Skocz do zawartości

Czy i jaka PC w dużej piwnicy


Sebbar

Recommended Posts

Cześć, 

Chciałem zapytać o przeciwwskazania do umieszczenia PC w nieogrzewanej piwnicy. Posiadam stary dom z dużą piwnicą i zastanawiałem się jak tą powierzchnię najlepiej wykorzystać aby kupić pompę która będzie ekonomiczna? Czy jest sens kupić PC typu split i mieć obydwa moduły w piwnicy i do tego duży bufor ciepła?

Link do komentarza

Trochę nie jasno opisałem ale jestem totalnym laikiem...zastanawiam się nad:

1. Czy jest sens agregat z PC powietrze ustawić w środku piwnicy?

2. Czy jeśli mam dużo miejsca w piwnicy to jestem w stanie to jakoś wykorzystać i zamiast drogich kompaktowych monobloków założyć tańszego splita?

3 Dodatkowo wykorzystać przestrzeń i dać b. duży pojemnik z wodą jako bufor?

Link do komentarza

To nie jest problem, żeby to było w piwnicy - ale trzeba się liczyć z większymi stratami ciepła na samym zasobniku CWU jak i na zwiększonej odległości puntów poboru do zasobnika

Bufory się rzadko stosuje, zwykle się puszcza bezpośrednio na podłogówkę lub grzejniki. W niektórych instalacjach stosuje się mały bufor (100l) ale nie jest on buforem, ale raczej sprzęgłem hydraulicznym.

 

Poza tym mam wrażenie, że nie do końca rozrózniasz bufor ciepła od zasobnika CWU. To 2 różne sprawy.

Link do komentarza
2 godziny temu, aaaa napisał:

To nie jest problem, żeby to było w piwnicy - ale trzeba się liczyć z większymi stratami ciepła na samym zasobniku CWU jak i na zwiększonej odległości puntów poboru do zasobnika

Bufory się rzadko stosuje, zwykle się puszcza bezpośrednio na podłogówkę lub grzejniki. W niektórych instalacjach stosuje się mały bufor (100l) ale nie jest on buforem, ale raczej sprzęgłem hydraulicznym.

 

Poza tym mam wrażenie, że nie do końca rozrózniasz bufor ciepła od zasobnika CWU. To 2 różne sprawy.

PC miałaby zastąpić ekogroszek więc całe OC już tam jest, drogi do przebycia do pierwszego grzejnika czy łazienki/kuchni nie ma aż tak dużo, podłogówki nie mam, instaluje przewymiarowane grzejniki na miejsca starych małych...

Rozumiem, że dwie różna sprawy, dwa duże baniaki :-) mam dużo miejsca więc myślałem żeby ten bufor duży wstawić 

 

43 minuty temu, Budujemy Dom - budownictwo i instalacje napisał:

A wlot i wylot powietrza zewnętrznego to gdzie?

 

23 minuty temu, aaaa napisał:

Wszystkie piwnice są całkiem zagłębione w ziemi?

nie właśnie nie są, zagłębione są mniej więcej w 2/3, normalnie mam jeszcze okna nad gruntem, tutaj przy okazji rodzi się pytanie bo do tej pory kotłownia na ekogorszek i wentylacja odbywała się na zasadzie starych drewnianych okien czasem uchylonych czasem nie...wiem tragedia. Pytanie czy jeśli się zdecyduję na PC to jak podejść do kwestii wentylacji w tym pomieszczeniu o ile w ogóle?

 

pozdrawiam

Link do komentarza

Jak grzejniki będą przewymiarowane, to moim zdaniem nie ma konieczności instalacji dodatkowo bufora do CO. Ewentualnie - można to tak przygotować, że w przyszłości da się to łatwo dołożyć, jeśli okaże się , że jednak warto dołożyć. Bufor to spory dodatkowy koszt, nie wiem czy to ma sens. To trzeba by policzyć, a ze względu na sporą ilość zmiennych jest to dosyć trudne.

 

Co do wentylacji - w każdym pomieszczeniu powinna być sprawna wentylacja ;)

Skoro wcześniej było tak jak było, to zmiana na PC nic tutaj nie zmieni na minus ;)

 

Link do komentarza

OK, dziękuje :) 

Z tą wentylacją to myślałem sobie:

im pomieszczenie w którym PC i bufor jest cieplejsze tym lepiej - więc skoro dotychczas było zimno to jak wstawie szczelne okno to już nie bedę wychładzał tą wentylacją bo PC teoretycznie nie potrzebuje? 

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...