Skocz do zawartości
AktywForum
Zbieraj punkty i wymieniaj na nagrody!

sprawdź punkty

Adaptacja / rozbudowa poddasza


Recommended Posts

Witam serdecznie,

Planuję zaadaptować mieszkanie na poddaszu.

Wstępny plan zakładał zbudowanie sporej lukarny po jednej stronie, gdzie jest niekorzystny skos dachu oraz wstawienie kilku nowych okien dachowych.

Niestety ostateczna decyzja o adaptacji poddasza została podjęta nie dawno, a konsultacja i rezerwacja terminu z fachowcami odbyła się wcześniej. Wtedy też usłyszałem, że przy zmianie konstrukcji dachu do 30% nie jest potrzebne pozwolenie na budowę itp .

Jednak mam spore wątpliwości. Stąd moje dwa pytania

1. Czy rezygnując z lukarny i wstawiając same okna dachowe w nowych miejscach wymagane jest pozwolenie na budowę ?

2. Czy ingerencja w 30% konstrukcji dachu nie wymaga pozwolenia na budowę? Czy jest to mit budowlańców ?  Ile może trwać całą procedura i z jakimi kosztami trzeba się liczyć ? ( Wszystko tak samo jak przy pozwoleniu na budowę domu ?)

Z góry dziękuję za odpowiedź.

Link to postu

Wymagane dokumenty, koszty i czas oczekiwania. Nie jestem dobrze zorientowany w temacie, ale słyszałem, że przy budowie domu formalności trwają ok. pół roku i kosztują mniej więcej 10tys. 

Link to postu

Samo wydanie pozwolenia jest bezpłatne w przypadku budynków jednorodzinnych. Jednak kosztować będzie opracowanie dokumentacji, wydanie wypisu z MPZP, sporządzenie aktualnej kopii mapy itp. 

Ponadto, jeżeli budynek, w którym ma miejsce przebudowa, spełniałby warunki pozwalające na jego wzniesienie w ramach nieco uproszczonej procedury zgłoszenia z projektem (zamiast pozwolenia na budowę), to i te roboty można zgłosić w tym właśnie trybie. 

Wówczas organ administracji architektoniczno-budowlanej (najczęściej starostwo powiatowe) ma tylko 21 dni na ewentualne wniesienie sprzeciwu. 

Link to postu

Dziękuję za odpowiedzi.

 

W nawiązaniu do powyższego postanowiłem dzisiaj odwiedzić SP. Panowie w zasadzie sami nie byli w 100% pewni jak ugryźć sprawę. Można było by spróbować zgłoszenia z projektem, ale jest szansa, że wtedy zgłoszenie będzie odrzucone (zmienia się kubatura) i trzeba będzie zaczynać od nowa procedurę z pozwoleniem na budowę, przy czym do obu operacji potrzebna jest ta sama dokumentacja, a decyzja przy pozwoleniu na budowę powinna być dużo szybciej niż zakłada procedura. Ogólnie polecono mi zatrudnić architekta, który i tak będzie niezbędny i on powinien pomóc mi ocenić plan działania. 

Link to postu

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...