Skocz do zawartości

Płot a zgoda sąsiada


Recommended Posts

Witam :)

Mieszkam na osiedlu domków bliźniaczych, na jednej działce stoją po 4 połówki domów. Ogródki są z wyłącznym prawem do korzystania przez właścicieli poszczególnych połówek. I teraz pytanie, czy mogę postawić 2-metrowy płot dookoła ogródka bez zgody pozostałych trzech właścicieli działki? Dodam, że sąsiedzi mają nas od północnej strony, więc o nadmiernym zacienieniu nie ma mowy. Teoretycznie wiem, że do 220cm można postawić płot bez zgłaszania tego gdziekolwiek, ale mam wątpliwości co do intencji 'życzliwych' sąsiadów. 

Link do komentarza

Płot możesz postawić, ale na swoim terenie. Znaczy za zgodą sąsiadów można w granicy, a bez zgody musisz się cofnąć na swoje. I tyle.

1 godzinę temu, Kaja9 napisał:

 Ogródki są z wyłącznym prawem do korzystania przez właścicieli poszczególnych połówek.  

 

Napisz co to oznacza, nie jesteście właścicielami ogródków?

Link do komentarza

Przede wszystkim to takim płotem można ogrodzić działkę. Wtedy mamy pełne prawo stawiać płot, ale co do jego wysokości i formy ogranicza nas MPZP (miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego) oraz inne przepisy prawa.

Zupełnie inaczej wygląda sprawa jeżeli taki 4-lokalowy budynek stoi na formalnie jednej działce. Wtedy nie ma mowy o zastosowaniu przepisów dotyczących działek i ich ogrodzeń, żeby wprowadzić podziały wewnątrz takiej działki. Ogródki mogą być wówczas np. częścią wspólną nieruchomości i postawienie płotu wymaga zgody współwłaścicieli nieruchomości.

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...