Skocz do zawartości
AktywForum
Zbieraj punkty i wymieniaj na nagrody!

sprawdź punkty

Zbrojenie płyty fundamentowej.


Recommended Posts

Witam wszystkich. Mam taką zagwozdkę odnośnie płyty fundamentowej. Kupiłem malutki domek na działkę (4,5 na 4 m) i chcę zrobić samodzielnie płytę fundamentową (pierwszy raz w to się bawię). To co czytam i oglądam w internecie jak się powinno robić płytę fundamentową to wyniesie mnie to 1/3 kosztów domku (bez sensu). Żeby cena płyty wyszła sensownie to wymyśliłem że : zedrę humus, zasypię 20cm podsypki (piachu którego mam na działce mnóstwo) , położę na to folię, styropian XPS, znowu folię i zaleję betonem B20 (lub B25) kupionym w workach.  I TERAZ PYTANIE -> wszędzie piszą, że przed wylaniem betonu powinno się zbroić przez pręty zbrojeniowe, których cena jest niemała. Czy w przypadku małego domku letniskowego można zastąpić to zbrojenie np. kamieniami (mam ich na działce mnóstwo)?

 

Link to postu
12 godzin temu, Ryszard Niciecki napisał:

malutki domek na działkę

To zapewne domek drewniany...

Czy ma być używany jako mieszkanie całoroczne?

Jaką ma podłogę? Czy jesteś pewny, że on musi stać na płycie fundamentowej? Takie domki stawia się na bloczkach betonowych, czy fundamencie z bloczków...

Taka płyta do takiego domku to przerost formy nad treścią...

Link to postu

Skoro to domek tylko na ciepłe miesiące, to jaki sens ma izolowanie płyty XPS? Jaką i z czego podłogę ma ten domek? Jeżeli drewnianą i jego konstrukcja jest przystosowana do punktowego posadowienia, to nic nie stoi na przeszkodzie żeby takie zrobić.

Płyta fundamentowa jest tu w ogóle niepotrzebna. Wystarczą słupki, mogą być zrobione z bloczków. Tylko warto podnieść drewnianą konstrukcję przynajmniej ze 20-30 cm ponad grunt i zapewnić tam przepływ powietrza. Warstwę humusu można usunąć i zastąpić choćby kamieniami z wapnem (żeby nic tam nie wyrastało), ale nie jest to absolutnie konieczne. 

Link to postu
29 minut temu, Ryszard Niciecki napisał:

same bloczki będą się zapadały.

Akurat mój syn jest na etapie przygotowania posadowienia domku 3,5 x 6,5 z tarasem również na piaszczystym podłożu i dostawca radził pod bloczki, w 8, najwyższej 10 punktach położyć płytki chodnikowe 50 x 50.

3 minuty temu, Ryszard Niciecki napisał:

wzmocnienie betonu

Odpuść sobie dalsze dywagacje na temat płyty...

 

Wystarczy siatka stalowa zbrojeniowa

Link to postu

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
 • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

 • Najnowsze posty

  • Gość Kosma
   Jak ma być dobra bateria polecam Sotbe, w stylu skandynawskim warte swej ceny
  • Chociaż bateria kuchenna jest niewielkim urządzeniem, jej wybór musimy dobrze przemyśleć - zwłaszcza gdy lubimy gotować i często będziemy z niej korzystać. Powinna być wygodna w użyciu i współgrać z wystrojem pomieszczenia. Pełna treść artykułu pod adresem: https://budujemydom.pl/wystroj-wnetrz/kuchnia/a/31175-porownanie-28-baterii-zlewozmywakowych
  • Witam Państwa. Chciałbym zwrócić się z zapytaniem do znających temat izolacji termicznych na garażach i pionach w budynkach wielorodzinnych na rurach PVC (woda, cyrkulacja). Rozpoczynam montaż wełny na takich instalacjach dla dość sporej firmy podwykonawczej, wcześniej montowałem izolacje poddaszy z wełny i na to GK. A tutaj to dla mnie nowość, chciałem zapytać czy stawki rzędu 10pln za metr takiej izolacji to normalna stawka? Dotyczy to wełny w takich rolkach PAROC albo Rockwool Jeżeli to nie jest dobre miejsce to gdzie ewentualnie mogę o to zapytać (forum, coś takiego) Zgóry dziękuję Panowie i Panie... Pozdrawiam.
  • Pewnie tak, ale piwnica nieogrzewana, a trzeba byłoby nadsypać te pół metra ziemi, wtedy byłoby tak jak w książce pisze. Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka
  • Gość bobbudowniczy
   a gdzie w tym wszystkim jest nierób architekt , czyli rysownik o radosnej twórczości . Zdaje sie ,że to on uzyskuje pozwolenie na budowę ,a co za tym idzie promesy od wodociągów lub projektuje inne żródło ujęcia wody - oczywiście polscy architekci a właściwie rysownicy bo do architekta jeszcze daleka droga nic nie robią a jak robią to bez poszanowania budżetu zamawiającego . Architekt powinien rysować domki pod budżet a nie pod jego wydaje mi się bo potem są właśnie takie sytuacje gdzie zamawiający jest bezbronny bo nie ma papieru na podstawie którego realizuje proces budowlany , tym papierem może być dobry uzgodniony projekt. pomijam już organ wydający pozwolenie który nawet nie raczy sprawdzać zgodności z warunkami , tylko powiela uwagi pani krysi z pokoju na końcu korytarza która od 20 lat powtarza , mają studnię ,to sprawdz bożenka na jaką głębokość bo może trzeba im dowalić regulacje prawno wodne i to wszystko . Odebrałem sto budynków bez uzgodnień z wodociągami ,ba ,kilka do dzisiaj prosperuje a nikt z urzędasów nierobów nie zauważył że nie ma podłączenia wody chociaż woda w budynku jest po starej rozbiórce i tyle. polska to kraj w którym będąc uczciwym napędzasz nierobów i dajesz im poczucie wyższości chociaż z reguły są to przygłupy i imbecyle .
 • Popularne tematy

×
×
 • Utwórz nowe...