Skocz do zawartości

Zbrojenie płyty fundamentowej.


Recommended Posts

Witam wszystkich. Mam taką zagwozdkę odnośnie płyty fundamentowej. Kupiłem malutki domek na działkę (4,5 na 4 m) i chcę zrobić samodzielnie płytę fundamentową (pierwszy raz w to się bawię). To co czytam i oglądam w internecie jak się powinno robić płytę fundamentową to wyniesie mnie to 1/3 kosztów domku (bez sensu). Żeby cena płyty wyszła sensownie to wymyśliłem że : zedrę humus, zasypię 20cm podsypki (piachu którego mam na działce mnóstwo) , położę na to folię, styropian XPS, znowu folię i zaleję betonem B20 (lub B25) kupionym w workach.  I TERAZ PYTANIE -> wszędzie piszą, że przed wylaniem betonu powinno się zbroić przez pręty zbrojeniowe, których cena jest niemała. Czy w przypadku małego domku letniskowego można zastąpić to zbrojenie np. kamieniami (mam ich na działce mnóstwo)?

 

Link do komentarza
12 godzin temu, Ryszard Niciecki napisał:

malutki domek na działkę

To zapewne domek drewniany...

Czy ma być używany jako mieszkanie całoroczne?

Jaką ma podłogę? Czy jesteś pewny, że on musi stać na płycie fundamentowej? Takie domki stawia się na bloczkach betonowych, czy fundamencie z bloczków...

Taka płyta do takiego domku to przerost formy nad treścią...

Link do komentarza

Skoro to domek tylko na ciepłe miesiące, to jaki sens ma izolowanie płyty XPS? Jaką i z czego podłogę ma ten domek? Jeżeli drewnianą i jego konstrukcja jest przystosowana do punktowego posadowienia, to nic nie stoi na przeszkodzie żeby takie zrobić.

Płyta fundamentowa jest tu w ogóle niepotrzebna. Wystarczą słupki, mogą być zrobione z bloczków. Tylko warto podnieść drewnianą konstrukcję przynajmniej ze 20-30 cm ponad grunt i zapewnić tam przepływ powietrza. Warstwę humusu można usunąć i zastąpić choćby kamieniami z wapnem (żeby nic tam nie wyrastało), ale nie jest to absolutnie konieczne. 

Link do komentarza
29 minut temu, Ryszard Niciecki napisał:

same bloczki będą się zapadały.

Akurat mój syn jest na etapie przygotowania posadowienia domku 3,5 x 6,5 z tarasem również na piaszczystym podłożu i dostawca radził pod bloczki, w 8, najwyższej 10 punktach położyć płytki chodnikowe 50 x 50.

3 minuty temu, Ryszard Niciecki napisał:

wzmocnienie betonu

Odpuść sobie dalsze dywagacje na temat płyty...

 

Wystarczy siatka stalowa zbrojeniowa

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...