Skocz do zawartości

Kable elektryczne


aaa123

Recommended Posts

Witam kupiłam dom w stanie deweloperskim .  W całym domu pod gniazdka jak i pod włączniki oświetlenia mam kable o przekroju 1,5. Projektu instalacji elektrycznej wewnętrznej nie widziałam . Zastanawiam się czy nie poprosić inwestora o przestawienie - fachowiec który wykonuje mi remont twierdzi ze jest za mały przekrój kabli. Mogą być czy nie takie kable?

Link do komentarza
1 godzinę temu, aaa123 napisał:

 Zastanawiam się czy nie poprosić inwestora o przestawienie - fachowiec który wykonuje mi remont twierdzi ze jest za mały przekrój kabli. Mogą być czy nie takie kable?

 

Według mnie deweloper chałupę sprzedał - teraz to już Twój problem. Oczywiście, że przekrój przewodów jest minimalny, dla obwodów gniazdek za mały. Tak się "oszczędza" na kosztach budowy, wpędzając w kłopoty nabywcę. I prawdopodobnie instalację elektryczną masz w wersji minimalnej, czyli teraz jest czas na jej rozbudowę dostosowującą do Twoich potrzeb i planów.

Link do komentarza
16 minut temu, aaa123 napisał:

Może być taki przekrój?

Do oświetlenia, zasilania tv, komputera, czajnika elektrycznego wystarczy...

Do indukcji, piekarnika doprowadzisz po wierzchu od rozdzielnicy... o ile instalacja zewnętrzna, poza mieszkaniem, przed rozdzielnicą, jest na odpowiednio dużych przekrojach...

 

Ale to pudrowanie trupa...

Link do komentarza
45 minut temu, aaa123 napisał:

Ale stanie się coś jak są takie przekroje kabli?  

To zależy jakie będą zabezpieczenia. Jeśli prawidłowe, to kable się nie zjarają, ale korzystanie z instalacji może być upierdliwe, bo przy większym poborze mocy bezpieczniki będą wyskakiwać. A jeśli zabezpieczenia się przewymiaruje, to kable z czasem się zjarają. Więc i tak źle i tak kiepsko. Ale jak się z prądu nie będzie korzystać, to nic się nie stanie.

Link do komentarza

Pod indukcje jest zrobiona siła. Nie będzie większych obciążeń.

Z większych to pralka, lodówka, odkurzacz i piec łazienkowy dwufunkcyjny na gaz ale sterownik podłączany do prądu. Właśnie nie mam możliwości zmiany kabli bo ściany zrobione. Myślę że kierownik budowy by nie odebrał instalacji skoro byłoby nie tak... Czy te odbiorniki będą działać na przekroju 1,5?

Link do komentarza
4 minuty temu, aaa123 napisał:

  Czy te odbiorniki będą działać na przekroju 1,5?

 

Będą działać przy każdym przekroju. Pod warunkiem, ze będą miały oddzielne obwody i oddzielne zabezpieczenia.  I pewnie nie pamiętasz o żelazku, oraz wielu innych sprzętach domowych. A przyjdą inne, bo Chińczycy coś na pewno jeszcze wymyślą. 

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Współwłasność obejmuje wszystko co odziedziczyliśmy po rodzicach ,nie ma jeszcze fizycznego podziału działki ani domu .Postanowieniem sądu nabyliśmy udziały ułamkowe w całości  ,ja mniej siostra więcej .Siostra robi z naszym ogrodem co chce ,nie pytając mnie o zdanie czy zgodę .
    • tylko ogród jest wspólny? w umowie jest tylko mowa o udziałach? decydowanie o sposobie zagospodarowania powinno polegać na zasadzie porozumienia, tu udziały raczej nie mają decydującej roli, ale jak porozumienia nie ma to pozostaje rozstrzygnięcie sądowe, nic innego
    • o ile nic się nie zmieniło, to te 8m odległości jest nadal wystarczające, więc stary budynek nie jest w strefie oddziaływania nowej inwestycji,  co oznacza, że nie ma wymogów odnośnie oddzielenia pożarowego (ściany pożarowej) bo zachowane są odległości, nie widzę powodu czynienia takich manixów są czasami (z tego co pamiętam) jakieś obostrzenia w gęstej zabudowie zakwalifikowanej do miejskiej, ale to jest zawarte zazwyczaj w MPZP   stąd pytanie - czy to Twoje przemyślenia, czy ktoś Ci to powiedział poza tym tak czy siak potrzebujesz projektanta do chociażby adaptacji projektu, więc ten Ci by to wyjaśnił   masz tam Studium czy MPZP?
    • Mam pytanie odnośnie altany ogrodowej .Moja siostra w naszym wspólnym ogrodzie wyłożyła kostkę o wymiarach 4x4 metry a na niej postawiła drewnianą altanę ogrodową wraz z meblami . Nie wyraziłem zgody jako współwłaściciel nieruchomości .Mam mniejsze udziały ,ona większe i twierdzi ,że ma prawo sobie takie konstrukcje stawiać gdzie chce .Czy siostra ma rację?
    • widzę, że Kolega, podobnie jak zeniu, opanował perfekcyjnie mistyczną sztukę ctrl+c - ctrl+v więc wiemy jak wyglądają przepisy i teorię jeżeli chodzi o to jak to wygląda niemniej jednak zalecałbym zapoznanie się z wymogami zawartymi w PnB i warunkach umowy kredytowej odnośnie zakończenia robót; być może wystarczy zgłoszenie zamiaru przystąpienia do użytkowania, urząd to oleje (cicha zgoda), wtedy wystąpić o zaświadczenie o braku sprzeciwu co do zamiaru przystąpienia do użytkowania i to może mogłoby zaspokoić papierożądność banku; pakowanie się w pozwolenie na użytkowanie może się Panu Ł czkawką odbić, bo to już trochę inna bajka i urząd może to potraktować znacznie poważniej, nawet jak dotyczy w sumie niewielkiego zakresu robót, bo tam też często siedzą ludzie, co wg schematu lecą   ale to nie mój cyrk, to tylko moje zdanie, choć na własne życzenie pchanie pod górę nigdy mi się nie podobało
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...