Skocz do zawartości

Ogrzewanie - Pompa Ciepła


Recommended Posts

Cytat

Witaj!

Większość opisałem w wątku Pierwszy rok z PC.
Producentem jest firma z pomorskiego. Nie chcę jeszcze podawać jej nazwy bo jeszcze nie są rozwiązane wszystkie problemy.
Nowością jest np. to, że po zainstalowaniu miesiąc temu nowej elektroniki, sprężarka o wiele częściej się wyłącza na minutę-dwie, 1-2 razy w godzinie i nie potrafi płynnie (bez wyłączenia) przechodzić z trybu CO na CWU i z powrotem.

Okazało się też, że jestem posiadaczem wersji testowej PC!
Przyznam się, że cena była atrakcyjna ale w czasie zakupu nie było mowy żadnej wersji testowej.
Dowiedziałem się, że firma zainstalowała około 30 sztuk tych urządzeń. Ciekawe czy inni też mają takie problemy z tym bublem.
Prawdę mówiąc, to jesteśmy zdecydowani na jej wymianę na jakąś "firmową" ale co zrobimy z tą starą?



Swiatowym liderem w pompach ciepła sa firmy szwedzkie. Nie wywodza sie z firm z klimatyzacji tylko bardziej z chłodnictwa. Dlatego ich rozwiazania roznia sie zdecydowanie od firm -producentow klimatyzatorow.
Abatronic produkuje pompy ciepła wzorując sie na doświadczeniach firm szwedzkich.
www.abatronic.com lub www.abatronic.pl

Bo w sumie co ich obchodzi że komuś za 5 lat instalacja podgrzeje dom do maks 19stC a po 7 latach to 17stC itd.
Gwarancja już minęła... zresztą urządzenie jest sprawne tylko dolne źródło nie...
Ważne żeby sprzedać tu i teraz

Poruszyłeś jeden z najważniejszych problemów. W Szwecji slysze o nawiertach na głębokosc 200m a u nas na 60m. Jest calkiem inna struktura gdyz jest to nawiert w popękanej skale w której przemieszcza sę woda. Dlatego my stawiamy na pompy ciepła powietrze-woda. Technika sprężąrek z wtryskiem daje szanse na uzyskanie wysokiego COP. www.abatronic.pl Edytowano przez abator (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Sebool mało? Mnie sie wydawało że dużo, na kotłowni nas oskubali okropnie:)
piec + zasobnik- 5500
cała kotłownia z robocizną i wszystkimi elementami- ok 10 tys
podłogówka około (orientacyjnie, była w cenie domu) policzona na 5 tys (ok 50 m2?)
grzejniki ok 5 tys razem z łazienkowymi
nie liczyłam w tym kominka (7 tys) z DGP (1500zł)
no ale z kominka nie zrezygnowąłabym dla żadnej pompowej czy innej idei! Kominek jest the best:)



jest kominek, pewnie używany w zimie ... czyli te 200 zł za gaz to trochę przekłamane jest ... icon_sad.gif
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Jeśli mogę cos doradzić, to zanim podejmiesz ostateczną decyzję, sprawdź:

- dokładną kalkulację oferty dla Ciebie (całość kosztów) i porównaj z innymi ofertami,

- nie licz na obiecywane oszczędności w wysokości 430.000zł, icon_eek.gif słownie czterysta trzydzieści tysięcy złotych (po 25 latach),

-sprawdź dokładnie ile Cię będzie kosztowała ta „dożywotnia gwarancja” – koszty obowiązkowych przeglądów,

- włącz funkcję „myślenie” przy kontakcie z przedstawicielem firmy.

Rzeczona firma „wsławiła się” tym, że jeszcze rok temu oferowała te PCi w cenie około 35.000zł z dopłatą z UE w wys. 50%, dla ograniczonej liczby klientów. icon_biggrin.gif icon_biggrin.gif

Stosują doskonałe i agresywne chwyty marketingowe licząc na niewiedzę inwestora.

Dla jasności – w niczym nie podważam jakości oferowanych pomp ciepła.
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
Witam.Na poczatku przyszłego roku chcemy z żona ruszać z budowa domu.Wstępnie jestesmy zainteresowani p.c.jako zródło ogrzewania.Narazie duzo czytamy w sieci i w fachowych czasopismach.Był też u nas przedstawiciel jednej z firm i złozył nam oferte wykonania p.c. ale cena jaka nam zaproponował nas przeraziła : około 140.000zł!!! Na dzień dzisiejszy na pierwszym miejscu w naszej liscie jest Althema ale to tylko z racji tego że dużo pozytywów o niej mozna przeczytać.Chcielibysmy zobaczyć budeynek z taka instalacja i przekonac sie jak to działa.Jedno z biur projektowych proponuje firmę Herma http://www.herma.org.pl/pompy/index2.html . Czy ktos miał do czynienia z produktami tej firmy?Może podzieli sie doświadczeniem jezeli chodzi o stosowanie p.c. bez odwiertów a wiec pow-wod lub pow-pow.

pozdro
Link do komentarza
Cytat

Za 140 tyś. mam ogrzewanie na 60 lat.
Gdzie tu oszczędności przy p.c.?



średnio 3200 rocznie za opał za CO i CWU razy 35 lat to masz 112.000zeta ... dodając koszt instalacji CO na paliwo stałe czy gaz jakieś 25.000 ... w sumie daje pi razy oko koszt tej pompy ciepła ...
a trzeba wziąć pod uwagę , że przez 35 lat bezawaryjnie i bez obsługowo hulać nie bedzie ... po drodze trzeba coś wymieniać , coś serwisować .... nie daj boszszsz coś się zużyje lub zepsuje ... dokładnie jak i w instalacjach CO zwykłych ... ale tu koszty pewnie nieporównywalnie mniejsze niz przy częściach PC ...
zawsze zadziwia mnie kiedy ktoś podaje mi takie koszta i decyduje się na pompę ciepła .... to chyba dla szpanu , bo gdzie tu opłacalność? icon_rolleyes.gif
ponadto przecież PC również zużywa prąd .... to nie perpetum mobile ....
Link do komentarza
Cytat

zawsze zadziwia mnie kiedy ktoś podaje mi takie koszta i decyduje się na pompę ciepła .... to chyba dla szpanu , bo gdzie tu opłacalność? icon_rolleyes.gif


Opłacalność jest dla firm sprzedających to cudo.

Cytat

ponadto przecież PC również zużywa prąd .... to nie perpetum mobile ....



Podobno półtora tysiąca zł. na rok.
Link do komentarza
Cytat

Gdzieś tu na forum widziałem tą cenę.



wiesz ... ja tak sobie myślę na chłopski rozum, że ta kwota jest ruchoma .... i zależy od konkretnej instalacji , wykonanej na konkretny metraż.... icon_rolleyes.gif
a może się mylę i po prostu części które wykorzystują prąd są niezmiennie te same ?
nie znam się zupełnie ....
no ale - to nie zmienia faktu , że każda kwota miesięcznie , jakakolwiek by nie była za obsługę PC z tytułu pobieranego prądu - dodatkowo zmniejsza opłacalność PC ....
Link do komentarza
Jest pewne nieporozumienie.
Zazwyczaj jest tak, że instalatorzy PCi oferują również wykonanie ogrzewania (najczęściej) podłogowego, oraz wykonanie kompletnego „węzła” w tym do CWU.
Nie mniej jednak podana kwota jest astronomiczna – chyba, że to dom o powierzchni dobrze ponad 300m2 i w kalkulacji były odwierty pionowe.


Co do kosztów realnych. Jeśli ten dom ma tak do 150m2 i ma być ogrzewany PCi powietrze/woda, to koszt wykonania całej i gotowej kotłowni dla CO i CWU wyniesie nieco ponad 30.000zł np. w oparciu o PCi Therma V (LG). Jak dodać do tego koszt wykonania ogrzewania np. podłogówki, to całkowity koszt nie powinien przekroczyć 45.000zł.
Link do komentarza
Cytat

Jest pewne nieporozumienie.
Zazwyczaj jest tak, że instalatorzy PCi oferują również wykonanie ogrzewania (najczęściej) podłogowego, oraz wykonanie kompletnego „węzła” w tym do CWU.
Nie mniej jednak podana kwota jest astronomiczna – chyba, że to dom o powierzchni dobrze ponad 300m2 i w kalkulacji były odwierty pionowe.


Co do kosztów realnych. Jeśli ten dom ma tak do 150m2 i ma być ogrzewany PCi powietrze/woda, to koszt wykonania całej i gotowej kotłowni dla CO i CWU wyniesie nieco ponad 30.000zł np. w oparciu o PCi Therma V (LG). Jak dodać do tego koszt wykonania ogrzewania np. podłogówki, to całkowity koszt nie powinien przekroczyć 45.000zł.




Obgadamy to za tydzień przy śli.......... icon_wink.gif
Link do komentarza
Cytat

Co do kosztów realnych. Jeśli ten dom ma tak do 150m2 i ma być ogrzewany PCi powietrze/woda, to koszt wykonania całej i gotowej kotłowni dla CO i CWU wyniesie nieco ponad 30.000zł np. w oparciu o PCi Therma V (LG). Jak dodać do tego koszt wykonania ogrzewania np. podłogówki, to całkowity koszt nie powinien przekroczyć 45.000zł.



Taką kwotę za PC jestem w stanie zaakceptować jako "zwracalną" , czyli opłacalną w perspektywie czasu ... icon_smile.gif
tylko bajbaga - jedno "ale" .... czy znasz firmę która profesjonalnie wykona PC za taka kwotę i dojedzie w każdy zakątek kraju?
jeśli tak - nie wahaj się tylko dawaj w ogłoszenia o wykonawcach .... na pewno niejeden chętnie skorzysta ...
Link do komentarza
Akurat ten typ PCi, czyli powietrze/woda nie wymaga jakiś specjalnych umiejętności, obliczeń czy uwarunkowań.
W zasadzie każdy średniotechniczny jest w stanie zainstalować ją sam – to prostsze niż instalacja kotła na paliwo stałe, że nie wspomnę o kotłach gazowych. Nie podlega żadnym odbiorom, uzgodnieniom, itp .

Trochę o takiej PCi: http://www.e-pompyciepla.pl/pompa_ciepla_lg_therma.htm
Link do komentarza
Cytat

Akurat ten typ PCi, czyli powietrze/woda nie wymaga jakiś specjalnych umiejętności, obliczeń czy uwarunkowań.
W zasadzie każdy średniotechniczny jest w stanie zainstalować ją sam – to prostsze niż instalacja kotła na paliwo stałe, że nie wspomnę o kotłach gazowych. Nie podlega żadnym odbiorom, uzgodnieniom, itp .

Trochę o takiej PCi: http://www.e-pompyciepla.pl/pompa_ciepla_lg_therma.htm




No , przeczytałam ..... powiem szczerze , że nie interesowąłam się tym dotąd .... więc może pytania wydadzą Ci się bezsensowne ...ale coś mnie nurtuje ....
Skoro pobiera ciepłe powietrze z zewnątrz .... to co przy temperaturze na dworze od +10 do -10 stopni ? przecież tam nie ma ciepłego powietrza na dworze wtedy ... icon_rolleyes.gif icon_eek.gif
Link do komentarza
No trochę ciepła jest – bo nawet -15 to więcej niż temperatura czynnika „grzewczego” w układzie sprężarki, czyli czynnik grzewczy nagrzewa się i pompa ma co pompować.

Ale prawda jest, że tego rodzaju PCi (powietrze/woda) w przypadku spadku temperatury zewnętrznej (ta chyba efektywnie pracuje do -15) posiłkuje się grzałkami elektrycznymi.
Mimo to zarówno z obliczeń (liczył HenoK) oraz doświadczeń innych użytkowników wychodzi, że i tak można z kosztami ogrzewania „zejść” do kosztów przy ogrzewaniu gazowym – czyli, dla domu 150m2 i wybudowanym nie „gorzej” jak w przepisach, od 2.500 do 3.000zł rocznie (łącznie z CWU i tylko w I taryfie). Dla porównania koszt w przypadku PCi „gruntowych” byłby o około 1.000zł niższy.
Link do komentarza
Cytat

Za 140 tyś. mam ogrzewanie na 60 lat.
Gdzie tu oszczędności przy p.c.?

Dziwi mnie ta dyskusja bez wiedzy na temat wielkości domu, jego lokalizacji, zakresu robót oferowanych za te 140tys. zł.
Jak już się tak licytujemy, to ja swoją kompletną instalację z pompą ciepła, ogrzewaniem podłogowym i instalacją ciepłej wody wykonałem za 37,5 tys. zł. Roczny koszt ogrzewania i przygotowania ciepłej wody wynosi u mnie ~1300zł. Zgodnie Z Twoja matematyką za tę kwotę nie tylko mam wykonana całkowicie bezobsługową instalację, ale także opłacona jej eksploatację przez następne ~80lat icon_wink.gif.


Cytat

No to ja pewnie pół zimy jechałbym na prądzie icon_eek.gif

Niestety nie wszędzie taka pompa ciepła się sprawdzi tak dobrze jak np. w północno-zachodniej Polsce.
Link do komentarza
Cytat

Jak już się tak licytujemy, to ja swoją kompletną instalację z pompą ciepła, ogrzewaniem podłogowym i instalacją ciepłej wody wykonałem za 37,5 tys. zł. Roczny koszt ogrzewania i przygotowania ciepłej wody wynosi u mnie ~1300zł.



Dobrze, że tu wstąpiłeś. icon_biggrin.gif Pozwoliłem sobie zacytować i pogrubić, bo to istotne - dla niedowiarków:


Cytat

Niestety nie wszędzie taka pompa ciepła się sprawdzi tak dobrze jak np. w północno-zachodniej Polsce.



Dopowiem, aby nie było przekłamania, że chodzi o PCi powietrze/woda, a nie o Twoją "gruntową". Edytowano przez bajbaga (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

No to nieźle pojechał z ceną ten przedstawiciel... 140 tys. icon_exclaim.gif
Jakiej wielkości dom planujecie wybudować i jakiej mocy PC wam wyliczył???




Dom ma 154 metrów powierzchni użytkowej chociaz najlepiej zobaczyc projekt : www.studioatrium.pl kod projektu: K-GL361.

Cała instalacja miała byc firmy Viessmann.Odwierty pionowe + pompa ciepła + centralny odkurzacz + ogrzewanie podłogowe (bez wylewki) + robocizna.Pan zapewniał że nie stosuje kompromisów i nie montuje p.c. z tak zwanymi jego zdaniem pół srodkami czyli grzałkami.Stwierdził co to za pompa skoro są w niej grzałki?Wszystko z najwyzszej półki jak to ładnie ujął.Czytając np. w BD o kosztach takich instalacji po podaniu przez pana ceny 140.000zł przestalismy go z żoną słuchać.Poprostu w zyciu bym nie zapłacił takiej kwoty bo za to mozna wybudowac prawie drugi dom.
Link do komentarza
Cytat

Pan zapewniał że nie stosuje kompromisów i nie montuje p.c. z tak zwanymi jego zdaniem pół srodkami czyli grzałkami.Stwierdził co to za pompa skoro są w niej grzałki?



Pan zdecydowanie mija się z prawdą.
Zadaniem grzałek (awaryjnych) jest:
W przypadku awarii sprężarki lub innego elementu PCi, zapewnienie ogrzewania domu lub (i) w przypadku prawidłowego doboru PCi - czyli jej „niedowymiaowania” – w ekstremalnych sytuacjach np. -40 za oknem – wspomożenie pracy PCi.
Ale to jest „wyższa szkoła jazdy”, a on pewnie „dopiero po kursie”, a co ważniejsze PCi o większej mocy kosztuje drożej, potrzeba więcej mb odwiertów, a co za tym idzie wyższa jest jego prowizja.
Link do komentarza
Cytat

Dom ma 154 metrów powierzchni użytkowej chociaz najlepiej zobaczyc projekt : www.studioatrium.pl kod projektu: K-GL361.

Cała instalacja miała byc firmy Viessmann.Odwierty pionowe + pompa ciepła + centralny odkurzacz + ogrzewanie podłogowe (bez wylewki) + robocizna.Pan zapewniał że nie stosuje kompromisów i nie montuje p.c. z tak zwanymi jego zdaniem pół srodkami czyli grzałkami.Stwierdził co to za pompa skoro są w niej grzałki?Wszystko z najwyzszej półki jak to ładnie ujął.Czytając np. w BD o kosztach takich instalacji po podaniu przez pana ceny 140.000zł przestalismy go z żoną słuchać.Poprostu w zyciu bym nie zapłacił takiej kwoty bo za to mozna wybudowac prawie drugi dom.


Ten dom do energooszczędnych może nie należy, do tego oprócz pompy ciepła są w tej wycenie inne koszty (centralny odkurzacz), ale oczywiście taka wycena to absurd.

Podstawowym błędem, który popełniają krytycy pomp ciepła, jest porównywanie często wstępnych wycen instalacji z cenami swoich instalacji, które zostały ustalone po selekcji różnych rozwiązań i ofert, a także często poważnych negocjacjach cenowych.

Zapewne każdy użytkownik np. kotłowni gazowej bez problemu może podać przykłady ofert np. dwukrotnie przewyższające cenę za jaką "udało się" wykonać ich źródło ciepła.
Link do komentarza
Mnie osobiście PC wyszła duużo taniej. PC 8kw +kotłownia+montaz+napełnienie glikolem DZ - wyszło mnie około 26600. Do tego dolne źródło - koparka+rurki 550mb - całość zamknęła sie w kwocie 33-34tys. Pc polskiego producenta.
W moim dzienniku budowy mozna znaleźć zdjęcia kotłowni. O kosztach eksploatacji bedziemy mogli porozmawiac na wiosne.
Link do komentarza
Cytat

Mnie osobiście PC wyszła duużo taniej. PC 8kw +kotłownia+montaz+napełnienie glikolem DZ - wyszło mnie około 26600. Do tego dolne źródło - koparka+rurki 550mb - całość zamknęła sie w kwocie 33-34tys. Pc polskiego producenta.
W moim dzienniku budowy mozna znaleźć zdjęcia kotłowni. O kosztach eksploatacji bedziemy mogli porozmawiac na wiosne.

Duużo taniej od czego? Bo ja w cenie 37,5tys. zł ma wykonane to o czym piszesz powyżej oraz ogrzewanie podłogowe i kolektory słoneczne. Właściwie to zapłaciłem za to 32,5tys. zł, bo dostałem dotację 5tys. zł od gminy za kolektory słoneczne icon_smile.gif.
Fakt, że część robót (np. ogrzewanie połogowe) wykonałem sam, z pomocą rodziny.

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...