Skocz do zawartości
AktywForum
Zbieraj punkty i wymieniaj na nagrody!

sprawdź punkty

Adaptacja / rozbudowa poddasza


Recommended Posts

Witam serdecznie,

Planuję zaadaptować mieszkanie na poddaszu.

Wstępny plan zakładał zbudowanie sporej lukarny po jednej stronie, gdzie jest niekorzystny skos dachu oraz wstawienie kilku nowych okien dachowych.

Niestety ostateczna decyzja o adaptacji poddasza została podjęta nie dawno, a konsultacja i rezerwacja terminu z fachowcami odbyła się wcześniej. Wtedy też usłyszałem, że przy zmianie konstrukcji dachu do 30% nie jest potrzebne pozwolenie na budowę itp .

Jednak mam spore wątpliwości. Stąd moje dwa pytania

1. Czy rezygnując z lukarny i wstawiając same okna dachowe w nowych miejscach wymagane jest pozwolenie na budowę ?

2. Czy ingerencja w 30% konstrukcji dachu nie wymaga pozwolenia na budowę? Czy jest to mit budowlańców ?  Ile może trwać całą procedura i z jakimi kosztami trzeba się liczyć ? ( Wszystko tak samo jak przy pozwoleniu na budowę domu ?)

Z góry dziękuję za odpowiedź.

Link to postu

Wymagane dokumenty, koszty i czas oczekiwania. Nie jestem dobrze zorientowany w temacie, ale słyszałem, że przy budowie domu formalności trwają ok. pół roku i kosztują mniej więcej 10tys. 

Link to postu

Samo wydanie pozwolenia jest bezpłatne w przypadku budynków jednorodzinnych. Jednak kosztować będzie opracowanie dokumentacji, wydanie wypisu z MPZP, sporządzenie aktualnej kopii mapy itp. 

Ponadto, jeżeli budynek, w którym ma miejsce przebudowa, spełniałby warunki pozwalające na jego wzniesienie w ramach nieco uproszczonej procedury zgłoszenia z projektem (zamiast pozwolenia na budowę), to i te roboty można zgłosić w tym właśnie trybie. 

Wówczas organ administracji architektoniczno-budowlanej (najczęściej starostwo powiatowe) ma tylko 21 dni na ewentualne wniesienie sprzeciwu. 

Link to postu

Dziękuję za odpowiedzi.

 

W nawiązaniu do powyższego postanowiłem dzisiaj odwiedzić SP. Panowie w zasadzie sami nie byli w 100% pewni jak ugryźć sprawę. Można było by spróbować zgłoszenia z projektem, ale jest szansa, że wtedy zgłoszenie będzie odrzucone (zmienia się kubatura) i trzeba będzie zaczynać od nowa procedurę z pozwoleniem na budowę, przy czym do obu operacji potrzebna jest ta sama dokumentacja, a decyzja przy pozwoleniu na budowę powinna być dużo szybciej niż zakłada procedura. Ogólnie polecono mi zatrudnić architekta, który i tak będzie niezbędny i on powinien pomóc mi ocenić plan działania. 

Link to postu

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
 • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

 • Najnowsze posty

  • Ci co użytkują, też tutaj są. Problem w tym, że części z nich nie chce się już pisać. Jak coś od X lat działa i to dobrze, to o czym tu pisać?  
  • Na problem z wilgocią składa się wiele innych czynników niż podciąganie kapilarne. Właściwy drenaż budynku, izolacja pozioma przede wszystkim, a na koniec odpowiednia wentylacja. A to co opisujesz może się dziać w przypadku kiedy te trzy wyżej nie działaja tak jak trzeba. Wtedy nawet ten kawałek jakby był zaizolowany wilgoć by się pojawiła. Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka
  • Ja bym nie sypał w ogóle nic pod peszel. Woda do góry nie popłynie. Jak się martwisz, a ja twierdzę że bezzasadnie o to że Ci ławy podmuli, to tym bardziej bym tam nic nie kombinował, tylko na w miarę ubitym, w tym wypadku piasku położyłbym włókninę, obsypał kamieniem i o temacie zapomniał. Ja mam spadku 1%, czyli na 10m to jest grubość peszla. Według mnie to jest minimum, bo przy idealnie płaskim podłożu pod rurką jest możliwe, że kiedy np w połowie tego spadku peszel będzie 2cm niżej, to zostaje jeszcze 8cm przepływu. W przypadku 0.5% spadku, masz dwa razy dłuższy odcinek ewentualnego zamulenia peszla niż w przypadku spadu 1%. W książce jest rozpatrywane wiele negatywnych wariantów, ale według mnie z podmuleniem ław to trochę bzdura, bo skąd niby ta woda ma się wziąć tam, skoro zadaniem rury jest odrenowanie konkretnego odcinka, czyli woda ma płynąć peszlem, pod warunkiem że jest drożny i woda z rynien ma osobne pełne rury. Piszę o rynnach zawsze, bo był przypadek, że ktoś wpuścił wode z rynien do melioracji i wtedy wszystko podmyło. Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka
  • Witam, otóż mam możliwość kupno działki o wyżej wymienionym oznaczeniu. Trochę pogooglowałem i ma to związek z usługami. Pytanie więc, czy budując się na takowej działce będę musiał prowadzić jakieś usługi czy mogę tak jak na każdej innej postawić dom, garaż i nie przejmować się niczym innym? Działki objęte są planem zagospodarowania przestrzennego. W planie ujęte jest to jako MN/U - tereny zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej i usługowej.   Dodatkowo na co dokładnie zwrócić uwagę przy zakupie takiej działce? O co pytać w urzędach?   
  • Gość Daniel
   Mam pytanie, czy stacja zew zamontowana na scianie zew przenosi jakies drgania? Bardzo slychac jednostke w domu?
 • Popularne tematy

×
×
 • Utwórz nowe...