kupiłam dom w stanie deweloperskim .  W całym domu pod gniazdka jak i pod włączniki oświetlenia mam kable o przekroju 1,5. Projektu instalacji elektrycznej wewnętrznej nie widziałam . Zastanawiam się czy nie poprosić inwestora o przestawienie - fachowiec który wykonuje mi remont twierdzi ze jest za mały przekrój kabli. Mogą być czy nie takie kable?

Link to postu
1 godzinę temu, aaa123 napisał:

 Zastanawiam się czy nie poprosić inwestora o przestawienie - fachowiec który wykonuje mi remont twierdzi ze jest za mały przekrój kabli. Mogą być czy nie takie kable?

 

Według mnie deweloper chałupę sprzedał - teraz to już Twój problem. Oczywiście, że przekrój przewodów jest minimalny, dla obwodów gniazdek za mały. Tak się "oszczędza" na kosztach budowy, wpędzając w kłopoty nabywcę. I prawdopodobnie instalację elektryczną masz w wersji minimalnej, czyli teraz jest czas na jej rozbudowę dostosowującą do Twoich potrzeb i planów.

Link to postu
16 minut temu, aaa123 napisał:

Może być taki przekrój?

Do oświetlenia, zasilania tv, komputera, czajnika elektrycznego wystarczy...

Do indukcji, piekarnika doprowadzisz po wierzchu od rozdzielnicy... o ile instalacja zewnętrzna, poza mieszkaniem, przed rozdzielnicą, jest na odpowiednio dużych przekrojach...

 

Ale to pudrowanie trupa...

Link to postu
45 minut temu, aaa123 napisał:

Ale stanie się coś jak są takie przekroje kabli?  

To zależy jakie będą zabezpieczenia. Jeśli prawidłowe, to kable się nie zjarają, ale korzystanie z instalacji może być upierdliwe, bo przy większym poborze mocy bezpieczniki będą wyskakiwać. A jeśli zabezpieczenia się przewymiaruje, to kable z czasem się zjarają. Więc i tak źle i tak kiepsko. Ale jak się z prądu nie będzie korzystać, to nic się nie stanie.

Link to postu

Pod indukcje jest zrobiona siła. Nie będzie większych obciążeń.

Z większych to pralka, lodówka, odkurzacz i piec łazienkowy dwufunkcyjny na gaz ale sterownik podłączany do prądu. Właśnie nie mam możliwości zmiany kabli bo ściany zrobione. Myślę że kierownik budowy by nie odebrał instalacji skoro byłoby nie tak... Czy te odbiorniki będą działać na przekroju 1,5?

Link to postu
4 minuty temu, aaa123 napisał:

  Czy te odbiorniki będą działać na przekroju 1,5?

 

Będą działać przy każdym przekroju. Pod warunkiem, ze będą miały oddzielne obwody i oddzielne zabezpieczenia.  I pewnie nie pamiętasz o żelazku, oraz wielu innych sprzętach domowych. A przyjdą inne, bo Chińczycy coś na pewno jeszcze wymyślą. 

Link to postu

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
 • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

 • Najnowsze posty

  • Gość nmnnrn
   Niestety ale najbrzydsze to są czarne dachy i to jeszcze błyszczące (niczym z domu pogrzebowego), które teraz zalały polski krajobraz i szpecą polską przyrodę. Ile ładniejsze są czerwone albo chociaż rdzawe lub jasno szare ale matowe. Po co w internecie na serwisach lokalnych gazet, ale też Budujemy Dom promują te czarne dachy? Nawet Blachy Pruszyński, albo portale jak Budujemy Dom. Przez to nawet w PSB dziś trudno dostać klasyczną czerwoną dachówkę. Chore te mody. Moda potrafi zniszczyć krajobraz, a w Polsce brak jest mądrej ustawy krajobrazowej i zagospodarowania przestrzeni. Szczególnie np. w regionach drewnianych zabytków albo na Warmii i Mazurach czy np. w Kujawsko-Pomorskim lub w górach. Brak też ochrony historycznych miejscowości!
  • Chyba tak miało być...  
  • Mam jeszcze pytanie o wylewkę,   Odkryliśmy wylewkę mniej więcej na przełomie 13/14 dnia. Po 2 dniach od odkrycia w miejscu dylatacji pojawiły się pęknięcia ,ale to nie nimi się przejmuje.   Trochę nurtuje mnie temat przejścia dylatacji do łazienki. Ponieważ poprosiłem podczas układania betonu żeby obniżyli mi poziom w łazience o 1 cm. Podczas stanięcia w okolicy progu ( albo na próg ) słuchać ewidentne chrobotanie. Po puknięciu w okolice progu 5/7 cm wzdłuż słychać tak jakby pustkę. Wydaje mi się ze dylatacja w tym miejscu poszła pod skosem lub odspaja się część progu. Co z tym fantem zrobić ? 
  • 1. Panie szanowny, prawo zobowiązujące budowniczych i całą resztę) do wykonywania instalacji w której nie stosuje się zerowania, a więc nie mierzy się go i nie sprawdza, obowiązuje co najmniej od XII 1994 roku (albo 1995). Elektrykowi wypadałoby to wiedzieć. Mówię tu o nowych obiektach, bo w starych pomiar skuteczności zerowania wciąż jest wykonywany.    Z Rozporządzenia Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa z dnia 14 grudnia 1994 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Dz.U. 1995 nr 10 poz. 46     A sprawdzenia instalacji elektrycznych w lokalach mieszkalnych wykonuje się co 5 lat. Taki przynajmniej jest obowiązek prawny. 
  • Gość ELEKTRYK!
   hahahah przepisy i normy są aż z 1999 roku i 2004 o prawie budowlanym na temat skuteczności zerowania gniazdek elektrycznych. Co 2/3 lata jest obowiązkiem każdego lokum! Są do dziś obowiązkowe dla kierownika budowy
 • Popularne tematy

×
×
 • Utwórz nowe...